Zamknięcie Włoch kosztuje 47 miliardów euro miesięcznie

Zamknięcie Włoch i wstrzymanie produkcji z powodu epidemii kosztuje 47 miliardów euro miesięcznie - taką liczbę podało w czwartek stowarzyszenie na rzecz rozwoju przemysłowego południa kraju, Svimez. Według jego ekspertów PKB spadnie w tym roku o 8,4 procent.

(fot. Guglielmo Mangiapane / Reuters)

W pierwszym opublikowanym we Włoszech raporcie na temat ekonomicznych skutków kryzysu epidemicznego odnotowano, że 37 miliardów euro miesięcznie to straty ponoszone przez gospodarkę na północy i w centrum kraju. 10 miliardów traci zaś biznes na południu.

Przy założeniu, że pełne wznowienie działalności gospodarczej nastąpi w drugiej połowie roku należy oczekiwać, że tegoroczny PKB Włoch spadnie o 8,5 proc. na bardziej rozwiniętej północy i w centrum, a na południu o 7,9 proc. - twierdzą eksperci stowarzyszenia.

Ponadto obliczyli oni, że w przeliczeniu na każdego mieszkańca koszt zamknięcia Italii wynosi 788 euro miesięcznie: ponad 950 euro na północy i 473 na południu.

Zwrócono także uwagę na to, że podczas gdy koronawirus znacznie mocniej zaatakował północne regiony, bardziej jego skutki odczuje słabsze południe w fazie przywracania działalności gospodarczej, ponieważ nałoży się to na wcześniejszy kryzys, czyli recesję i niedawną stagnację, z których Włochy nie zdążyły jeszcze wyjść.

W analizie wpływu pandemii na rynek pracy, eksperci stowarzyszenia wskazali, że skutki zamknięcia kraju i większości gałęzi działalności gospodarczej dotyczą 34 procent pracowników najemnych i ponad 40 procent samozatrudnionych. Bardziej odczuwalne te rezultaty są na północy, gdzie koncentruje się aktywność produkcyjna.

Na mocy dekretu rządu Giuseppe Contego z 22 marca w całych Włoszech zawieszona jest produkcja z wyjątkiem tej niezbędnej. Nie wiadomo, kiedy dojdzie do złagodzenia tych restrykcji.

Rząd przyjął niedawno dekret uruchamiający 400 mld euro na zapewnienie płynności finansowej firmom.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 zachlannynakase

kurde stawiałem na 47,1 miliardów - nie jest źle

! Odpowiedz
0 7 and00

Ja stawiam że PKB im spadnie 10-15%
Turystów, tak jak chcieli jeszcze niedawno, to oni raczej w tym roku nie zobaczą, a ile z tego było szarej strefy i konsumpcji...
Hiszpania podobnie
Potem się okaże że zadłużenie z powodu pakietów ochronnych, i spadku PKB im wzrosło o 20-30% do 130-160%

! Odpowiedz
0 5 marianpazdzioch

Wszystkie poważne maszyny, z którym się w życiu zetknąłem były włoskie (i czasem niemieckie). Jeśli zakazali im produkcji, to będzie to miało duży wpływ też na inne kraje.

! Odpowiedz
5 3 fred_

Wlosi za bardzo dramatyzuja z tym wirusem.

! Odpowiedz
0 7 itsofunny

Tym się kończy krótkowzroczność

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil