REKLAMA

Od czwartku postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej

2020-10-14 12:19
publikacja
2020-10-14 12:19
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Od czwartku 15 października kolejni przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o wsparcie w ramach tarczy 5.0. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej – przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach wsparcia kierowanego z tarczy 5.0. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji czy wystaw.

Warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 r. (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku z tym samym miesiącem 2019 r.). Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada.

Kolejne wsparcie dla prowadzących firmy to świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania 2080 zł będzie rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.

Ponadto przedsiębiorcy będą musieli mieć przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 r.

Tarcza 5.0 wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom, sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, a także konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych i jarmarków.

Wnioskującym o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bool
a gdzie organizatorzy turystyki? dlaczego nie podajecie pkd, co to ma być? ta tarcza to ściema, tak skonstruowana, by jak najmniej podmiotów się załapało...
ajmagik
No tak, tylko kolesie Jadźki, milionerzy jak Mostowy, który sam te tarcze tworzy, a w rządzie tego nikt nie widzi, PAD podpisuje w ciemno
marxs
PISty tylko za II kw. tego roku wywalili 150 mld zł na tzw."tarcze" prawie 3 mln ludzi siedziało po domach nic nie robili i dostawali pełne pensje tylko po to żeby nie poszli rejestrować się jako bezrobotni i żeby maliniak wygrał wybory ta kasa została prawie całkowicie zmarnowana bo PISty zainwestowały w ochronę PISty tylko za II kw. tego roku wywalili 150 mld zł na tzw."tarcze" prawie 3 mln ludzi siedziało po domach nic nie robili i dostawali pełne pensje tylko po to żeby nie poszli rejestrować się jako bezrobotni i żeby maliniak wygrał wybory ta kasa została prawie całkowicie zmarnowana bo PISty zainwestowały w ochronę miejsc pracy nie do uratowania
meryt
marxs "tylko za II kw. tego roku wywalili 150 mld zł"

Zazdrość.
meryt
marxs "150 mld zł na tzw."tarcze""

Skromnie

"USA: 2 biliony dol."
"Niemcy: 814 mld dol. do 1,2 biliona dol."
"Wielka Brytania: 417 mld dol. (362 mld funtów)"
"Francja: do 330 mld dol. (ok. 300 mld euro)"
"Hiszpania: 220 mld dol. (ok. 200
marxs "150 mld zł na tzw."tarcze""

Skromnie

"USA: 2 biliony dol."
"Niemcy: 814 mld dol. do 1,2 biliona dol."
"Wielka Brytania: 417 mld dol. (362 mld funtów)"
"Francja: do 330 mld dol. (ok. 300 mld euro)"
"Hiszpania: 220 mld dol. (ok. 200 mld euro)"
"Kanada: 56,8 mld dol. (ok. 83 mld dolarów kanadyjskich)"
Japonia: 19 mld dol. (ok. 2 biliony jenów) do 515 mld dol."
"Korea Południowa: 80 mld dol. (ok. 100 bilionów wonów)" businessinsider

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki