REKLAMA

ZUS łapie oddech po pandemii

2020-09-02 07:11
publikacja
2020-09-02 07:11
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Lipiec i sierpień to pierwsze miesiące od wybuchu pandemii, w których wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych były wyższe niż przed rokiem - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna"

"W ostatnich dwóch miesiącach zaobserwowaliśmy pozytywne dane dotyczące wpłat" – potwierdza w rozmowie z "DGP" prezes ZUS Gertruda Uścińska. Informuje, że w lipcu na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ok. 3,5 proc. więcej składek niż rok wcześniej, a w sierpniu – 5,4 proc. Z kolei na indywidualne rachunki (NRS), na które wpływają wszystkie składki, także zdrowotne, firmy wpłaciły w lipcu 5 proc. więcej pieniędzy niż rok wcześniej, a w sierpniu blisko 7 proc. więcej.

"Sama tendencja nie jest zaskakująca, ale jej skala jest duża" – mówi gazecie Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander Bank Polska. Zdaniem Jakuba Sawulskiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, którego cytuje "DGP", dane te pokazują dobrą sytuację na rynku pracy, mimo wyższego bezrobocia niż rok wcześniej.

Negatywne skutki pandemii dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i finansów publicznych pokazują dane ZUS za pierwsze półrocze. Wprawdzie przypis składki wyniósł blisko 107 mld zł (tyle firmy powinny wpłacić za zatrudnionych pracowników), ale faktycznie kontach pojawiło się jedynie 92,2 mld zł. To znaczy, że w całym półroczu wpływy spadły o 6,4 proc., a w II kwartale, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, spadek ten wyniósł aż 20,5 proc. W efekcie pokrycie wydatków składkami w pierwszym półroczu br. było na poziomie 70,9 proc. To w stosunku do ubiegłego roku mniej o ok. 10 pkt. proc. – zauważa prezes ZUS" - czytamy w dzienniku.

Gazeta podkreśla, że dziurę załatały dotacja budżetowa i fundusz COVID-owy, z którego do końca czerwca wpłynęło do FUS 16,6 mld zł.

wni/ itm

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
spedytor
Ządamy dziedzicznosci skladek zgromadzonych w ZUS
meryt
"Donald Tusk podczas konferencji prasowej powiedział, że pieniądze zgromadzone w OFE i ZUS "nie są własnością Polaków", ponieważ polski system emerytalny jest systemem partycypacyjnym."
fakty odpowiada meryt
Dlaczego PIS w latach 2005 - 2007 jak rządzili, nie obniżyli bandyckiej prowizji za zarządzanie OFE ? Zrobił to dopiero Tusk w 2010. Jesteś bardzo mądry, więc bez problemu odpowiesz mi na to pytanie i znajdziesz jakiś adekwatny cytat. Prawda?
wektorwg odpowiada meryt
A szkoda... Gdyby był kapitałowy to Państwo nie musiało by się zadłużać na przywileje....
wektorwg odpowiada fakty
On ma dostęp do informacji PAP które może kopiować... Więc nie wymagaj za wiele
carlito1
ZUS największa piramida w historii Polski :) Amber Gold to dzieci z piaskownicy...
meryt
carlito1 "ZUS największa piramida w historii Polski :)"

Deutsche Rentenversicherung Bund w Niemczech.
"Ubezpieczony 23,1 mln
emeryt 10 milionów
Wielkość budżetu 142,9 miliarda euro"
wektorwg odpowiada meryt
W historii Polski... rozumiesz e-meryt?
meryt odpowiada wektorwg
"W historii Polski"

"W 1889 r. kanclerz Niemiec Otto Bismarck zarządził, że emeryturę można wypłacać ludziom od 65. roku życia"

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki