REKLAMA

Turystyka na Islandii ścięta o połowę

2020-05-04 13:01
publikacja
2020-05-04 13:01

O ponad połowę w porównaniu z ubiegłym roku zmniejszyła się w marcu liczba noclegów na Islandii - podał tamtejszy urząd statystyczny. To namacalny, choć nadal trudny do zmierzenia całościowo, efekt koronawirusa.

fot. / / Shutterstock

To kwestia czasu, gdy analogiczne dane zaczną spływać także z innych krajów. Pod koniec kwietnia najnowsze dane z sektora turystyki pokazał urząd statystyczny na Islandii. Nie ma zaskoczenia - nie są to dane pozytywne.

Jak podaje urząd statystyczny z siedzibą w Reykjaviku, w marcu liczba turystów nocujących na Islandii zmniejszyła się o 55 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Aż 65-procentowy spadek dotyczył obiektów wynajmowanych poprzez serwis Airbnb, 54-procentowy - hoteli, 48-proc. - pensjonatów, o połowę zmniejszyły się także rezerwacje we wszystkich innych rodzajach obiektów wypoczynkowych (m.in. hostele dla młodych).

Islandia przyjęła w tym okresie łącznie 322 tys. turystów, podczas gdy rok wcześniej w marcu goszczono ich 711 tys. Na koniec pierwszego kwartału turyści najczęściej wybierali noclegi w hotelach (175 tys.), w samych tylko obiektach udostępnianych poprzez Airbnb nocowało 41 tys. gości.

Islandzki urząd statystyczny podał dane także w odniesieniu do różnych części wyspy - najbardziej drastyczny spadek turystów odnotowano w południowo-zachodniej części kraju (62 proc.), w samej tylko stolicy wynik był gorszy o ok. połowę. Prawidłowość jest podobna bez względu na pochodzenie turystów - brutalny spadek odnotowano zarówno w ruchu międzynarodowym (-55 proc.), jak i wewnątrzkrajowym (-51 proc.).

W marcu goście hotelowi zajmowali zaledwie 30,1 proc. wszystkich dostępnych w kraju łóżek, co oznaczało spadek na poziomie 35,8 proc. w stosunku do marca 2019 roku. Sama liczba łóżek wzrosła w tym czasie o 3,3 proc.

Jak podaje islandzki urząd statystyczny, w związku z nagłą zmianą sytuacji w marcu, dane mogą nie odzwierciedlać rzeczywistych spadków w turystyce. Obserwacją z zasady nie są objęte m.in. noclegi, za które nie dokonywano oficjalnej płatności, pobyty u rodzin czy znajomych.

MW

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
lelo1949
Zapraszam nad Bałtyk,czysty,przyjazny dla turystów,bezpieczny
time-travel
Kolejna manipulacja danych i zła interpretacja...

niech podzadzą dane za kwiecień, a będzie spadek o niespełna 100% r/r :) (do połowy marca w całej Europie nie było żadnych ograniczeń więc odpowiada to dokładnie 50% spadkowi!)

mansur_selimow
Przeczytałem: "turystka na Islandii ścięta o połowę"
konik_garbusek
Wszystkie te miejscowosci turystyczne, ktore od lat płaczą, ze turysci niszczą srodowisko, ze są niewychowani, chamscy, głosni, ze podnoszą ceny nieruchmosci i najmu, ze ceny przez nich wzrosł wszędzie - wszystkie te miasteczka i kraje, Wenecja, Islandia, Barcelona - muszą chyba skakać z radości przez tę zimę w turystyce?Wszystkie te miejscowosci turystyczne, ktore od lat płaczą, ze turysci niszczą srodowisko, ze są niewychowani, chamscy, głosni, ze podnoszą ceny nieruchmosci i najmu, ze ceny przez nich wzrosł wszędzie - wszystkie te miasteczka i kraje, Wenecja, Islandia, Barcelona - muszą chyba skakać z radości przez tę zimę w turystyce? Nareszcie jest cisza, spokój, nikt nie spekuluje cenami najmu,....
marcinkrakow
No ja jako Krakus bardzo się z tego cieszę :)
detektorjusia
Nie napiszę Ci gdzie mieszkam bo to Internet więc wolę nie podawać takich rzeczy... ale to jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Mnóstwo AirBnB, miliony turystów przez cały rok. Tak, skaczę z radości..! Wreszie mieszkańcy odzyskali swoje miasto! Wyjdziesz na ulicę i możesz być pewien że to sąsiad a nie Nie napiszę Ci gdzie mieszkam bo to Internet więc wolę nie podawać takich rzeczy... ale to jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Mnóstwo AirBnB, miliony turystów przez cały rok. Tak, skaczę z radości..! Wreszie mieszkańcy odzyskali swoje miasto! Wyjdziesz na ulicę i możesz być pewien że to sąsiad a nie turysta. No i wkrótce będzie krach na rynku krótkiego najmu - już teraz widzę panicznie zwiększającą się ilość mieszkań na rynku. Rewelacja! Niech ceny polecą to mieszkańcy nie będą musieli stać w korkach tylko zamieszkają sobie w centrum. Turyści sio i nie wracać!
borat123 odpowiada detektorjusia
Ta zamieszkają w centrum i w ogóle odzyskają miasto :).Tylko że ich biznesiki padną na pysk,lub wyleją ich z roboty(przytną pensje) i zdechną z głodu z tej radości odzyskania miasta.Jeszcze mi powiedz że nakupują sobie teraz tańszych mieszkań (pewnie mieszkali do tej pory w kartonach)
marcinkrakow odpowiada detektorjusia
Mieszkańcy nie polecą do centrum, przynajmniej Krakowa. Niestety, ale centrum Krakowa to syf, kił i mogiła, bardzo mocno i dobrze przypudrowana przez branże turystyczną. Tam trzeba zainwestować ciężkie miliardy, żeby to się nadawało do normalnego życia.
db009 odpowiada detektorjusia
Rzeczywiscie zabawne, ze ludzie straca prace oszczednosci, wiele biznesow (restauracje,sklepy,kawiarnie) beda sie musieli zamknac. Wieksze bezrobocie we wlasnym miescie i biedniejszy sasiad. Brawo! Ps nie mam mieszkan na wynajem i nie zarabiam na turystyce, ale nie życzę źle sąsiadom i gospodarce( miasta, państwa czy Rzeczywiscie zabawne, ze ludzie straca prace oszczednosci, wiele biznesow (restauracje,sklepy,kawiarnie) beda sie musieli zamknac. Wieksze bezrobocie we wlasnym miescie i biedniejszy sasiad. Brawo! Ps nie mam mieszkan na wynajem i nie zarabiam na turystyce, ale nie życzę źle sąsiadom i gospodarce( miasta, państwa czy kontynentu).
detektorjusia odpowiada borat123
Jakie biznesiki..? Wyobraź sobie że nie wszyscy żyją z turystyki a ci którzy to robią niech zajmą się czymś bardziej produktywnym jak wypędzaniem mieszkańców coraz dalej od centrum aby przyjezdni mogli łatwo wrócić do łóżka po pijaku. Poza tym latem, gdy jest największy szczyt to i tak zatrudniani są pracownicy Jakie biznesiki..? Wyobraź sobie że nie wszyscy żyją z turystyki a ci którzy to robią niech zajmą się czymś bardziej produktywnym jak wypędzaniem mieszkańców coraz dalej od centrum aby przyjezdni mogli łatwo wrócić do łóżka po pijaku. Poza tym latem, gdy jest największy szczyt to i tak zatrudniani są pracownicy sezonowi zza granicy m.in. z Polski.
Tak, nakupią sobie tańszych mieszkań i nie będą musieli dojeżdżać z okolicznych wiosek albo mieszkać na kupie bo za drogo. I będzie można przez miasto przejechać bez tych tłumów turystów na ulicach. Wspaniałe czasy nadchodzą.
Precz z AirBnB, niech padnie to dziadostwo wykańczające miasta.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki