Zalewska: Reforma edukacji jest przemyślana, odpowiedzialna i policzona

Reforma edukacji jest przemyślana, odpowiedzialna, w dodatku policzona - powiedziała w poniedziałek minister edukacji Anna Zalewska po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.

Zalewska: Reforma edukacji jest przemyślana, odpowiedzialna i policzona
Zalewska: Reforma edukacji jest przemyślana, odpowiedzialna i policzona (fot. Krystian Maj / )

Spotkanie dotyczyło powołania zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Jak poinformowała Zalewska, w skład zespołu będą wchodzić przedstawiciele związków zawodowych, samorządowcy oraz pracownicy niektórych ministerstw. Powiedziała, że zespół będzie zajmował się m.in. wynagrodzeniami i czasem pracy nauczycieli.

Zalewska przypomniała także, że zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego możliwe jest powoływanie stolików branżowych, by - jak mówiła - "ustalenia były zobowiązaniami, a nie tylko spotkaniem i dyskusją". Oceniła, że stolika nie udało się powołać w związku z protestem prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza.

"Reforma edukacji jest przemyślana, odpowiedzialna, w dodatku policzona" - zapewniła minister. Przypomniała, że projekt ustawy wprowadzającej tę reformę został przekazany do konsultacji publicznych.

Zgodnie z propozycją rządu od 2017 r. funkcjonować mają: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; wygaszane mają być gimnazja.

W poniedziałek po południu przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce odbędzie się protest ZNP. Według Broniarza ma w nim wziąć udział nawet 25 tys. nauczycieli - członków związku, a także rodzice i samorządowcy.

Będzie więcej pracy dla nauczycieli

Zalewska pytana przez dziennikarzy po spotkaniu, co by powiedziała nauczycielom, którzy zamierzają w poniedziałek protestować, odpowiedziała: "Jestem z nimi. Realizuję ich postulaty, jak również postulaty wszystkich związków, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu protestowały przeciwko pani minister (edukacji) Kluzik-Rostkowskiej, pani Szumialas, a wcześniej przeciwko pani minister Hall".

"Jestem z nimi i uspokajam. Pracy będzie więcej niż jest w tej chwili" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że reforma nie powinna nic zmienić w szkołach podstawowych. "W większości gimnazjów, które są w zespołach - ponad cztery tysiące - dyrektorzy, nauczyciele zostają, nic się nie dzieje. Z radością na zmiany czekają wszystkie szkoły ponadgimnazjalne, jak również powiaty, bo to dla nich ratunek finansowy" - zaznaczyła.

Zalewska powiedziała, że chciałaby uspokoić nauczycieli, którzy pracują w "samodzielnych" gimnazjach. "Ma powstać dodatkowych pięć tysięcy oddziałów, czyli klas, gdzie będzie więcej pracy" - zapowiedziała.

(PAP)

ozk/ bos/ itm/ pż/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Nauczyciel

Jak czytam ze nauczycielka ze Świebodzic ma wizję reformy edukacji w kraju to ogarnia mnie pusty smiech

! Odpowiedz
0 0 ~buch

BUHAHAHAHAHAHA

! Odpowiedz
0 2 ~Ogr

Ta reforma ma byc jak jej autorka. Chaotyczna, farbowana, postklimakteryczna i zdewocona. Mlodziez nie ma poznac Swiata. Mlodziez ma byc trzymana za morde i karmiona pisowsko-klerykalna papka. Tylko, ze granice otwarte... internet paskudny...Jak to wiec zrobic? Moze stan wojenny!! Wtedy Jarek nareszcie stanie na czele c z e g o s ...

! Odpowiedz
1 7 ~rapcio

Nie ma dnia aby czegoś nie spiepszyli, nie obrazili lub coś głupiego nie powiedzieli.

! Odpowiedz
0 1 ~Ron2000

Żadnego MEN nie potrzeba, ani kuratoriów, ani ich programów.
Szkoły średnie i wyższe powinny być prywatne.
Średnie finansowane dla biednych przy pomocy bonu edukacyjnego, dla bogatszych - ew. zniżki podatkowe.
Wyższe - pełnopłatne, ew. państwo mogłoby udzielać studentom nieoprocentowanych pożyczek.
Szkoły podstawowe finansowane w całości przez gminy z podatków lokalnych.
Wszystko prosto, jasno i uczciwie, a nie po lewacku, pomieszanie z poplątaniem i w konsekwencji jedno wielkie nic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~zez

Przecież masz teraz prywatne szkoły wyższe - synonim niskiego prestiżu, beznadziejnej kadry i zdawania egzaminów "bo się płaci". A co więcej wiele z nich już zostało zlikwidowanych a jeszcze więcej zlikwidują w niedalekiej przyszłości. Tego właśnie chcesz na jeszcze większą skalę?

! Odpowiedz
0 1 ~wrgrrrf

10.10.2016, Warszawa (PAP) - Filarem polskiego bezpieczeństwa energetycznego jest węgiel kamienny i brunatny - podkreślił minister środowiska Jan Szyszko. Zapewnił, że nasz kraj będzie redukował emisję CO2 m.in. przez budowę nowoczesnych technologicznie bloków węglowych.
Minister Szyszko wraz z pełnomocnikiem rządu ds. polityki klimatycznej Pawłem Sałkiem poinformowali na poniedziałkowej konferencji prasowej, że 7 października polska strona, złożyła w sekretariacie Sekretarza Generalnego ONZ w Nowym Jorku dokumenty ratyfikacyjne porozumienia klimatycznego, które w ubiegłym roku zostało wynegocjowane w stolicy Francji, Paryżu.

Szyszko ocenił, że porozumienie paryskie to "sukces dla Polski i całego świata" i szansa dla globalnego zrównoważonego rozwoju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~wref

MIś Bareji : Idzie wojna ..... bo przed wojną też był wyngiel ....

! Odpowiedz
2 8 ~jurek35

Komu ona potrzebna to już było i znów pieniądze idą w błoto.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.