W ostatnich latach coraz więcej naszych rodaków pracujących m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Norwegii nabyło prawo do emerytury zagranicznej. Dzięki temu mogą pobierać dwie emerytury jednocześnie - polską oraz tę przysługującą w kraju, w którym pracowali. Jakie warunki muszą spełnić?


Wielu Polaków przez wiele lat pracowało poza granicami kraju. Dzięki temu mogą teraz pobierać zarówno polską, jak i zagraniczną emeryturę. Jednak, aby to było możliwe muszą przepracować tam odpowiednią liczbę lat. Dla kobiet jest to 20, a dla mężczyzn 25 lat - podaje Business Insider.
Osoby, które są uprawnione do zagranicznej emerytury z krajów UE albo EFTA mogą składać wnioski o to świadczenie tylko w Polsce, w każdym inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia zarówno w Polsce, jak i za granicą. Warto załączyć również wszelkie inne dowody potwierdzające prawo ubiegania się o emeryturę z innego kraju.
Inna emerytura na wschodzie i na zachodzie Niemiec
Okazuje się, że warunki otrzymania emerytury zagranicznej różnią się w poszczególnych krajach. Jeśli osoba, która pracowała w Niemczech, chce otrzymać tamtejsze świadczenie, powinna przepracować tam minimum rok, regularnie opłacając składki do niemieckiego ZUS-u przez cztery kolejne lata. Wniosek o emeryturę może złożyć miesiąc przed swoimi 66. urodzinami. Średnia emerytura różni się tam w zależności od tego, czy pracownik był zatrudniony we wschodnich czy w zachodnich landach. W pierwszym przypadku jest to ok. 1,3 tys. euro, a w drugim 1,5 tys. euro.
Jaka emerytura w Wielkiej Brytanii i w Norwegii?
Z kolei, aby otrzymywać świadczenie z Wielkiej Brytanii koniecznie należy posiadać National Insurance Number, czyli brytyjski pesel i przepracować w tym kraju min. 10 lat. Podstawowa emerytura wynosi tam ok. 700 funtów, czyli ponad 3,7 tys. zł. Można się o nią ubiegać dopiero po ukończeniu 66 lat.
Natomiast w Norwegii należy przepracować minimum pięć lat i spełniać kryterium wieku, wynoszące 67 lat. Można też ubiegać się o wcześniejszą emeryturę w wieku 62 lat, ale wtedy konieczne jest przepracowane 40 lat. Emerytura w Norwegii wynosi około 17,7 tys. koron, czyli ponad 7 tys. zł.
W Holandii pełna emerytura dopiero po 50 latach
Jeśli jednak ktoś zamierza ubiegać się o emeryturę w Holandii, musi zdawać sobie sprawę, że wiek emerytalny wynosi tam 67 lat. Aby dostać tamtejsze świadczenie, należy przepracować co najmniej rok. Natomiast pełną emeryturę można uzyskać po 50 latach. Wysokość podstawowej emerytury w Holandii zależy od tego, czy dana osoba mieszka sama – wówczas otrzyma średnio 1,2 tys. euro, czy w parze - wtedy morze liczyć na 1,6 tys. euro.