REKLAMA

Zakaz sprzedaży ziemi przedłużony o 5 lat. Przepisy wchodzą w życie lada dzień

2021-04-27 10:59
publikacja
2021-04-27 10:59
Zakaz sprzedaży ziemi przedłużony o 5 lat. Przepisy wchodzą w życie lada dzień
Zakaz sprzedaży ziemi przedłużony o 5 lat. Przepisy wchodzą w życie lada dzień
fot. Curioso.Photography / / Shutterstock

30 kwietnia tego roku wchodzi w życie ustawa przedłużająca o 5 lat obowiązywanie zakazu sprzedaży ziemi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dzierżawa pozostaje podstawową formą zagospodarowania państwowych nieruchomości rolnych - poinformował we wtorek resort rolnictwa.

Zakaz będzie obowiązywał do 30 kwietnia 2026 r.

Sejm RP znowelizował przepisy ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw 17 marca 2021 r. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 21 kwietnia 2021 r. - przypomina resort.

Podstawową formą rozdysponowania nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostaje dzierżawa. Jak zaznaczono w komunikacie, "cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród rolników indywidualnych, bowiem stwarza możliwość dogodnego sposobu użytkowania gruntów i budynków oraz nie wymaga angażowania przez dzierżawców znacznych środków finansowych – jak ma to miejsce w przypadku trwałego nabycia nieruchomości".

Jak podano, wstrzymanie sprzedaży nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych na cele nierolne, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych oraz nieruchomości o powierzchni do 2 ha. Na sprzedaż takich nieruchomości nie jest i nie będzie dalej wymagane uzyskanie przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ustawa przewiduje ponadto jednoznaczne uregulowanie kwestii wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości, tak aby uniknąć pojawienia się ewentualnych wątpliwości w tym zakresie (wyraźne wskazanie, że wstrzymanie sprzedaży obejmuje również udziały we współwłasności).

Nowe przepisy doprecyzowują, że w składanym do ministra rolnictwa wniosku o wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości (ich części lub udziałów we współwłasności) z państwowych zasobów, Dyrektor Generalny KOWR wskazuje, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają sprzedaż nieruchomości lub ich części. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
exio
Mnie to śmieszy, że politycy, którzy uważają, że oni sami nie powinni sprzedawać ziemi poprzez państwowe spółki muszą wprowadzać kajdany sami na siebie w formie ustawy zakazującej im tą sprzedaż. Jeżeli uważają, że nie powinni jej sprzedawać i taka jest strategia państwa to niech jej po prostu nie sprzedają więc po jaka cholerę tworzą Mnie to śmieszy, że politycy, którzy uważają, że oni sami nie powinni sprzedawać ziemi poprzez państwowe spółki muszą wprowadzać kajdany sami na siebie w formie ustawy zakazującej im tą sprzedaż. Jeżeli uważają, że nie powinni jej sprzedawać i taka jest strategia państwa to niech jej po prostu nie sprzedają więc po jaka cholerę tworzą kolejne bezsensowne prawo.

Jak uważam że nie powinienem jeść słodyczy to ich po prostu nie jem a nie idę do notariusza spisywać oświadczenie, że zobowiązuje się do ich niejedzenia. Przy okazji opłacając urzędasów. Ale może o to chodzi.
jas2
Żyjemy w państwie prawa i to co rząd chce realizować, uchwala w formie Ustawy. Taka jest procedura.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki