REKLAMA

Załamanie sprzedaży mieszkań giełdowych deweloperów

Michał Kubicki2022-07-08 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-07-08 06:00
Załamanie sprzedaży mieszkań giełdowych deweloperów
Załamanie sprzedaży mieszkań giełdowych deweloperów
/ Shutterstock

Publikowane po zakończeniu II kwartału przez deweloperskie spółki statystyki dotyczące liczby sprzedanych mieszkań pokazują dynamiczne spadki, które przełożyły się na fatalny obraz całego półrocza.

Zacieśnianie polityki monetarnej przez RPP w celu zduszenia 15,6-proc. inflacji w drastyczny sposób przełożyły się na koszt kredytów i ich dostępność. Sprawę dodatkowo utrudniła KNF, która już w marcu zarekomendowała bankom utrzymywanie bufora ostrożnościowego na poziomie 5 pp. przy ocenie zdolności kredytowej.

Doprowadziło to do armagedonu na rynku kredytów hipotecznych. Według danych BIK w czerwcu o hipotekę wnioskowało 19,52 tys. osób, czyli prawie 60 proc. mniej rdr. Była to najniższa liczba w historii, od kiedy BIK monitoruje tę wielkość, czyli od stycznia 2007 r. W porównaniu do maja 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 18,1 proc., a trzeba pamiętać, że w piątym miesiącu roku udzielono najmniej kredytów hipotecznych od 87 miesięcy (od lutego 2015 r.).

Załamanie na rynku hipotecznym od razu odczuli giełdowi deweloperzy, którzy od początku lipca raportowali statystyki kwartalne i półroczne dotyczące liczby sprzedanych mieszkań. Sprzedaż mocno tąpnęła w drugim kwartale, pogłębiając dynamikę z pierwszych trzech miesięcy roku. Poniżej dane od największych deweloperów, którzy przekazali je w raportach.

Bankier.pl na podstawie danych ze spółek

Najmocniejszy spadek zaraportowała grupa Echo Investment z 65 proc. mniej sprzedanych lokali od kwietnia do czerwca w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Ponad 50-proc. tąpnięcie zaraportowali również Atal (-52 proc.), Lokum Development (-57 proc.) czy Archicom (-56 proc.). Relatywnie najmniej spadki odczuł Dom Development, który w II kwartale sprzedał o 22 proc. mniej lokali rok do roku.

Biorąc pod uwagę całe pierwsze półrocze, statystyka mocno ciąży Lokum Development, który zanotował spadek sprzedaży o 53 proc. Echo podało, że sprzedało o 40 proc. mniej lokali, a sprzedaż Atalu była mniejsza o 35 proc. W perspektywie półrocza to Develia może pochwalić się najmniejszym spadkiem wynoszącym 9 proc., to ze względu na mocny I kwartał, kiedy liczba sprzedanych lokali była nawet większa niż w I kwartale 2021 r. Mimo to spółka podjęła decyzję o obniżeniu celu sprzedażowego na 2022 r.

„W kontekście sytuacji rynkowej wynik sprzedaży, jaki osiągnęliśmy w II kwartale br., jest zadowalający. Natomiast mierzymy się z wieloma wyzwaniami, przede wszystkim z dalszym wzrostem stóp procentowych i ograniczeniem zdolności kredytowej klientów. (...) W związku z tym podjęliśmy decyzję o skorygowaniu celu sprzedaży do poziomu 1600-1800 lokali. To niewiele mniej wobec bardzo dobrego 2021 r., w którym nabywców znalazło 1921 mieszkań” - powiedział Andrzej Oślizło, prezes Develii.

„Mieszkania sprzedają się wolniej niż rok temu, natomiast dotyczy to klientów, którzy zamierzają posiłkować się kredytem hipotecznym i którzy przez wyższy poziom stóp procentowych utracili zdolność kredytową. Klienci gotówkowi nadal kupują mieszkania. Wielu z nich chroni się w ten sposób przed skutkami rosnącej inflacji” - mówił z kolei Zbigniew Juroszek, prezes Atalu, cytowany w komunikacie Dompress.pl

Sentyment do branży, która musi się mierzyć z erozją wyników i rosnącymi kosztami, widać na sektorowym indeksie WIG-Nieruchomości. Od szczytu ostatniej hossy z października, kiedy rozpoczynał się cykl podwyżek stóp procentowych, jest on niżej o 22 proc. 

Bankier.pl

Sytuacja na rynku mieszkaniowym nie jest determinowana jedynie przez to, co dzieje się w sferze kredytów hipotecznych. Obserwowane są też działania zagranicznych funduszy inwestycyjnych intensywnie poszukujących bloków, osiedli, a nawet całych firm deweloperskich. Powstające w ten sposób portfele mieszkań kierowane są na rynek wynajmu i tu swojej szansy upatrują deweloperzy.

„Obecnie w ramach PRS (ang. private rented sector) funkcjonuje w Polsce ponad 5 tys. lokali, a - według szacunków - w przygotowaniu jest kolejne 25 tys.” – powiedziała Katarzyna Unold - dyrektorka zarządzająca Acciona.

"Pewnie w ciągu najbliższych kilku lat dojdziemy do kilkudziesięciu tysięcy takich lokali. W Polsce jest obecnie 16 aktywnych graczy na rynku i rynek najmu instytucjonalnego będzie stanowić niewątpliwie dużą część budownictwa mieszkaniowego” – powiedziała.

MKu

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (38)

dodaj komentarz
zbyszek_
wszyscy i tak mowia ze ceny rosna. A prawda jest taka ze w ich glowach jedynie bo niemaja komu tego sprzedac.
Polecam sprzedac mieszkanie obecnie! Za tyle ile to mieszkanie jest wg. was obecnie warte.
jerzy64
Nawet jak ceny trochę spadną to co z tego?
Większość z ekspertów udzielających się na tym forum i tak nie kupi bo siedzących na forum w godzinach pracy to gołodoopcy.
frugal
Nie wiem jaki był cel Twojego komentarza, bankier raczej nie jest kompasem inwestora ale nie odbieraj nikomu prawa do edukacji bo świat nie kończy się na nieruchomościach choć mam wrażenie że niektórzy próbują "podbić" wartość swoich inwestycji za pomocą komentarzy - to jest trochę jak zawracanie Wisły kijem - z rynkiem Nie wiem jaki był cel Twojego komentarza, bankier raczej nie jest kompasem inwestora ale nie odbieraj nikomu prawa do edukacji bo świat nie kończy się na nieruchomościach choć mam wrażenie że niektórzy próbują "podbić" wartość swoich inwestycji za pomocą komentarzy - to jest trochę jak zawracanie Wisły kijem - z rynkiem nie ma co walczyć, runku trzeba uważnie słuchać. Prawa popytu i podaży są nieubłagane.
kimdzonk
no i o to chodzi ... będą się powoli sprzedawać ale po niższych cenach ! wraca rynek nabywcy
mnm1
A gdzie Ty czytałeś o niższych cenach?
frugal odpowiada mnm1
Popyt mocno tąpnął a brak płynności często zmusza do sprzedaży PKC. To kwestia czasu bo robi się nieciekawie ale chyba nie wszyscy jeszcze zdają sobie z tego sprawę - podczas spadania stan nieważkości wydaje się nawet przyjemny.
andregru odpowiada mnm1
W ofertach sprzedaży .
ej_czy_nie odpowiada frugal
PKC to ci da paczkę he he he
powiemwamcomysle
nie sprzedane bo pod najem sobie dewelopeka zostawia nowe tredy wchodza ogarnijcie sie!
kimdzonk
jakby sobie tak wszystko pod wynajem zostawiali to by sami deweloperzy nie mieli czym kredytów inwestycyjnych spłacać ...więc ty się sam ogarnij koleś

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki