REKLAMA

Zamiast bezrobotnych - bierni zawodowo. Rynek pracy w czasie pandemii

2021-05-10 13:45
publikacja
2021-05-10 13:45
Zamiast bezrobotnych - bierni zawodowo. Rynek pracy w czasie pandemii
Zamiast bezrobotnych - bierni zawodowo. Rynek pracy w czasie pandemii
fot. Andrew Neel / / Pexels.com

Polski instytut Ekonomiczny przedstawił wnioski na temat pracy w czasie pandemii. Spadek PKB nie spowodował jednak tak dramatycznych skutków dla tego rynku, jak zakładano. Mimo wszystko odnotowano znaczący spadek ubezpieczonych w ZUS-ie, co przeczy informacjom, jakoby zatrudnienie rosło mimo epidemii koronawirusa. 

PIE zwraca uwagę na sprzeczne dane o rynku pracy. "Ustalenie rzeczywistego wpływu pandemii na polski rynek pracy wydaje się trudne. Dostępne dane przygotowywane są z wykorzystaniem wielu metodologii, na różnych populacjach i z wykorzystaniem rozmaitych sposobów agregacji. W efekcie wyciągane na ich podstawie wnioski mogą wydawać się niespójne. Problemy te uwidoczniły się w okresie pandemii, kiedy równocześnie zaobserwowaliśmy mniejszy od prognozowanego wzrost bezrobocia, wzrost liczby osób pracujących oraz wyraźny spadek liczby osób ubezpieczonych", podają autorzy raportu. 

fot. / / Polski Instytut Ekonomiczny

Polski Instytut Ekonomiczny uważa, że brak spodziewanego dużego spadku bezrobocia może być przejawem skuteczności tarcz antykryzysowych, ale nie tylko - jak czytamy w raporcie, problemem może być definicja bezrobotnego. "Można argumentować, że w czasie ścisłego lockdownu mniejszy odsetek osób tracących pracę rejestrował się w urzędach pracy", podają.

Dodatkowo informacja o kryzysie mogła powstrzymać bezrobotnych przed poszukiwaniem pracy i ich status zmieniał się wówczas z bezrobotnych na biernych zawodowo. W porównaniu do końca 2019 roku liczba osób pracujących spadła o 222 tys., a liczba osób biernych zawodowo wzrosła o 191 tys. przy równoczesnym wzroście liczby bezrobotnych o 37 tys. 

Spadek ubezpieczonych w ZUS-ie (o 333 tys.) wynika - zdaniem autorów - z mniejszej liczby ubezpieczonych z tytułu pracy (-176 tys.), stanowiący 53 proc. całej dynamiki oraz spadek wynikający z mniejszej liczby ubezpieczonych z innych tytułów niż wykonywana praca (-156 tys.). 

WS

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
Nie trzeba być 'ekspertem' żeby trybić, że status bezrobotnego w Kraju Priwiślańskim się traci przez niestawienie się w wyznaczonym dniu w bidzie. Reszta to bełkot medialny!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki