ZZ Górników: Potrzebne działania ws. zwałów węgla i rynków zbytu dla tego surowca

Związek Zawodowy Górników w Polsce zaapelował w piątek o podjęcie pilnych działań służących rozwiązaniu problemu zalegających przy kopalniach zwałów węgla, a także zapewnieniu rynku zbytu dla węgla służącego do ogrzewania domów. Związek sprzeciwia się też zamknięciu rudzkiej kopalni Pokój.

(fot. Evgeniy Isaychev / Shutterstock)

Stanowiska w tych sprawach przyjęło w piątek Prezydium Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce – największej, obok Solidarności, górniczej centrali związkowej. ZZGwP należy do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

W swoim stanowisku związkowcy ocenili, że „przykopalniane zwały węgla pękają w szwach, wynikiem czego część kopalń zmuszona jest fedrować bezpośrednio do taboru kolejowego”. „Kopalnie stoją przed widmem wstrzymania wydobycia i tylko ingerencja właściciela daje perspektywę dostatecznej poprawy” – wskazał związek.

W ub. tygodniu wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda poinformował, że zapasy węgla w kopalniach przekraczają 3 mln ton. Zapowiedział, że niebawem powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki, tak by nie powodować zastoju w kopalniach.

W swoim piątkowym stanowisku związkowcy z ZZWwP ocenili, że centralny skład węgla to dobre rozwiązanie, zwrócili jednak uwagą, że „zdolności magazynowania węgla powinny być większe i w żadnym przypadku ich koszty nie mogą obciążać producentów”.

W innym stanowisku, adresowanym do wicepremiera Jacka Sasina, związkowcy zwrócili uwagę na szkodzące – ich zdaniem - polskiemu górnictwu zapisy projektu nowego programu ochrony powietrza dla woj. małopolskiego, gdzie mowa o zakazie stosowania węgla w nowych kotłach i ogrzewaczach od 2021 roku. Według ZZGwP, może to mieć „katastrofalne skutki dla producentów paliw”.

„Spółki węglowe poniosły ogromne koszty na budowę i modernizację linii produkcyjnych w celu wytwarzania kwalifikowanych paliw węglowych (tzw. ekogroszków – PAP), które wobec projektowanych zmian nie znajdą rynków zbytu (…). Wobec rosnących zapasów węgla na zwałach, dalsze niszczenie rynków zbytu skutkować będzie pogorszeniem kondycji sektora węglowego, co grozi likwidacją kopalń, utratą miejsc pracy i wybuchem potężnych protestów pracowniczych” – czytamy w stanowisku.

Związkowcy z ZZGwP poparli także „wszelkie działania zmierzające do obrony miejsc pracy” w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Pokój – części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. W miniony wtorek odbyły się tam masówki, podczas których związki informowały załogę o zagrożeniu likwidacją zakładu, wobec wstrzymania robót przygotowawczych. Zarząd PGG poinformował w odpowiedzi, że analizuje sytuację ruchu Pokój, i zapewnił, że nikt nie straci pracy – ewentualne przeniesienia górników mają odbywać się w ramach kopalni Ruda, do której należy Pokój.

Według związkowców z ZZGwP, wstrzymanie prac w kopalni, które pochłonęły dotąd kilkadziesiąt milionów, zł to – jak napisano – „przejaw „rażącej niegospodarności i działania na szkodę PGG, a co za tym idzie zatrudnionych w kopalni pracowników. Takie działania zarządu łamią również porozumienie społeczne zawarte w 2015 r.” – uznali w stanowisku działacze, przypominając, iż ruch Pokój miał pracować do 2023 r. „Brak kontynuacji prac spowoduje eskalację konfliktu i może doprowadzić do wybuchu niezadowolenia w całej branży” – ostrzegli związkowcy.

W ostatnich dniach swoje obawy dotyczące sytuacji w górnictwie wyraziła także górnicza Solidarność. „Pełne zwały przy kopalniach, pełne zwały w energetyce – to zaczyna przypominać 2015 rok. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że znowu załogi kopalń będą odpowiadać za złe decyzje rządzących i złe decyzje zarządzających spółkami górniczymi oraz energetycznymi” – ocenił szef górniczej „S” Bogusław Hutek.

Jak poinformował Hutek, obecnie zwały węgla w PGG przekraczają 2,5 mln ton surowca, z czego ok. 580 tys. ton to węgiel w depozycie, czyli zakontraktowany i już zapłacony, a 1,1 mln ton to węgiel nieodebrany, a zakontraktowany w 2019 r. przez polską energetykę - w szczególności przez Polską Grupę Energetyczną. Górnicza „S” obawia się, że z powodu nadmiernego importu węgla polskie spółki górnicze mogą wpaść w tarapaty. Zdaniem związkowców, kwestii importu węgla powinny przyjrzeć się "odpowiednie instytucje państwowe".

Jak podał przed kilkoma dniami wiceminister Adam Gawęda, ubiegłoroczny import węgla do Polski był o ok. 3 mln ton mniejszy niż rok wcześniej, kiedy do kraju napłynęło zza granicy 19,7 mln ton tego surowca.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 andregru

Węgiel się nie sprzedaje bo drogi i nie ma mroźnej zimy .

! Odpowiedz
2 32 wektorwg

W sumie PiS w ciągu 4 lat zamknął 8 kopalń.... Warto popierać PiS

! Odpowiedz
5 72 jes

Jak jest dobrze górnicy strajkują o kolejną 15 czy tam 16-kę a jak źle to o kolejne dopłaty. I tak od zawsze.
Górnicy mają w d... resztę społeczeństwa byle im dać, jak za socjalizmu - pupilki komuny.

! Odpowiedz
40 8 prs

~innowierca

Ty jednak nie mozesz byc Polakiem.

Za latwo dzielisz Polske na kawalki a o Slasku masz pojecie jak.. swinia o gwiazdach.

! Odpowiedz
2 45 innowierca

"Slaskowi potrzebna Polsa jak dziura w moscie" napisales a potem ze dziele Polske na kawalki ::))
slabo, slabo, slabo
Wszyscy Polacy to jedna rodzina. Ta sama pensja i rencina. Zadnych 14, 15......pensji, dla zalogi w zakladach przynoszacych strate. Emerytury tez maja byc takie same jak dla kogis ktos fizycznie na budowie cale zycie pracowal w kazdej innej czesci Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 2 prs odpowiada innowierca

Na dodatek nie umiesz czytac miedzy wierszami..

! Odpowiedz
1 15 innowierca odpowiada prs

Wyjasnij ::))

! Odpowiedz
12 0 prs odpowiada innowierca

Nawet nie sprobuje.
Nie ogarniesz.

! Odpowiedz
0 12 innowierca odpowiada prs

Lepiej bys wyszedl gdybys nie odpisal. Powaznie.
Nie ma co sie za bardzo na serio wkrecac. To tylko forum na Bankierze ::))

! Odpowiedz
5 1 prs odpowiada innowierca

hahaaha, dobre..
ok
"PIS", bracie

! Odpowiedz
46 9 prs

Ale jeczki bez pomyslu dla gornikow, jeczki placzliwe, narzekania..

Jak wam przeszkadza Slask i gornicy, podpiszcie petycyjke w sprawie autonomii Slaska, co?..
Sa tam ludzie ktorzy tylko na to czekaja..

Gorole, czyli "przyjezdni", beda pare lat pozniej walic tam jak do UK za dobrych czasow..

Ta "wasza" Polska bedzie wolna od wegla, zbudujeta se (jak sianko bedzieta mialy) nawet 8 atomowek, halasliwe wiatraki psujace krajobraz, pola zawalicie panelami, a odpady z atomowek zakopiecie se nie w nieczynnej kopalni tylko w Gdansku czy w Krakowie - na rynku!
A co, nie stac - a jak, Polak potrafi (wszystko spieprzyc i fanzolic po proznicy, wyzywac sie, narzekac, takie "dobro narodowe")!..
Slaskowi potrzebna Polska - jak dziura w moscie, a wy o gornikach jak o najgorszym marginesie piszecie, bez szacunku dla ich dokonan..
W szarej du... byscie bez nich byli a nie w wolnej Polsce..
Macie dobra pamiec, ale krotka co..

Zastanowcie sie jak sie wyrazacie bo czytac tych bzdur juz nie mozna..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 32 innowierca

Autonomia jak najbardziej, ale swiadczenia, sluzbe zdrowia, renty i emerytury tez sobie placcie autonomicznie ::)) Problem w tym ze niemce juz tych folksdojczow Slaskich nie chca i kary chca nakldac za uzywanie wegla ::)) Polsce ten Slask to jak skarbonka, ale taka co z niej nie da sie wyciagnac nic z powrotem. Strata i wstyd z tyn Slaskiem z kazdym rokiem sie powieksza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 7 anna_domagalczyk odpowiada innowierca

Ale jakos tej autonomii nie ma.

! Odpowiedz
6 20 innowierca odpowiada anna_domagalczyk

No wlasnie. Niech protestuja na ulicach jak w katalonii. Niech walcza. Przycichlo, bo szwab juz tego nie chce, bo "bogactwo" regionu oparte na weglu ::)) Bardzo nieprzyszlosciowy region zyjacy nieistniejaca juz przeszloscia.

! Odpowiedz
25 9 newsman

nie górnicy nie strasza tylko niech r--p--d-la ten pisowski rząd i wtedy będzie mozna cos zmieniac wich sprawie nie będzie kolejny raz inny obywatel sponsorowal wegiel i ich wydobywaczy

! Odpowiedz
5 53 mkx

Górnicy mogą ten swój wydobyty węgiel wwieźć z powrotem do kopalni. Taki wniosek racjonalizatorski składam.

! Odpowiedz
18 46 elon80

Pasożyty widzę bardzo mocno się czują. Sprywatyzować to w piz.du

! Odpowiedz
22 57 jaykob

Po co utrzymywać coś co nie przynosi zysku ani nie wychodzi na 0. Śmierdzi komuną na odległość.

! Odpowiedz
26 55 innowierca

A oni (Slazacy ) dalej w tych kabaretach "Slask potega jest i basta " ha ha Bardzo prosci ludzie , bo nawet rzeczywistosci nie potrafia zobaczyc.Wszystko w zyciu sie konczy , kazdy biznes ma swoj koniec (wegiel)
Polska powinna patrzec tylko na rachunek ekonomiczny i koniec z utrzymywaniem nierentownych zakladow.Zadnych doplat , zadnych dodatkowych pensji.
Jeszcze 15 lat temu chcieli do niemca.RAS krzyczal i sie unosil , a Niemiec nie byl glupi i nie chcial dodatkowych folksdojczow , szczegolnie ze Slask to juz jak to sie mowi " po ptokach " i ten region bedzie tylko biednial.Niemcy nie sponsorowali tej RAS hucpy i dlatego ucichlo.
Polski podatnik nie powinien ponosic kosztow tej paranoi , a Slask to zaden rodzynek na torcie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 7 anna_domagalczyk

Nie zybertol. Polska nigdy nie dopusciła do referendum, a Niemcy oczywiscie woleliby Ślazaków niż Ukraińców. Zjedz snickersa i się ogarnij.

! Odpowiedz
4 16 innowierca odpowiada anna_domagalczyk

Oczywiscie ze wola Ukrainskich goroli niz Slaskich.
A po co im dawac autonomie jak emerytury dalej trzeba wyplacac, sluzba zdrowia..... Niech sie oderwa ale finansowo tez ::))

! Odpowiedz
1 14 kolimator

A co z technologią zgazowania węgla ?

! Odpowiedz
48 39 trooper

Dziś od pisiora usłyszałem, że smog to teoria spiskowa i że dym wcale nie powoduje raka tylko unia europejska nam to wmawia. Z taką inteligencją niestety mamy tutaj do czynienia. Zaprzeczanie oczywistemu i wciskanie kłamstwa jako prawdy. "nikt mi nie powie, że białe to białe a czarne to czarne" JK

! Odpowiedz
36 16 marxs

kto te śmiecie wybrał? przecież oni w takich krajach jak Holandia czy Szwajcaria nie mieliby nawet 1% głosów

! Odpowiedz
33 48 trooper

Górnicy chcą, aby rząd kazał ludziom palić węglem w piecach? Ocipieli? :)

! Odpowiedz
52 41 marxs

mam dobrą rade dla PISt zamiast importu ruskiego węgla zaimportujcie Pana Macrona i francuską policję -tam w Paryżu robia porządki z nierobami którzy też chcą 21,22 i 23 pensję a jakby tego było mało to chca w wieku 50 lat siedzieć na wypasionych emeryturach

! Odpowiedz
20 27 marxs

zresztą o wiele ważniejsze od tego wegla jest to co wygaduje żoliborski kretyn i psychopata niszcząc do reszty państwo polskie i obywateli

! Odpowiedz
30 44 lenaa

Według ZZGwP, może to mieć „katastrofalne skutki dla producentów paliw”.... Kurka .!!! A palenie tym g.wnem będzie miało katastrofalne skutki dla zdrowia Wszystkich!!!

! Odpowiedz
28 37 xxpp

Jak mnie to cieszy. Bądźcie odważni, jak za PO drodzy górnicy. Pokażcie swoją moc. ;)

! Odpowiedz
18 77 zygi44

30 lat rozpieszczania i górniczej rozpusty. To musiało jeb**ć. Pamiętam jak 15 lat temu jeden doktorek z uczelni mówił, że nasze górnictwo nie ma szans przetrwać starcia z zieloną energią, a przede wszystkim łunią łejropejską. Będzie to dla niej gwóźdź do trumny. Mówił, że trzeba intensyfikować prace nad filtrami przemysłowymi i innymi, itd (nie znam się na tym), a przede wszystkim uczynić nasze 'czarne złoto' konkurencyjnym na świecie i je eksportować. Czyli prace nad rozwojem technologii wydobywczych, mniejsze koszty, itd... by tona węgla 'z przesyłką' była tania. Nie wiem czy miał racje, ale gościa wtedy olano i wyśmiano.

Mieliśmy na to ponad dekadę, a poszliśmy w drugą stronę. No i gdzie jesteśmy dzisiaj? W czarnej d. A jak się pomyśli ile to mogło przynieść zysku. Teraz nie pozostało nic innego jak pozamykać to wszystko w pi*du.... No bo jak wytłumaczysz górnikowi, że jego praca jest w zasadzie 3 razy mniej warta od tego co dostaje, a chce więcej? Albo dyrektorkowi jakiejś kopalni, że piętnasta spółeczka, którą założył na własne, do realizacji zleceń od kopalni na ku*wa wymiany żarówek w bufecie z kontraktem bez możliwości rozwiązania za 3 miliony na 50 lat płatne z góry, to lekkie przegięcie? No jak? (przykład z kontraktem na wymiane żarówek jest z d*py, ale mniej więcej tak to tam wygląda)

Zaorać, odrobić lekcje i nie powtórzyć tego błędu podczas rozkopywania mazur. Ale niestety obawiam się, że i to już spie*dolili... ciekawe czy obce państwa już na tym łape położyły....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
57 70 stefanw

Jaki sens ma to polskie górnictwo? Ciężko mi uwierzyć, że polskie społeczeństwo chce wiecznie dotować nierentowne górnictwo, aby żona górnika mogła nie pracować i mieć 4 dzieci, które w przyszłości zostaną górnikami. Czas najwyższy z tym skończyć i przestać dotować ten nierentowny biznes.

! Odpowiedz
50 31 slawko9999

3 mln ton zalega a rzad sprowadzi w ta zime 9 mln ton z Rosji, ktorej podobno tak nie lubimy i gazu od nich nie chemy !!! no bo gaz ekologiczny lepiej sprowadzac wegiel i wykonczyc kopalnie, kos dostal zlecenie i wzial za to dole i robi swoje !!!!!!!!

! Odpowiedz
7 31 kropax

To nie rząd sprowadzi z zagranicy węgiel i energie elektryczną, tyko polscy przedsiębiorcy. Polscy przedsiębiorcy muszą jakoś zarobić na swoje rodziny, rodziny swoich pracowników i na uprzywilejowane emerytury polskich górników.

! Odpowiedz
33 59 prs

Niektore wpisy to dowod jak ogromny wplyw maja obecnie massmedia..

Wymyslili problem, nastepnie wymysla "cudowne rozwiazanie" (tylko 2 razy drozsze)..
Stany dawno wycofaly sie z durnego scam-u ale u nas, jak widac, chetnych nie brakuje..

Jeszcze chwile a wybuchnie panika..
Ci ktorzy najbardziej przezywaja - robiac reszcie na zlosc - w protescie ekologicznym, nie chcac produkowac niedobrego dwutlenku, przestana oddychac!

Na poczatek protestu proponuje nie kupowac takze zadnej zywnosci, zwlaszcza mleka, serow, miesa (krowy gazuja na potege, jak wsciekle..) ciezarowki zostawiaja "slad weglowy" ze ho ho! a do pracy tylko z buta, ew rowerkiem - na wdechu najlepiej..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
47 40 xxpp

Ale o czym ty piszesz? W Krakowie nie da się oddychać. To jest kłamstwo? Maja palić tym ekostroszkiem, żeby górnik miał robotę?
Poza tym największym problemem jest IMPORT. PIS straszy Rosją, ale jest ich największym sojusznikiem. Zarówno w sprawie węgla jak i w sprawie wyprowadzenia Polski z Unii.

"Po owocach ich poznacie" mówi pismo.
Nie słuchaj tego co mówi PIS, patrz na efekty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 94 silvio_gesell

Węgiel zalega, bo koszty wydobycia są za wysokie. A koszty wydobycia są za wysokie bo państwo dopłaca. A państwo dopłaca bo protestowali. A teraz protestują bo węgiel zalega.

No to górnicy są sami sobie winni.

! Odpowiedz
79 60 etre

Wszyscy mieszkańcy Polski to powinni się zastanowić nad swoim patriotyzmem gospodarczym, ponieważ dzisiaj sprawa mnie nie dotyczy bo nie jestem górnikiem i można mu naubliżać ale jutro ten górnik nie kupi twojego produktu(usługi) i spirala będzie się nakręcać aż gospodarka padnie i wszyscy na tym stracimy. Szanujmy się!

! Odpowiedz
75 56 dmarch1

Zwiazkowcy gornikow dogadaja sie z rzadem aby troche poprotestowac ale po wyborach prezydenckich aby czasem nie zaszkodzic Adrianowi. Prawdziwym problemem gornikow jest dzisiaj bowiem sedzia, ktory ukradl kielbase, spodnie lub 5 dych. Zwaly wegla, afera getback na 2,5 miliarda, lapowa kaczora dla ksiedza, import od Putina milionow ton wegla to przy tych przewinieniach sedziow pestka. W ten sposob znowu zrobia gornikow w bambuko. A jak rzad dosypie gornikom kase aby siedzieli cicho to zrobia spoleczenstwo w bambuko placac wlasnie z pieniedzy spoleczenstwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 36 konjoo

Margaret Thatcher?

! Odpowiedz
6 9 zygi44

W punkt. Ale to już za późno. Dzisiaj skupiamy się już tylko na walce polityków: a sędzia sraki, a taki i tysiąc innych potyczek... Całkowicie zapomnieliśmy, że przez ostatnie 30 lat dokładnie ci sami ludzie nami rządzą.... tylko że na zmiane. Jedni zdobyli szczyty i mają wszystko w pi*dzie i biorą łapówki, a później zmiana. I tak w kółko. A tam te całe łekologie, teleracje, religie... to oni doskonale wiedzą, że to szajs, a przede wszystkim bicie piany, ale lud się tym karmi, no i tym można głosy 'kupić'. I tak się ku*wa bawimy w tym grajdole... A później na bakierze można czytać głupie komentarze wypranych mózgów "węgiel to śmierć, kupujta wiatraki od niemca, albo panele foto"... jakby nie zdawali sobie sprawy, że niemcy to gospodarke przestawiają na import energii oraz węgiel brunatny, tylko że ten... (uwaga!) jest wyjęty spod restrykcji UE, bo 'nałukofcy' niemieccy dowiedli, że nie wytwarza dwutlenkuwęgla.... Nosz k... mać!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 33 slawekkry

..(....) a także zapewnieniu rynku zbytu dla węgla służącego do ogrzewania domów

WŁAŚNIE DZISIAJ ZDEMONTOWAŁEM MÓJ PIEC GAZOWY I PODŁĄCZYŁEM KOPCIUCHA KTÓREGO KUPIŁEM NA SKŁADOWISKU ZŁOMU
DODATKOWI SZYKUJE MIEJSCE PRZED DOMEM NA ZWAŁ WĘGLA


! Odpowiedz
86 45 jordanbelford

Skoro te panele słoneczne , robią robotę , to zakładać na osiedlach na blokach gdzie się tylko da , jak ma być Eko i powietrze czyste, mój brat założył na dachu fotowoltaike , za 40 tyś , zł ale może tylko odliczyć 5 czy 6 tyś złotych , wydaję mi się że to procentowo mało , jak na tak duźo inwestycje, ale co tam Barbórka musi być , i te capy co siedzą w tych związkach , aby się nie narobić a kasę wziąć .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 111 loool

Wszyscy mieszkańcy Polski powinni solidarnie kupić po 1 tonie węgla i składować gdzie kto może , w garażu, piwnicy, w pokoju dziecka albo w wersalce. To doraźnie rozwiąże problem zwałów węgla. A górnikom należy wypłacić 14 i 15 pensje za wykonanie planu wydobycia. Za rok będzie się już tym martwił ktoś inny. Cała Polska jednoczy się ze Śląskiem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 58 etre

Problem hałd zniknie jak kopalnie obniżą ceny dla odbiorców indywidualnych i zaczną sprzedaż polskiego dobrego węgla bezpośrednio z kopalni co w dobie sprzedaży internetowej aż dziwne że jest niedostępne. Obecnie można kupić tylko od pośredników węgiel wątpliwej jakości i pochodzenia że aż wstyd tym palić.

Na stronie PGG z kopalni Wesoła z dobrym węglem jest limit zakupu:

"Limit na samochód: 2 ton raz na dobę, dla jednego kontrahenta, na jeden środek transportu
Limit dobowy: 10 ton
Uwagi: rejestracja samochodu w godz. 6:00-11:00. Czas pracy kasy 6:00 do 14:00."

A o możliwości zakupu w workach bigbag można zapomnieć.

Kolejną irytującą rzeczą jest import, szczególnie z kierunku Rosja za którą obecna władza nie przepada ale w imporcie węgla już nie ma oporów mimo, że polski export w tym kierunku zamarł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 32 slawekkry

Czyli w kopalni Wesoła komuna pełną gębą

! Odpowiedz
88 79 marianpazdzioch

Niech Matołusz powoła Bank Węglowy jak w "Karierze Nikosia Dyzmy" ;)

! Odpowiedz
36 9 xxpp

Jest taki pomysł. Dokładnie z Dyzmy. Brzmi jak żart, ale to prawda.

! Odpowiedz
30 40 gerth

Da się to zrobić delikatnie modyfikując program 500+ na "tona węgla+" - jedna roksi za jednego małoletniego.

! Odpowiedz
46 71 grzegorzkubik

Moim zdaniem górników trzeba wziąć za gębę. Widzę jak spółki energetyczne zleciały na GPW a te gnoje domagają się pensji wyższych niż KORPO. Ludzie się kształcą, kończą studia a taki górnik chce przeskoczyć wykształconych.

! Odpowiedz
57 5 ajwaj

a sorry przyjacielu,
bedziesz grzac voltaikiem w nocy, przyrost wrosnie... ? OK

A ja se tykne kabel w dziure i se zrobie balange na 220 V

! Odpowiedz
18 23 jag63 odpowiada ajwaj

Polski system energetyczny już importuje 12% energii elektrycznej.
Będzie importował więcej, bo ma od kogo.

Tak działa bezpieczeństwo energetyczne w Unii Europejskiej, w dzień i w nocy.
Poniał ?

! Odpowiedz
0 0 wektorwg odpowiada ajwaj

Ajwaj w Rosji możesz sobie wpinać gdzie chcesz, ale w Polsce w gniazdkach jest 230 V

! Odpowiedz
90 72 jkendy

Pislamizacja nie ma jaj więc nigdy nie pójdzie na zderzenie ze związkami górniczymi, raczej tradycyjnie schowają głowę w piasek, pościemniają a kosztami obciąża resztę społeczeństwa. Na końcu powiedzą że to wina opozycji.

! Odpowiedz
92 16 ajwaj

Walic w PIS kameradzi górnicy,
oni nawet bilansu w PL nie maja. "Zachód" UE wie, ze za 15 lat gaz +45%. PISa wie gdzie ruski gaz jako USA gonic +mld. $$$ > vide ich brat z sekty odeskiej Pornoszenko

PISa trzepie kase za nic. Kazde panstwo ma swoja energie na pokolenia, PISa ma rozkazy kaprala CIA

! Odpowiedz
51 16 and-owc

Związkowcy chcą "Dział"-ania, a rząd nie ma dział i czołgów aby im pomóc jak za "Jaruzela". Zwrócić poniemiecki kopalnie dawnym właścicielom za 1zł lub pracownikom zatrudnionym. Na "Kuroniówkę" zrobimy zrzutkę w podatku "Belki".

! Odpowiedz
16 22 dziobap

A węgiel z Rosji to po co? Czy naprawdę jest tańszy i lepszej jakości od naszego, że kupujemy go w milionach ton?

! Odpowiedz
28 46 blind-oln

Tańszy na pewno. Tam nie ma takiej patologii, że górnik po podstawówce, który jedyne do czego się nadaje, to do wywijania łopatą, zarabia 10 tysięcy złoty, 13-stki, 14-stki, barbórkowe itd.

! Odpowiedz
26 30 eresan

O wiele tańszy.

Bardziej się opłaca go wieźć tysiące kilometrów niż płacić polskim trutniom z górniczych związków zawodowych

! Odpowiedz
68 37 anty12

No i jazda, zaczyna sie z gornikami. Komunisci z PiSu przez 4 lata klepali ze kazdemu sie nalezy a gornikom to juz w szczegolnosci. KAzda komusza wladza w Polsce od kilkudziecieciu lat wmawia im ze sa specjali. Kak dla mnie sa specjalnej troski. Ciekawe co zrobi Mateuszke.

! Odpowiedz
59 56 czeslaw_mucha

Teraz socjal każdemu się należy to czemu nie górnikom? PiS dobry PiS da. Każda sprzątaczka w Polsce będzie do górników dopłacać. Do złodziei, krętaczy, pieniaczy i nierobów na górze już dopłaca od dawna.

! Odpowiedz
0 16 daniel_1

Nie każda!! Sprzataczka zatrudniona na etacie w kopalni ma deputat węglowy....m.in.

! Odpowiedz
67 51 polak2

Piszecie a nie rozumiecie .....Nasz węgiel leży a palony jest Ruski taka prawda . PO jak
chciało zablokować to go Lobby nagrało i załatwiło taka prawda . Węgiel Ruski jest dobry gaz nie
tak uważa Pis . Inflacja 6 % a PIS mówi z Bankami inaczej i Lokaty 1% . Morawiecki - Polacy musza mieć kapitał zrobił PPK i na Giełdę i skończy się jak z OFE du....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 96 kropax

Nasza gospodarka nie udźwignie drogiego polskiego węgla. Nie będziemy konkurencyjni na rynku międzynarodowym. Zadam pytanie wprost: Co polscy górnicy zrobili, aby polski węgiel był konkurencyjny cenowo z węglem z poza naszego kraju? Rozumiem, że jedynym pomysłem na "konkurencyjność" jest podwyżka pensji i przywileje dla sektora. No to ja życzę powodzenia przy takiej polityce...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
61 112 palestrina

znowu związkowcy im w te małe mózgi wklepali że nalezy im sie 14 i 15 pensja, deputat i szybka emerytura. eh... taka Tacher by się przydała i pałami rozgonić towarzystwo nic wiecej. tylko daj daj daj, żenujacy poziom intelektualny tej branży jest.

! Odpowiedz
57 37 jkl777

PO juz raz rozganiala nierobow. To im przyszly drugie nieroby dojnej zmiany na PO_MOC. I tak doja sobie teraz Polakow, bo im sie te pieniadze PO prostu naleza.

! Odpowiedz
30 50 aaron_szechter

Po co wam te kopalnie. Tylko brudzą i smrodzą. I ten okropny smog , który wasze dzieci muszą wdychać.
Sprzedajcie nam kopalnie. My wam za nie damy świeże, soczyste pomarańcze, prosto z port Hajfa. Będziecie zdrowi i zadowoleni.

! Odpowiedz
2 55 etre

Problem hałd zniknie jak kopalnie obniżą ceny dla odbiorców indywidualnych i zaczną sprzedaż polskiego dobrego węgla bezpośrednio z kopalni co w dobie sprzedaży internetowej aż dziwne że jest niedostępne. Obecnie można kupić tylko od pośredników węgiel wątpliwej jakości i pochodzenia że aż wstyd tym palić.

! Odpowiedz
4 31 etre

Na stronie PGG z kopalni Wesoła z dobrym węglem jest limit zakupu:

"Limit na samochód: 2 ton raz na dobę, dla jednego kontrahenta, na jeden środek transportu
Limit dobowy: 10 ton
Uwagi: rejestracja samochodu w godz. 6:00-11:00. Czas pracy kasy 6:00 do 14:00."

A o możliwości zakupu w workach big bag przez kuriera ani słowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 19 etre odpowiada etre

Kolejną irytującą rzeczą jest import, szczególnie z kierunku Rosja za którą obecna władza nie przepada ale w imporcie węgla już nie ma oporów mimo, że polski export w tym kierunku zamarł.

! Odpowiedz
0 0 etre odpowiada etre

http://www.mapa.kuke.com.pl/rosja.html

! Odpowiedz
10 33 prs

~jes

O planach dla gorictwa dawaj, nie autobiografie..

! Odpowiedz
108 85 prs

Ci, ktorzy cos maja do naszego(!) surowca energetycznego a ktorym "cos nie pasi", proponuje skonczyc klepanie po próżnicy jadaczkami na forum, udowodnic ze macie "meskie przyrodzenie", pojechac na Slask.
Opowiedziec osobiscie gornikom o swoich obiekcjach, o planach(!), rozwiazaniach jakie (zapewne..) tegoglowi posiadacie w zwiazku z waszymi postulatami wyrzucenia ich wraz z rodzinami na bruk, jak rowniez pozamykania setek malych firm, tysiecy miejsc pracy, spoldzielni mieszkaniowych, sklepow itp bazujacych wlasciwie tylko na kopalniach..
Oni wam, mam nadzieje w miare delikatnie, wytlumacza gdzie jest wasze miejsce w szeregu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
66 86 nie_lewacz_lemingu

o prosze, czyli górnik decyduje co i jak ma być, za późna pora żeby Ci tlumaczyc pojecia wolny rynek czy sprawiedliwosc

! Odpowiedz
84 69 jes

Typowy "pułmuzg", który myśli że rację ma ten kto komu wp..li.

! Odpowiedz
83 69 jag63

1. Jest internet i poprzez to medium mogę dosadnie wyrazić, co sądzę o górnikach i ich problemach. Nie muszę do was jechać (za duży ślad węglowy :):):)

2. Górnicy byli bardzo wyrywni podczas rządów PO. Oj, bardzo. Do Warszawy wysyłali nawet wybalejażowane żony. Gdzie podziały się wasze jaja, cwaniaczki. Warszawa czeka, opony i mutry pewnie jeszcze macie.

3. Gdzie są wasi związkowcy drodzy górnicy. Racja, Śniadek potrafił tylko nosić parasol za konusem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
81 83 kropax

Lobby górnicze od wielu lat blokuje rozwój energetyki w Polsce innej niż węglowa. Przykład nieudolności kolejnych rządów odnośnie elektrowni atomowej/jądrowej jest niewyobrażalny. Dodatkowo PiSowska ustawa ograniczająca (wykluczająca) rozwój energetyki wiatrowej na lądzie też jest dalece zastanawiający. Energetyka oparta na gazie ziemnym jest obecnie jedynie nieśmiało proponowana. Dziękujemy wam górnicy za najdroższą energię w Uni Europejskiej (tylko nie opowiadajcie, że to podatek od CO2 - to że ten podatek będzie narastał wiadomo od bardzo dawna, a kolejne rządy dalej brnęły w politykę węglową). Osobiście twierdzę że węgiel Polsce jest potrzebny, ale stopień uzależnienia od niego w takim stopniu jaki jest obecnie jest skandalem, który doprowadził do importu tańszej energii spoza granic Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 23 eresan

Wystarczy nie dopłacić do kopalni i pasożyty same przylezą. Nie trzeba do nich jechać.

Niech biorą te kopalnie na siebie. Niech Państwo po prostu im je odda. Niech udowodnią, że potrafią wypracować tyle zysku, żeby sami sobie mieli z czego zapłacić wypłatę.

Nie po to zapie...lam i płacę podatki żeby oni mieli za co chlać w barburkę!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 87 pazdzioch_indastries

Wypłaty w węglu i po problemie.

! Odpowiedz
100 88 jag63

No pisiory.

Macie wyjątkową, historyczną szansę, aby raz na zawsze wyciąć wreszcie ten górniczy wrzód z polskiego tyłka.

Albo to zrobicie, albo won.

! Odpowiedz
45 27 gronostaj

Dokładnie. Jeśli będą pierwszym rządem, który wreszcie zlikwiduje nierentowne górnictwo to chyba zaczne na nich głosować.

! Odpowiedz
29 4 and-owc

Co "Oni" są winnii ? że tak rząd(nierząd) gospodarzy. Podnieś cenę węgla i pozamykać polskie kopalnie (i PO "biadoleniu", DO-srówaniu mądrzejszych). Rząd czeka na dopłaty z UE i ma czas do namysłu.. "Ciężka jest człowiecza dola.." - piosenka Stanisław Grzesiuk. Aby się nie "ugiął" przed i wystraszył "kilofków" sztygarów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
62 74 degrengolada

Polski węgiel jest nieopłacalny do wydobycia. Zawsze starałem się bronić górników jednak w obliczu coraz to nowszych faktów ciężko mi nie stwierdzić, że pewne rzeczy trzeba zmienić..

! Odpowiedz
77 25 marxs

potrzebny w PISiej III RP tak krytykowany i wyśmiewany przez PISy i TVPis Pan Macron który w Paryżu leje pałami różnych francuskich nierobów którzy chcą fajnie żyć nie pracując kosztem innych harujących Francuzów

! Odpowiedz
90 97 eresan

Nikt nie chce Waszego węgla. Przestańcie go kopać i idźcie do normalnej pracy!

! Odpowiedz
43 49 gronostaj

Nie pójdą bo w normalnej pracy nie masz miliona przywilejów, 13tek, 14tek itp...

! Odpowiedz
39 20 jkl777 odpowiada gronostaj

W normalnej pracy trzeba ZAP...AC za miske ryzu. A tu mozna na Dudzie lezec i doic!

! Odpowiedz
20 87 slawekkry

ZZWwP ocenili, że centralny skład węgla to dobre rozwiązanie, zwrócili jednak uwagą, że „zdolności magazynowania węgla powinny być większe i
w żadnym przypadku ich koszty nie mogą obciążać producentów”.

CZYLI KOSZTY MAGAZYNOWANIA BĘDĄ OBCIĄŻAĆ PODATNIKÓW
TO JA W ŻADNYM WYPADKU PANOWIE GÓRNICY NIE ZAMIERZAM DOKŁADAĆ DO WAS
TO TRZEBA BYĆ NAPRAWDĘ S.......... ŻEBY TAK PIE...........
KIEDY WRESZCIE TEN SYF Z GÓRNICTWEM SIĘ SKOŃCZY

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 46 obronca_przebraza

A może Grecie jeszcze przyjmiecie z honorami i strzelicie sobie z nią fotki?

! Odpowiedz
38 40 _xyz

Musicie się spieszyć bo macie tylko 4 miesiące do wyborów. Potem przez 4 lata znów wszyscy będą was mieć w .upie.

! Odpowiedz
36 42 nie_lewacz_lemingu

i tak wygląda realny świat, liczy się tylko siła: siła kasy, siła związków, siła ludzi/grupy, siła urody, siła mięśni, siłą sprytu,intelektu, chytrości, sprytu itd..
jak nie masz jakiejkolwiek siły to marny twój los

! Odpowiedz
103 125 blind-oln

Ja ostatnio zacząłem rysować komiksy. Niestety nikt ich nie chce kupić. Żądam od państwa polskiego zagwarantowania mi rynku zbytu mojej sztuki nad którą tak ciężko pracuję, bo już powoli brakuje mi miejsca na zeszyty w szafce. I nic mnie nie obchodzi, że moja twórczość jest nikomu nie potrzebna. Żądam zapłaty.

! Odpowiedz
56 93 greatmongo

Ich postulaty sa bezczelne. Teskt, ze producent nie ma byc obciazany kosztami magazynowania swoich wyrobow to jest po prostu absurd.

Gornictwo produkuje cos co z roku na rok bedzie coraz mniej przydatne. Cieple zimy, duzy problem smogu i drogie wydobycie. To po prostu nie moze sie udac

! Odpowiedz
62 63 khh

No co ty nie powiesz?? Juz 10 lat temu to bylo jasne. Ale zaczeli sie drzec i doprowadzili to stado pawianow do wladzy. A teraz grzej czlowieku, bo im sie nalezy.

! Odpowiedz
44 60 ojkonomist

Niech podają placę w spółkach górniczych węglowych - ale z 13 i 14!, to ich ludzie pogonią kijami. Najkrócej pracują na świecie, porównując górnictwo węglowe 43 lata na pełną emeryturę! w Anglii jest 60 lat, w Niemczech 57 lat, w Hiszpanii było o ile dobrze pamiętam 62 lata, najkrócej było w Bułgarii 50 lat. Zgroza! Przekroczyli granicę przyzwoitości strasząc protestami.
Czy PIS tego nie widzi, że zaś atakują przed wyborami? I jeszcze PIS ich hołubi, wstyd

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
77 34 karbinadel

W sumie chyba dobrze, że ktoś wreszcie chce zaprotestować przeciwko proradzieckiej polityce rządów PiS

! Odpowiedz
19 58 ojkonomist

na leczenia na glowa nie trzeba skierowania od lekarza rodzinnego ... wal czym prędzej

! Odpowiedz
13 20 carlito1

Elmer2000 mam... Stąd wiem.... Sam chciałem się tam dostać.... Zapomnij bez grubych znajomości :) KGHM......

! Odpowiedz
44 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 60 kropax

Skoro waszego węgla ja nie chcę kupować, to dlaczego w podatkach każesz mi płacić górniczym emerytom? Z mojej perspektywy jest to kradzież, z Twojej perspektywy jest to ciężka praca. Ja Twojej ciężkiej pracy nie chcę !

! Odpowiedz
98 72 psokal

Przy takim poziomie zapasów i cenach węgla, dalsza praca górników jest równie potrzebna jak alarm w Multipli, opozycja w Sejmie czy Andrzej Duda.

! Odpowiedz
2 78 carlito1

Nie ma możliwości utrzymania rentowności przy tylu górniczych przywilejach, rozbuchanej administracji, kumoterstwie, ogólnie zarządzaniu jakie teraz jest... A właściwe jego braku

! Odpowiedz
9 113 kropax

Wszelka interwencja Skarbu Państwa na rynku węgla powinna być poprzedzona wypowiedzeniem przywilejów emerytalnych dla górników. Ile ta prywata jeszcze będzie trwać ?!
Co to ma być ? Jakiś górniczy folwark czy co ???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil