REKLAMA

ZBP za zwolnieniem z podatku bankowego

2020-07-30 12:30
publikacja
2020-07-30 12:30
ZBP za zwolnieniem z podatku bankowego
ZBP za zwolnieniem z podatku bankowego
fot. Anton Violin / / Shutterstock

Według Związku Banków Polskich, by uniknąć credit crunch, konieczna jest między innymi modyfikacja wymogów dotyczących udzielania kredytów. Bankowcy chcą także zwolnienia z podatku bankowego kredytów udzielonych po 15 marca 2020 roku i utworzenia instytucji typu Asset Management Company - poinformował ZBP w komunikacie.

Według ZBP, by uniknąć zjawiska nadmiernego ograniczenia dostępności kredytu (credit crunch) konieczne jest zmniejszenie wag ryzyka dla kredytów inwestycyjnych, modyfikacja zasad pomocy państwa w formule udzielania kredytów klęskowych oraz usunięcie barier w emisji listów zastawnych.

Bankowcy postulują także o zwiększenie dostępności zabezpieczeń kredytowych po stronie przedsiębiorstw i o wsparcie faktoringu.

Sektor chce zwolnienia z podatku bankowego kredytów udzielonych po 15 marca 2020 roku i zaliczenia do kosztu uzyskania przychodów rezerw i odpisów utworzonych na kredyty udzielonych po tym terminie.

ZBP postuluje między innymi o przeznaczenie 50 proc. pobranego podatku bankowego na zasilenie funduszu przymusowej restrukturyzacji w BFG.

Bankowcy apelują również o utworzenie instytucji typu Asset Management Company, której celem byłoby m.in. zwiększenie skuteczności działań systemowych związanych z restrukturyzacją i likwidacją banków zagrożonych niewypłacalnością.

"Postulowane powyżej zmiany o charakterze systemowym wymagają poniesienia kosztów niewspółmiernie niższych od skutków credit crunch dla gospodarki, a udzielone w ten sposób wsparcie pozwoli na przynajmniej częściowe zminimalizowanie skutków kryzysu gospodarczego w tych obszarach, których funkcjonowanie jest uzależnione od regulacji wewnętrznych, a nie od sytuacji na rynkach światowych" - napisano w komunikacie ZBP.

ZBP podał, że ze zjawiskiem credit crunch polski sektor bankowy borykał się w II połowie 2008 r. W rezultacie kredytowanie gospodarstw domowych spadło wówczas o 25 proc., zaś kredytowanie przedsiębiorstw zmniejszyło się o 33 proc.

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
trooper
Podatek bankowy to do dziś dzień bodajże największe kłamstwo PIS-u. Bankowiec morawiecki wmówił ciemnemu ludowi, że banki zapłacą a ciemny lud uwierzył i przyjął w owacjach. Teraz ciemny lud płaci cenę. Decyzja i konsekwencje. Ważne aby skupić się dziś na stanie obecnym i rozwiązać problem.
xiven
bankowcy za samą myśl o zwolnieniu z podatku powinni natychmiast dostać podwyżkę podatku bankowego... plus dla równowagi podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najbiedniejszych
trooper
Kumasz, że to nie 'bankowcy' płacą ten podatek tylko klienci banków, czyli ja, ty i pan Kowalski z bloku obok? Myślałeś, że prezesi banków go płacą? Blahaha

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki