ZUS: ponad 88 tys. osób zdecydowało się na przekazanie składek do OFE

W ramach trwającego od kwietnia do końca lipca okienka transferowego ZUS-OFE ponad 88 tys. osób zdecydowało się na przekazanie części swojej składki emerytalnej do OFE, zaś ponad 9 tys. zadeklarowało przelew całości składek do ZUS - poinformował w czwartek ZUS.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że w trakcie tzw. okienka transferowego ZUS-OFE (od 1 kwietnia do 31 lipca br.) do ZUS wpłynęło blisko 160 tys. oświadczeń. W tym czasie członkowie otwartych funduszy emerytalnych i osoby posiadające subkonto w ZUS decydowały o miejscu przeznaczenia drugofilarowej składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. Można było ją przekierować na subkonto w ZUS bądź na konto w OFE.

Andrusiewicz wyjaśnił, że ok. 18 proc. złożonych do ZUS oświadczeń zostało odrzuconych, ze względu na to, iż osoby składające deklaracje nie były do tego uprawnione. Np. brakowało im 10 lat lub mniej do emerytury. "Osoby, które osiągają wiek, w którym do emerytury brakuje właśnie 10 lat lub mniej, mają bowiem systematycznie przelewane składki z konta w OFE na subkonto w ZUS" - przypomniał rzecznik.

Z pozostałych osób składających oświadczenia - jak poinformował - 88,5 tys. osób zdecydowało się na przekazywanie części swojej składki emerytalnej do OFE, zaś 9,1 tys. zadeklarowało przelew całości składek do ZUS.

Andrusiewicz dodał, że pierwsze drugofilarowe składki, które były księgowane w oparciu o złożone oświadczenia dotyczą lipca. "I tak zgodnie ze złożonymi w okienku transferowym deklaracjami klientów do OFE, za lipiec, ZUS przelał 7 mln zł. Na subkontach w Zakładzie zostało natomiast zapisane 2,7 mln zł zadeklarowanych w okienku składek" - wyjaśnił.

Kolejne okienko transferowe ZUS-OFE za cztery lata, od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r. (PAP)

mick/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~AlojzyBombel

ZUS i tak nie padnie bo narzedzie rządu i rząd sobie stamtąd bierze na bierzące wydatki;b
Szybciej 'padnie' albo zostanie zlikwidowane OFE. . albo znow 'przetransferuja' pieniadze bez naszej zgody do ZUS (albo gdzie im sie spodoba) - bo ludzie nad tymi 'swoimi' pieniedzmi nie maja zadnej kontroli - to panstwo rzadzi ich pieniedzmi i dysponuje nimi jak chce!
Z dwojga zlego do ZUSu lepiej wplacic - nie narazamy sie na manipulacje mamona i ew. stratu z powodu transferow;b

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~polskigupek

zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków !

dość okradania społeczeństwa ! ....bo jak nazwać ; tworzenie lukratywnych ciepłych posadek w zusie dla politycznych kadr ? jak nie kradzieżą !

ta zbrodnicza i przestępcza organizacja ,rocznie kosztuje nas podatników : 3,6 MILIARDA złotych ,która zatrudnia ok.46 000 nierobów-specjalistów !....

ja im mówię :DOŚĆ !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~luz

88,5 tys. i 9,1 tys ? co mi nie pasują te liczby ,, prosiłbym autora o sprawdzenie i ewentualne sprostowanie ??

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

dobrze Szanowni Państwo, dobry wybór....

! Odpowiedz
8 3 ~ofe_emperor

88 tys zdrajców narodu, ludzi gorszego sortu i resortowych dzieci. a przecież wiaddomo...że ZUS ,,,ZUS on takkki doBBBBryyy jest.....on jest taki doBBBry, że nie bądź złamaną fajką i ku pokrzepieniu serc polaków wpłać nawet więcej niż trzeba...nieroby dostaną wczśniejsze renty, emeryturki.....dzięki temu system zaopatrzeniowy dla służb mundurowych też odetchnie...i znów będą xtra emeryturki ....bo to jest takie dobbbbrrrreeee!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~fe

Pretensje do polityków. Pyskowanie na ZUS w tych kategoriach jest bez sensu.
To jest instytucja formalna redystrybucji pieniędzy, o niczym powyższym nie decyduje.

! Odpowiedz
0 7 ~konsument

Bardzo dobrze.Koniec dymania społeczeństwa.

! Odpowiedz
2 7 ~2r

Zawracanie dupy. OFE dokona żywota, bo skarb pusty.

! Odpowiedz
0 7 ~tyle

88K... kropla w morzu.

! Odpowiedz
4 11 ~remek

ja pozostaje w OFE bo mam umowe cywilno-prawna. Te zrzeczenia sie i przelewy do zus to byla kolejna akcja przeciwko oszczedzajacym. Jezeli rusza moja kase podam do sadu i moge nawet do strasburga.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne