REKLAMA

Zakup OC. Sprawdzamy, czy lojalność się opłaca

2021-01-24 06:00
publikacja
2021-01-24 06:00
Zakup OC. Sprawdzamy, czy lojalność się opłaca
Zakup OC. Sprawdzamy, czy lojalność się opłaca
fot. BOKEH STOCK / / Shutterstock

Wielu kierowcom odpowiada ochrona OC i AC u tego samego ubezpieczyciela przez kolejny rok. Czy jednak taka lojalność opłaca się w praktyce? Sprawdzamy.

 Stali klienci rodzimych banków czasem narzekają, że oferta dla nich nie przewiduje żadnych szczególnych preferencji. Warto zatem sprawdzić, czy sytuacja wygląda podobnie w przypadku krajowych ubezpieczycieli oraz ich oferty dla kierowców dotyczącej obowiązkowego OC i autocasco. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wykonać odpowiednią analizę, która dzięki ciekawemu przykładowi odpowiada na tak zadane pytanie.   

Ceny OC mogą się bardzo różnić 

Analiza porównywarki Ubea.pl uwzględnia sytuację przykładowego posiadacza niebieskiej dacii logan 1.2 16V access EU6 z rocznika 2016 (73 KM/54 kW, 1149 cm³). Wrocławianin pracujący jako nauczyciel może się pochwalić maksymalnymi zniżkami za OC i trzyletnim okresem bezszkodowej ochrony w ramach autocasco (od początku kupowania takiej polisy). Warto podkreślić, że pakiety OC + AC, których cena została przeanalizowana obok obowiązkowych polis OC, są możliwie najtańsze. Wynika to m.in. z maksymalnego poziomu udziału własnego w autocasco i zastosowania zamienników podczas naprawy.

„W przypadku auta o takiej wartości, jak przykładowa dacia logan, zakup drogiego AC raczej mija się z celem” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kalkulacja potwierdza przede wszystkim, że różnice w cenach OC proponowanych przez poszczególnych ubezpieczycieli są nadal bardzo duże. Najdroższe oferty OC były bowiem ponad dwa razy droższe od tych najtańszych. Przed zakupem obowiązkowej polisy warto więc zawsze sprawdzić, jakie polisy oferują inne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Stały klient raczej nie zapłaci mniej niż nowy za OC i AC

Jeszcze ważniejszą kwestią jest porównanie wysokości składek dla przykładowego klienta przy założeniu, że wcześniej wybrał on innego ubezpieczyciela (spoza grona porównywanych towarzystw) lub wybrał rok temu tę firmę, w której zamierza ponownie kupić OC/OC+AC. Przykładowe kalkulacje Ubea.pl potwierdzają, że nawet w przypadku kontynuacji bezszkodowej ochrony kierowca z Wrocławia nie może liczyć na zniżkę dla stałych klientów. Co ważne, taka sytuacja dotyczy oferty online.

„Nie wiemy natomiast dokładnie, jak sprawy wyglądają w przypadku propozycji odnowienia ochrony wysyłanych przez ubezpieczycieli. Wiele wskazuje jednak, że takie propozycje również nie przewidują szczególnych preferencji dla stałych klientów” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Działania kierowców i ubezpieczycieli wpływają na siebie 

W kontekście takich wyników kalkulacji na pewno rodzi się pytanie, z czego wynika specyficzna polityka cenowa ubezpieczycieli względem stałych oraz bezszkodowych kierowców. Rodzime zakłady ubezpieczeń na pewno już przyzwyczaiły się do tego, że klienci chętnie zmieniają ubezpieczyciela komunikacyjnego, nawet pod warunkiem zaproponowania im odrobinę niższej składki.

Warto jednak pamiętać, że takie zachowanie właścicieli aut nie wzięło się z niczego. Stanowi ono naturalną odpowiedź na brak bardziej atrakcyjnych ofert i bonusów dla stałych klientów.

„Można zatem powiedzieć, że zachowania kierowców i zakładów ubezpieczeń wzajemnie na siebie wpływają” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

  • Najtańsza składka OC przy założeniu, że polisę wcześniej sprzedał inny ubezpieczyciel: 566 zł
  • Najtańsza składka OC przy założeniu, że polisę wcześniej sprzedał ten sam ubezpieczyciel: 566 zł
  • Najtańsza składka OC + AC przy założeniu, że pakiet wcześniej sprzedał inny ubezpieczyciel: 884 zł 
  • Najtańsza składka OC + AC przy założeniu, że pakiet wcześniej sprzedał ten sam ubezpieczyciel: 884 zł

Założenia do analizy:

Ubezpieczający mieszka we Wrocławiu (kod pocztowy: 54-063) i posiada niebieską dacię logan 1.2 16V access EU6 z rocznika 2016 (73 KM/54 kW, 1149 cm³).

Samochód jest parkowany w garażu indywidualnym (Wrocław, 54-063) i używany regularnie tylko na obszarze Polski (do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą).

Przebieg dacii logan to 50 000 km (spodziewany roczny przebieg wynosi 10 000 km). Auto kupiono jako nowe w salonie Dacii. Jest ono wyposażone w fabryczny immobilizer, autoalarm oraz GPS i nie posiada żadnych uszkodzeń ani elementów tuningowanych.

Dacia została po raz pierwszy zarejestrowana przez obecnego właściciela w lipcu 2016 r.

Właścicielem przykładowego auta jest czterdziestodwuletni nauczyciel, który wraz z żoną ma dwoje dzieci (12 lat, 10 lat). Ten kierowca posiada prawo jazdy od lipca 1999 r. Ubezpieczający jest jedynym użytkownikiem pojazdu.

Zniżka dotycząca wygasającej umowy OC to 60%, ponieważ kierowca spowodował ostatnią szkodę 8 lat temu. Jeżeli chodzi o autocasco, to bezszkodowy okres ochrony wynosi 3 lata (czas od zakupu pierwszego AC). Ochrona ma się rozpocząć 31 stycznia 2021 r.

Pakiet ubezpieczeniowy (bez dodatkowego NNW) zostanie zakupiony przez Internet (na Ubea.pl). Klient akceptuje domyślne elementy ochrony, które proponują mu ubezpieczyciele. W przypadku AC wybrane zostały wszystkie opcje obniżające składkę (maksymalny udział własny, naprawa zamiennikami, wariant kosztorysowy oraz amortyzacja części).

 

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki