REKLAMA

Zagraniczna emerytura dla Polaków? Jest szansa na podwójne świadczenie

2023-09-28 10:30
publikacja
2023-09-28 10:30

W ostatnich latach coraz więcej naszych rodaków pracujących m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Norwegii nabyło prawo do emerytury zagranicznej. Dzięki temu mogą pobierać dwie emerytury jednocześnie - polską oraz tę przysługującą w kraju, w którym pracowali. Jakie warunki muszą spełnić?

Zagraniczna emerytura dla Polaków? Jest szansa na podwójne świadczenie
Zagraniczna emerytura dla Polaków? Jest szansa na podwójne świadczenie
fot. Lucigerma / / Shutterstock

Wielu Polaków przez wiele lat pracowało poza granicami kraju. Dzięki temu mogą teraz pobierać zarówno polską, jak i zagraniczną emeryturę. Jednak, aby to było możliwe muszą przepracować tam odpowiednią liczbę lat. Dla kobiet jest to 20, a dla mężczyzn 25 lat - podaje Business Insider.

Osoby, które są uprawnione do zagranicznej emerytury z krajów UE albo EFTA mogą składać wnioski o to świadczenie tylko w Polsce, w każdym inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia zarówno w Polsce, jak i za granicą. Warto załączyć również wszelkie inne dowody potwierdzające prawo ubiegania się o emeryturę z innego kraju.

Inna emerytura na wschodzie i na zachodzie Niemiec

Okazuje się, że warunki otrzymania emerytury zagranicznej różnią się w poszczególnych krajach. Jeśli osoba, która pracowała w Niemczech, chce otrzymać tamtejsze świadczenie, powinna przepracować tam minimum rok, regularnie opłacając składki do niemieckiego ZUS-u przez cztery kolejne lata. Wniosek o emeryturę może złożyć miesiąc przed swoimi 66. urodzinami. Średnia emerytura różni się tam w zależności od tego, czy pracownik był zatrudniony we wschodnich czy w zachodnich landach.  W pierwszym przypadku jest to ok. 1,3 tys. euro, a w drugim 1,5 tys. euro.

Jaka emerytura w Wielkiej Brytanii i w Norwegii?

Z kolei, aby otrzymywać świadczenie z Wielkiej Brytanii koniecznie należy posiadać National Insurance Number, czyli brytyjski pesel i przepracować w tym kraju min. 10 lat. Podstawowa emerytura wynosi tam ok. 700 funtów, czyli ponad 3,7 tys. zł. Można się o nią ubiegać dopiero po ukończeniu 66 lat.

Natomiast w Norwegii należy przepracować minimum pięć lat i spełniać kryterium wieku, wynoszące 67 lat. Można też ubiegać się o wcześniejszą emeryturę w wieku 62 lat, ale wtedy konieczne jest przepracowane 40 lat. Emerytura w Norwegii wynosi około 17,7 tys. koron, czyli ponad 7 tys. zł.

W Holandii pełna emerytura dopiero po 50 latach

Jeśli jednak ktoś zamierza ubiegać się o emeryturę w Holandii, musi zdawać sobie sprawę, że wiek emerytalny wynosi tam 67 lat. Aby dostać tamtejsze świadczenie, należy przepracować co najmniej rok. Natomiast pełną emeryturę można uzyskać po 50 latach. Wysokość podstawowej emerytury w Holandii zależy od tego, czy dana osoba mieszka sama – wówczas otrzyma średnio 1,2 tys. euro, czy w parze - wtedy morze liczyć na 1,6 tys. euro.  

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (13)

dodaj komentarz
kroko1
ciekawe jak to będzie. moi znajomi którzy są za granicą zaczęli zarabiać w euro i są zadowoleni. podobno otto im ogarneło taka robotę, że nie wracają. a do emerytury i ja i oni mają trochę lat...
pstrzezek
W Holandii emerytura nierzadko jest na poziomie ostatniego wynagrodzenia. Ale też podejście do pieniądza i oszczędzania jest inne. W Polsce emerytura to grosze (chyba że dla Jarozbawa) dlatego tak łatwo przekupić takiego grzesia i jasia 14-stką. PL stoi grzesiem i jasiem i obawiam się że to się nie zmieni

grzegorzkubik 2023-
W Holandii emerytura nierzadko jest na poziomie ostatniego wynagrodzenia. Ale też podejście do pieniądza i oszczędzania jest inne. W Polsce emerytura to grosze (chyba że dla Jarozbawa) dlatego tak łatwo przekupić takiego grzesia i jasia 14-stką. PL stoi grzesiem i jasiem i obawiam się że to się nie zmieni

grzegorzkubik 2023-08-14 22:58
Marzeniem mym jest wywiad z Kaczyńskim. Wspaniały człowiek.
grzegorzkubik2023-08-20 14:11
Codziennie modlę się o upadek Tuska i jego ferajny.
dobrazmiana
Oni tam w Wielkiej Brytanii, Holandii i Norwegii są gupi, bo przechodzą na emeryture dopiero w wieku 67 lat. Sługusy Niemiec!
deagle
albo podwójnyj H.. w rękach [policji]
go_ral
a w Posce ukrainiec nabywa prawo do emerytury po 1 dniu byle jakiej pracy. no ale w koncu jestesmy ich slugami
bt5
99% zatrudnienia Polaków za granica odbywa się poprzez agencje pracy które zadnych składek emerytlanych nie odprowadzaja ( po to szeroko wprowadzono zatrudnienie agencyjne po doswiadczeniach z Turkami którzy nabywali prawa odo emerytury) . Owszem dawniej bywało ze mozna było przejśc z agencji do pracodawcy ale to było naprawde dawno.99% zatrudnienia Polaków za granica odbywa się poprzez agencje pracy które zadnych składek emerytlanych nie odprowadzaja ( po to szeroko wprowadzono zatrudnienie agencyjne po doswiadczeniach z Turkami którzy nabywali prawa odo emerytury) . Owszem dawniej bywało ze mozna było przejśc z agencji do pracodawcy ale to było naprawde dawno. W praktyce się okaze na miliony wyjechanych nawet 100 tys. nie dostanie tej emerytury zza granicy.
gordon-gekko
Nie każdy Polak pracuje na linii w fabryce, dziesiątki tysięcy specjalistów w korpo robią
bt5 odpowiada gordon-gekko
Nawet nie wiadomo czy to będzie 10%. Po za tym akurat moje roszeństwo robi na Zachodzie w korpo zajmujacym się ... wyszykiwaniem spacjalistów m.in. z Polski. Tak się składa ze tego typu osoby pracują na specjalnych kontraktach i ożadnych składakch emerytlanych od firm nie ma mowy.
podatnik-
Ale to już jest i są to podwójne świadczenia! np. żona np. żołnierza Wehrmacht'u dostaje podwójne świadczenie jedno np z ZUS drugie z Niemiec!
bt5
Ale kiedy to było. Zreszta to były tylko renty za rany.

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki