REKLAMA

ZPP chce przywrócenia handlu w niedzielę

2020-03-23 15:02
publikacja
2020-03-23 15:02

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) chce jednoznacznej deklaracji rządu o umorzeniu składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców - wynika z komentarza ZPP do rządowego pakietu antykryzysowego. Organizacja ZPP apeluje też o - przynajmniej czasowe - przywrócenie handlu w niedzielę.

fot. Anatol Chomicz / / FORUM

"Z rzeczy, które w naszym przekonaniu wymagają natychmiastowego zaadresowania to jednoznaczna deklaracja rządu o umorzeniu składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców. Rozumiemy, że to trudny okres, ale przeciągający się wielogłos w kwestii składek ZUS wprowadza coraz większy niepokój w naszym środowisku i coraz więcej małych i mikro firm może po prostu zawiesić swoją działalność, co nie tylko przysporzy większych bieżących problemów finansowych państwu, ale w przyszłości zaważy na newralgicznym sektorze gospodarki" - napisano w komentarzu.

"Niejasności jest więcej. Wątpliwości pojawiają się jednak co do zakresu podmiotowego tego zwolnienia, ponieważ doniesienia dot. tej kwestii są sprzeczne. Według jednej z wersji zwolnienie miałoby obejmować samozatrudnionych, których przychody spadły, oraz wszystkich mikroprzedsiębiorców zatrudniających przynajmniej jednego pracownika, niezależnie od tego, czy pandemia jakkolwiek wpłynęła na generowane przychody. Według drugiej z przedstawianych w mediach wersji, zwolnienie ze składek miałoby dotyczyć wyłącznie tych podmiotów, które mogłyby wykazać spadek przychodów. Uważamy, że tylko rozwiązania proste i możliwie łatwe do wdrożenia mają sens w obecnej sytuacji" - dodano.

Projekt dot. pakietu antykryzysowego nie uwzględnia ustaleń premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy z 21 marca ws. uwzględnienia w projekcie zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące samozatrudnionych, zleceniobiorców oraz mikrofirm do 9 zatrudnionych, jeśli ich przychody spadły o 50 proc.

Z informacji PAP Biznes wynika, że projekt ma zostać uzupełniony o to rozwiązanie.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje również m.in. o - przynajmniej czasowe - przywrócenie handlu w niedzielę.

pat/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
eagleeye
To niech członkowie ZPP idą w niedziele do pracy a do tego do zaopatrzenia i logistyki.

Wszystkie ręce na pokład
debordian
Przywrócą ten handel w niedzielę, ale już za tydzień, dwa, trzeba będzie zostawić tylko spożywkę otwartą. I co wtedy?
karbinadel
Wtedy więcej dni pracy będzie oznaczać mniej klientów na raz = mniejsze ryzyko zarażenia podczas zakupów
sammler
Popieram. I nie mam nic do dodania.
jacyna2017
Chłopaki się nie poddają - jak zwykle nasze kręgi PO-lityczno 'biznesowe' histeryzowali, że po zamknięciu wszystko się zawali i...NIC. Teraz pomysł promocji 'zakupy + wirus gratis' - godny tytanów!
nostsherlock
ZPP krytykował działania PO i krytykuje działania PiS, uważam że słusznie. Co na to wasza partyjna trollownia?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki