REKLAMA

ZUS: Po majówce kolejna odsłona tarczy antykryzysowej

2021-04-29 06:13
publikacja
2021-04-29 06:13
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Możliwość zwolnienia z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku przedsiębiorców z kilkudziesięciu branż - zakłada najnowsza odsłona tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać od 4 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS wyjaśnia, że przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Wnioski w tej sprawie będą mogli składać do końca czerwca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

"Od wtorku (4 maja) przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Pojawi się też możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego dla przedsiębiorców ze wskazanych branż. Szacujemy zgodnie z najnowszą odsłoną tarczy, że ze zwolnienia z opłacania składek będzie mogło skorzystać ponad 400 tys. firm. Daje to kwotę wsparcia na około 2,5 mld złotych" - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Z tzw. Tarczy 9.0 będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Według rozporządzenia umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r.

Nowością - jak zaznacza ZUS - jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

ZUS przypomina, że nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
nyga1118
Najlepszą tarczą antykryzysową są przekształcenia w firmie. Ja zainwestowałem w Firmao - system CRM dla mojej firmy. Całe biuro w jednym miejscu dostępne online dla każdego pracownika, na każdym miejscu na świecie. https://firmao.pl/ds
loool
Najlepszą tarczą antykryzysową była by likwidacja ZUS a nie tarcza antykryzysowa z ZUS.
ameba1
Żeby uwalić zus to musieliby się skrzyknąć wszyscy płatnicy w całym kraju i przestać przelewać składki. Zus nie wypłaciłby wtedy pińcetek i rzesze fanów socjalizmu wylazłoby na ulicę. Oczywiście rzuciliby się na rząd, bo przecież to oni się nimi opiekują, a przedsiębiorca to tylko "janusz wyzyskiwacz" Żeby uwalić zus to musieliby się skrzyknąć wszyscy płatnicy w całym kraju i przestać przelewać składki. Zus nie wypłaciłby wtedy pińcetek i rzesze fanów socjalizmu wylazłoby na ulicę. Oczywiście rzuciliby się na rząd, bo przecież to oni się nimi opiekują, a przedsiębiorca to tylko "janusz wyzyskiwacz" u którego przecież nie pracują :)

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki