REKLAMA

Zamek Książ kupił formy i matryce z likwidowanej fabryki porcelany Krzysztof

2023-09-26 08:23
publikacja
2023-09-26 08:23

Należący do samorządu Wałbrzycha Zamek Książ kupił unikatowe formy i matryce z będącej w likwidacji fabryki Krzysztof – najstarszej wytwórni porcelany w tym mieście. "Do misji Książa należy zachowania dziedzictwa historycznego społeczności wałbrzyskiej" – podkreśliła prezes Zamku Książ Anna Żabska.

Zamek Książ kupił formy i matryce z likwidowanej fabryki porcelany Krzysztof
Zamek Książ kupił formy i matryce z likwidowanej fabryki porcelany Krzysztof
/ Zamek Książ

Zakłady Porcelany Krzysztof w Wałbrzychu, polska firma, której tradycja sięga niemal 200 lat, są w stanie likwidacji z powodu wysokich cen energii – o czym wałbrzyska spółka poinformował w styczniu tego roku. Już wówczas prezydent Wałbrzycha Romana Szełemej poinformował, że miasto chce po likwidacji zakładów Porcelany Krzysztof przejąć dziedzictwo kultury materialnej tej fabryki.

"To dziedzictwo jest ikoniczne dla Wałbrzycha i tej części Dolnego Śląska. Chcemy to dziedzictwo uchronić" – mówił wtedy Szełemej.

Częścią planu ratowaniu wałbrzyskiego dziedzictwa produkcji porcelany jest uruchomienie w galerii sztuki BWA i w Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni manufaktury, która w unikatowej formie będzie kontynuować tradycje 200-letniej produkcji porcelany Krzysztof.

Zamek Książ kupił ponad 80 form i matryc z Krzysztofa, w tym wiele unikatów z lat 50. XX w. "Zamek Książ wraz z Wałbrzyska Galerią Sztuki BWA, która w swoich strukturach ma Centrum Ceramiki Unikatowej, będą kontynuować wyjątkową tradycję produkcji figurek, przy użyciu form i matryc. Zakup form nie tylko zachowa dziedzictwo, ale także ożywi kulturalne i artystyczne życie miasta i regionu" – powiedział Szełemej.

Prezes Zamku Książ Anna Żabska podkreśliła, że wałbrzyska porcelana to "białe złoto".

"Do misji spółki Zamek Książ w Wałbrzychu należy zachowania dziedzictwa historycznego społeczności wałbrzyskiej, a do takiego należą bez wątpienia oryginalne formy produkcyjne najstarszej wałbrzyskiej fabryki porcelany" – powiedziała Żabska.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
xqwztsa
Zakup barachła z czasów komuny z niemieckiej fabryki Kristoff? No to jest dziedzictwo warte zachowania, że szok! Dziedzictwo zaborców i komuchów się ratuje, a polskie w głębokiej d... xD
peluquero
przeżyliby gdyby dokładali takiego słonika do zestawu w makdonaldsie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki