Zadłużenie Polski przekroczyło bilion złotych. I wciąż rośnie

Już na koniec 2016 roku zadłużenia sektora finansów publicznych po raz pierwszy w historii przekroczyło bilion złotych. Kwartał później dług wzrósł o kolejne 10 miliardów złotych, aczkolwiek tempo jego przyrostu wyraźnie spowolniło.

Na koniec marca państwowy dług publiczny sięgnął 975,27 mld złotych i był o ponad 10 miliardów złotych większy niż kwartał wcześniej – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2016 roku dług zwiększył się aż o 22 mld złotych.

Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (w mld zł).
Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (w mld zł). (Ministerstwo Finansów)

Po uwzględnieniu księgowych sztuczek, przy pomocy których ministrowie finansów ukrywają zadłużenie państwa, oraz odjęciu aktywów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. dług EDP) osiągnął poziom 1.013,57 mld zł i był o blisko 7,3 mld zł (czyli 0,7%) wyższy niż na koniec 2016 roku oraz o 75,1 mld zł wyższy niż rok wcześniej, co oznacza przyrost aż o 8% rdr.

Jak podaje resort finansów, wzrost długu EDP był mniejszy niż przyrost państwowego długu publicznego z powodu spadku zadłużenia przedsiębiorstw państwowych (o 1,13 mld zł) i Krajowego Funduszu Drogowego (o 1,05 mld zł) oraz wzrostu wartości portfela skarbowych papierów dłużnych znajdujących się w posiadaniu państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Trzeba też wziąć pod uwagę pozytywny dla statystyk zadłużenia efekt umocnienia złotego. Ponieważ  niemal jedna trzecia (ponad 300 mld zł) długu Skarbu Państwa denominowana jest w walutach obcych, to spadek notowań euro, dolara, franka czy jena skutkuje zmniejszeniem kwoty zadłużenia w polskich złotych. Dzięki temu wyrażona w PLN wartość zadłużenia zagranicznego w pierwszym kwartale 2017 roku obniżyła się o 14,7 mld zł.

Państwowy dług publiczny (PDP), dług EDP i dług Skarbu Państwa w relacji do PKB.
Państwowy dług publiczny (PDP), dług EDP i dług Skarbu Państwa w relacji do PKB. (Ministerstwo Finansów)

Niemniej jednak niepokojący pozostaje fakt, że nawet w okresie względnie dobrej koniunktury gospodarczej rząd zadłuża nas szybciej, niż rośnie produkt krajowy brutto. Na koniec 2016 roku relacja długu EDP do PKB sięgnęła 54,1% wobec 51,1% rok wcześniej. To już niewiele mniej niż przed zaborem oszczędności z OFE, dzięki której rząd Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego jednorazowo obniżył relację długu do PKB z 55,7% do 50,2%.

W 2016 roku Polska była jednym z nielicznych krajów UE, gdzie dług publiczny rósł szybciej niż PKB.
W 2016 roku Polska była jednym z nielicznych krajów UE, gdzie dług publiczny rósł szybciej niż PKB. (Ministerstwo Finansów)

W rezultacie Polska nadal jest jednym z najmocniej zadłużonych krajów w naszym regionie. Wyższą relację długu do PKB mają tylko Węgry (74,1%), Słowenia (79,7%) i Chorwacja (84,2%). Wszystkie te kraje w 2016 roku zdołały obniżyć ten wskaźnik zadłużenia. Pozostałe państwa unijne Europy Środkowej cechują się niższą relacją długu do PKB niż Polska. Na Słowacji wynosi ona 51,9%, na Litwie i Łotwie ok. 40%, w Czechach i Rumunii nieco ponad 37%, w Bułgarii 29,5%, a w Estonii zaledwie 9,5%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 henryxx56

ZUS nie bank, składek nie odda. Rząd szykuje zamach na pieniądze przyszłych emerytów. A ludzie, którzy wpłacali przez niecałe 15 lat to nie są firmą charytatywną żeby nierobów utrzymywać. Niech rząd pamięta, że nie my jesteśmy dla rządu tylko rząd dla nas i naród go utrzymuje, bo bez narodu rząd był by nikim. I niech pamięta, że dzban wodę nosił aż się ucho nie urwało to będzie z rządem. Niech nas oszukuje i okrada do póki nie będzie buntu w Polsce i zobaczymy, kto wtedy wygra, naród czy rząd. W latach 80 tych byłem w wojsku a już był nie ciekawie. Trzeba było nasz pułk wtedy uzbroić i wysłać na naród to wtedy widziałby rząd, jaki byłby finał. A chce powiedzieć jedno, że są trzy przysięgi dla wojska, policji i trzecia przysięga ojcowska. A rząd niech wybierze, którą przysięgę by spełnili ci ludzie. A coś się zmieniło od tamtej pory. A kto jest w wojsku czy w policji jak nie nasi synowie i wnuki i co im rodzice i dziadkowie wpajali do mózgu to niech rząd sam zgadnie. I jak będzie bunt, bo do tego dążycie. Nie ma pracy a emerytury głodowe a ceny rosną i wszystko drożeje a leki nie stać wykupić to, do czego doprowadzacie naród. Żeby w bólu i głodzie umierał czy władzę zgadną, co polak wybierze nich rząd pomyśli. Ale takiego rządu jak mamy to od czasu powojennego jeszcze takiego głupiego nie mieliśmy. Żeby kredyty brał, sprzedawali wszystko, co ma wartość w Polsce i na dodatek inne kraje są bogatsze a nie rozdają pieniędzy tak jak Polska 500+ i co jeszcze dadzą żeby przekupić wybory lub do czego są zdolni, aby się posunąć a może dacie ludziom mieszkanie+. A na końcu każdy dłużnik upomni się o swoje, bo na razie dług Polski przekroczyło bilion złotych. I wciąż rośnie. A czy Polak widział, chociaż 1 zł z tego, co rząd zadłużył kraj i na pewno nie zobaczy. Polak w głodzie a rząd w dobrobycie i do domu raz na tydzień lata samolotem na koszt podatników a tak się żyje a dług jest publiczny. Żegnam mądrych Polaków niech się dadzą kopać po tyłku i na ulicy spać tak jak niektórzy już śpią a już mają swoją nazwę patologia, możesz nie pić nie palić, ale nie stać cię było opłacić czynsz, bo kamienice sprzedali razem z tobą a będzie jeszcze gorzej z roku na rok. Powiem tylko jedno do Polaków miej honor a nie giń jak robak, chyba, że nim jesteś.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 18 norbert_norbert

A zadluzenie rosnie dzieki bankom wywozacym kapital z Polski. Przez brak ustawowego rozwiazania finansowego przekretu ""na franka"" znanego na świecie od 40 lat cała Polska traci BEZPOWROTNIE rocznie 20 mld zł (wg badań NISS z 2016 r.) jako kapitał wywyożony przez zachodnie banki w postaci dywident. Wszyscy jestesmy frankowiczami czy chcemy czy nie. Dla porownania caly program 500+ to 19 mld zł, pozyczony od tych bankow na procent, ktory wszyscy Polacy beda musieli splacic.
--
http://niss.org.pl/negatywny-wplyw-pseudokredytow-frankowych-na-wzrost-gospodarczy-i-dochody-budzetowe/"

Ubytek PKB z tytułu zaniechań legislacyjnych wobec banków udzielających kredyty pseudofrankowe, nie licząc spreadów, wynosi 21,97 mld zł co równa się stracie na poziomie 1,22% PKB. Natomiast ubytek podatkowy budżetu państwa z tego tytułu wynosi 3,85 mld zł czyli równowartość np. 500+ również na pierwsze dziecko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 22 ~Bogdan

Dobrze, że analizowana jest wielkość długu publicznego, ale wolałbym czytać o analizach całkowitego wyzerownia długu publicznego...

! Odpowiedz
58 32 ~Gg

Icki zasłużyli Polaków u Ickòw, to wszystko to jedna wielka ściema i wał, niech ci spłacają co zadłużali, złodzieje i oszuści, z PO, KLD, Solidaruchy Krzaklewskiego, Balcerowicze, Buzki i reszta lewactwa

! Odpowiedz
8 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
23 40 ~kiki

Jakos mi nic nie dali to skad te zadluzenie.niech dalej spąsoruja sobie portfele uchodzców rydzyka a czego nie wiemy.

! Odpowiedz
51 30 ~domisie

A czy ktoś zadał sobie pytanie ile z tego wydali. Bo okazuje sie ze mf schowało sobie na gorsze czasy ponad 80 mld zł. Czyli PiS zadłużył nas bardzo mocno ale tego nie wydał.

! Odpowiedz
9 37 ernst

a gdzie je schowało panie "domisiu" ?

! Odpowiedz
42 25 norbert_norbert

"Przez brak ustawowego rozwiazania finansowego przekretu ""na franka"" znanego na świecie od 40 lat cała Polska traci BEZPOWROTNIE rocznie 20 mld zł (wg badań NISS z 2016 r.) jako kapitał wywyożony przez zachodnie banki w postaci dywident. Wszyscy jestesmy frankowiczami czy chcemy czy nie. Dla porownania caly program 500+ to 19 mld zł, pozyczony od tych bankow na procent, ktory wszyscy Polacy beda musieli splacic.
--
http://niss.org.pl/negatywny-wplyw-pseudokredytow-frankowych-na-wzrost-gospodarczy-i-dochody-budzetowe/"
--
Ubytek PKB z tytułu zaniechań legislacyjnych wobec banków udzielających kredyty pseudofrankowe, nie licząc spreadów, wynosi 21,97 mld zł co równa się stracie na poziomie 1,22% PKB. Natomiast ubytek podatkowy budżetu państwa z tego tytułu wynosi 3,85 mld zł czyli równowartość np. 500+ również na pierwsze dziecko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 35 ~Daffa

Juhu bawimy się dalej..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil