REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

OPINIAZakup akcji Orlenu przez PZU i PKO BP nie wpłynie istotnie na ich współczynniki kapitałowe

2022-09-30 12:16
publikacja
2022-09-30 12:16

Zakup akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa przez PKO BP i PZU nie wpłynie istotnie na ich współczynniki kapitałowe, ale przypomina o ryzyku politycznym, jakie ciąży na spółkach - uważają analitycy.

Zakup akcji Orlenu przez PZU i PKO BP nie wpłynie istotnie na ich współczynniki kapitałowe
Zakup akcji Orlenu przez PZU i PKO BP nie wpłynie istotnie na ich współczynniki kapitałowe
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

PKO BP kupiło 29 września 14.161.080 akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa. O planach zakupu także 14.161.080 akcji PKN Orlen poinformowało w czwartek PZU.

W opinii analityków, chęć zmniejszenia udziału Skarbu Państwa poniżej progu 50 proc. kapitału PKN Orlen po zarejestrowaniu transakcji przejęcia PGNiG nie jest zaskoczeniem. W ten sposób Skarb Państwa unika konieczności ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji płockiego koncernu. Zaskoczeniem są natomiast podmioty, które odkupiły akcje Orlenu od Skarbu Państwa.

"Transakcja przeprowadzana w celu uniknięcia przekroczenia przez Skarb Państwa 50 proc. udziałów w PKN Orlen po przejęciu PGNiG. Myśleliśmy, że pakiet ten przejmie PERN, więc informacja jest zaskakująca. Przeznaczenie przez PZU i PKO kwot po niecały 1 mld zł nie powinno wpłynąć istotnie na współczynniki kapitałowe i zdolność do wypłaty dywidendy, ale przypomina o ryzyku politycznym jakie ciąży na spółkach" - napisał Maciej Marcinowski w raporcie Trigon DM.

Po pierwszej godzinie handlu na warszawskiej giełdzie akcje PZU spadają prawie 1,8 proc., a PKO BP traci 1 proc. PKN Orlen zyskuje na wartości 3,5 proc.

PKO BP podało w piątkowym komunikacie, że podpisano umowę w tej sprawie, i zgodnie z jej postanowieniami cena będzie równą iloczynowi liczby akcji i ceny jednej akcji zgodnie z kursem zamknięcia notowań akcji PKN Orlen na rynku podstawowym GPW w dniu zawarcia umowy, pomniejszoną o dyskonto ustalone na zasadach rynkowych. Na identycznych zasadach przeprowadzana jest też transakcja sprzedaży akcji Orlenu przez Skarb Państwa na rzecz PZU.

Na czwartkowym zamknięciu notowań akcje PKN Orlen wyceniane były na 53,4 zł, co implikuje wartość obu transakcji (zarówno PZU, jak i PKO BP) na 756,2 mln zł każda.

Skarb Państwa miał do tej pory 223.414.424 akcji PKN Orlen stanowiących 35,66 udziałów w kapitale podstawowym tej spółki. Udział ten zwiększy się po zarejestrowaniu fuzji Orlenu z PGNiG.

W środę nadzwyczajne walne zgromadzenie PKN Orlen zgodziło się na połączenie spółki i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. PGNiG zwołało walne zgromadzenie w sprawie wyrażenia przez akcjonariuszy zgody na połączenie z PKN Orlen na 10 października.

Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej.

W związku z połączeniem kapitał zakładowy PKN Orlen ma być podwyższony o kwotę 668.117.655 zł w drodze emisji 534.494.124 akcji serii F. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki