REKLAMA
WEBINAR

Dorabiasz do zasiłku przedemerytalnego? Kończy się czas na złożenie dokumentów

2021-05-25 09:34
publikacja
2021-05-25 09:34

Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego 31 maja kończy się czas na poinformowanie o wysokości przychodów osiągniętych w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o limitach.

Dorabiasz do zasiłku przedemerytalnego? Kończy się czas na złożenie dokumentów
Dorabiasz do zasiłku przedemerytalnego? Kończy się czas na złożenie dokumentów
fot. Marek Kuwak / / FORUM

– Jeśli pobierasz świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie osiągasz przychody, to co roku będziemy rozliczać Twoje świadczenie. Może się okazać, że je zmniejszymy albo nawet zawiesimy – informuje ZUS.

Otrzymywanie świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego nie wyklucza możliwości otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Warto jednak pamiętać o limitach dotyczących wysokości pensji oraz konieczności złożenia zaświadczenia, w którym świadczeniobiorca wykaże wysokość przychodów osiągniętych od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r.

ZUS – limit przychodów

Jeżeli wysokość dodatkowej pensji nie przekracza 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym przed waloryzacją, to świadczenie lub zasiłek przedemerytalny jest wypłacany w pełnej wysokości. W 2020 r. maksymalna wysokość, przy której można było otrzymywać świadczenia, wynosiła 1229,60 zł.

Natomiast jeżeli osiągnięty przychód w poszczególnych miesiącach przekroczył dopuszczalną kwotę, ale nie przekroczył granicznej miesięcznej kwoty przychodu – to za takie miesiące wypłacone zostanie świadczenie w zmniejszonej kwocie. W praktyce oznacza to, że świadczenie lub zasiłek zostanie obniżony o sumę, która przekroczyła dopuszczalną kwotę. Z kolei przekroczenie granicznego progu, czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (3442,80 zł), związane jest z zawieszeniem wypłacania świadczenia.

DF

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki