Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego 31 maja kończy się czas na poinformowanie o wysokości przychodów osiągniętych w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o limitach.


– Jeśli pobierasz świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie osiągasz przychody, to co roku będziemy rozliczać Twoje świadczenie. Może się okazać, że je zmniejszymy albo nawet zawiesimy – informuje ZUS.
Otrzymywanie świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego nie wyklucza możliwości otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Warto jednak pamiętać o limitach dotyczących wysokości pensji oraz konieczności złożenia zaświadczenia, w którym świadczeniobiorca wykaże wysokość przychodów osiągniętych od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r.
ZUS – limit przychodów
Jeżeli wysokość dodatkowej pensji nie przekracza 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym przed waloryzacją, to świadczenie lub zasiłek przedemerytalny jest wypłacany w pełnej wysokości. W 2020 r. maksymalna wysokość, przy której można było otrzymywać świadczenia, wynosiła 1229,60 zł.
🚨 Do 3⃣1⃣ maja osoby, które dorabiały do #świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego, muszą złożyć w #ZUS dokumenty o wysokości przychodów osiągniętych od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r.
— ZUS (@zus_pl) May 24, 2021
Więcej informacji o rozliczaniu przychodu 👇https://t.co/4SGDheqBCj pic.twitter.com/Q2cluAYFg6
Natomiast jeżeli osiągnięty przychód w poszczególnych miesiącach przekroczył dopuszczalną kwotę, ale nie przekroczył granicznej miesięcznej kwoty przychodu – to za takie miesiące wypłacone zostanie świadczenie w zmniejszonej kwocie. W praktyce oznacza to, że świadczenie lub zasiłek zostanie obniżony o sumę, która przekroczyła dopuszczalną kwotę. Z kolei przekroczenie granicznego progu, czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (3442,80 zł), związane jest z zawieszeniem wypłacania świadczenia.
DF