REKLAMA

ZBP: Konieczne będzie odchodzenie od darmowych usług bankowych

2021-05-20 14:22
publikacja
2021-05-20 14:22
ZBP: Konieczne będzie odchodzenie od darmowych usług bankowych
ZBP: Konieczne będzie odchodzenie od darmowych usług bankowych
fot. Patryk Kosmider / / Shutterstock

Konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym – napisał ZBP w opublikowanym w czwartek raporcie o sytuacji ekonomicznej banków.

Związek Banków Polskich w czwartek opublikował raport o sytuacji ekonomicznej banków „Banki 2020”. ZBP odniósł się w nim do szans i wyzwań, jakie stoją przed polskimi bankami w 2021 r. Jednym z wyzwań, jak wskazano, są niskie stopy procentowe, jakie obowiązują obecnie w Polsce.

„Ultraniskie stopy procentowe są wyzwaniem dla sektora bankowego. Wymuszają one zmniejszenie rozpiętości między oprocentowaniem kredytów i depozytów. W warunkach, gdy aktualnie ok. 70 proc. dochodów polskich banków jest generowane przez dochody odsetkowe, zmniejszenie stóp procentowych stanowi olbrzymie wyzwanie dla dochodowości banków. Rodzi to pytanie o skalę koniecznej zmiany modelu biznesowego banków, który od lat jest wprowadzany w krajach strefy euro z różnym skutkiem” – czytamy w raporcie.

Zdaniem ZBP jednym ze sposobów radzenia sobie z obniżką dochodów odsetkowych jest poszukiwanie innych źródeł wpływów.

„Wspomniana obniżka dochodów odsetkowych będzie powodować, że banki będą musiały zwracać większą uwagę na wzrost dochodów pozaodsetkowych. W ostatnich latach udawało się to z ograniczonym skutkiem. W 2020 r. wzrost dochodów prowizyjnych wyniósł wprawdzie kilkanaście procent, ale inne dochody pozaodsetkowe wyraźnie się zmniejszyły. Tym samym konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług, czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym” – czytamy.

Jednocześnie ZBP wskazał, że poprawa sytuacji gospodarczej po pandemii może stanowić szansę dla instytucji finansowych.

„Wraz z poprawą sytuacji makroekonomicznej, otwieraniem się gospodarki po epidemii popyt na kredyt bankowy może wyraźnie wzrosnąć. Dotyczyć to może kredytu konsumpcyjnego, także kredytu dla przedsiębiorstw. Banki dysponują dużymi środkami, które mogą przeznaczyć na rozwój akcji kredytowej” – poinformował ZBP.

Innym wyzwaniem, na jakie zwrócił uwagę ZBP, jest kwestia kredytów walutowych. Przybywa bowiem spraw sądowych związanych z kredytami walutowymi. Poza tym z własną propozycją rozwiązania problemu tych kredytów poprzez ich przewalutowanie wystąpił KNF.

„Niezależnie od sposobu dalszego procedowania i rozwiązania problemu walutowych kredytów walutowych nie ulega wątpliwości, że z każdym rokiem kwestia ta staje się coraz większym wyzwaniem dla banków, także reputacyjnym. Nawet jak z upływem czasu coraz więcej kredytów zostaje spłaconych, to problem wcale nie zdaje się być mniejszym” – ocenił ZBP.

Innym wyzwaniem dla banków są kwestie regulacyjne.

„W kluczowym dla banków obszarze regulacji ostrożnościowych w ostatnim czasie opublikowano kolejne regulacje, standardy i projekt regulacji ostrożnościowych, które będą mieć silny wpływ na poziom wymogów kapitałowych banków” – napisano w raporcie ZBP. (PAP)

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (43)

dodaj komentarz
3456
wycofać pieniądze z banków ,wymienić na EUR i do skarpety , proste, tak będzie jak tylko banki zrobią taki ruch.
jan888
PIS na naszych oczach rozmontowuje system bankowy, a jakie to będzie miało skutki dla gospodarki chyba nie trzeba mówić.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jas2
"Konieczne będą opłaty za trzymanie środków na rachunku bankowym"

To chyba logiczne? Kto będzie pilnował pieniędzy za darmo?
itso_argumentum_ad_ignorantiam
pilnował czy grabił z pieniędzy ?
stachsgh
Bank nas łupi i kopie żeby zebrać pieniądze. I szukają jak tu
https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA&t=1s
itso_argumentum_ad_ignorantiam
teraz do mnie trafiło ze allegro zamiast w paczkomaty powinien otwierać bank albo jedno i drugie
remo87
"wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym” - wytłumaczcie mi proszę w jaki sposób pieniądze trzymane na koncie są problematyczne dla banku?
zzibi2
odgaduję hasło: podatek bankowy
jas2
Bank musi utrzymywać infrastrukturę.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki