REKLAMA

Z ciężarówek i mięsa w TMT: nie ma mowy o współpracy 7bulls.com i Pekpolu

2001-12-10 09:31
publikacja
2001-12-10 09:31
Nie mniej niż 11,25 mln USD wyniesie wartość nowych emisji akcji Pekpolu zmieniającego nazwę na Eurocast Media Holding i zamierzającego skupić się na szeroko pojętej działalności medialnej. Warszawska spółka deklaruje, że nie zamierza współpracować z internetowym 7bulls.com., którego udziałowcy są jednocześnie akcjonariuszami Pekpolu.

Najbliższe NWZA Pekpolu ma zadecydować o zmianie nazwy spółki na Eurocast Media Holding i emisji niecałych 2,34 mln nowych akcji serii D1, D2 i D3. Papiery pierwszej serii (0,35 mln sztuk) będą skierowane do podmiotów z grupy Eurocast Italia, a także jej polskiej filii - Fincast. Zostaną one opłacone gotówką. Największa emisja (D2- 1,9 mln sztuk) zostanie objęta wyłącznie przez Fincast i pokryta aportem w postaci właśnie tego przedsiębiorstwa. Pozostałe walory będą zaoferowane wybranym przez zarząd podmiotom włoskiej grupy. Po emisji kapitał zakładowy Pekpolu (Eurocast Media Holding) wzrośnie z 6,6 mln zł do ponad 18,2 mln zł. Pierwotnie warunkiem dojścia porozumienia do skutku było wejście do Pekpolu rzymskiej spółki Simest, wspomagającej włoskie inwestycje zagraniczne. Ostatecznie ustalono jednak, że Simest nie zaangażuje się bezpośrednio w warszawską firmę, tylko obejmie za 2,5 mln USD nowe akcje Fincast, a pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na zakup papierów Pekpolu. KPMG wyceniła Fincast na od 12,2-16,9 mln USD. Wartość księgowa spółki wynosi 9,7 mln USD.

Ogłoszenie w październiku br. przez Pekpol zmiany branży z mięsnej na telewizyjną było dla rynku dużym zaskoczeniem. Podobnie było w ubiegłym roku, kiedy dealer ciężarówek Iveco - AS Motors, zapowiedział, że stanie się spółką internetową i zmieni nazwę na 7bulls.com. Głównymi akcjonariuszami Pekpolu są osoby fizyczne, będące również udziałowcami 7bulls.com oraz właśnie 7bulls.com. Sprawują oni faktyczną kontrolę nad spółką. Związki 7bulls.com z Włochami nie są niczym nowym. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku warszawska firma podpisała z włoską spółką telekomunikacyjną TU Mobile umowę współpracy, dotyczącą uczestnictwa w przetargu na licencję na UMTS. Ostatecznie powołany specjalnie do tego podmiot - TU7-Mobile - nie wziął w przetargu udziału, a o współpracy z Włochami było cicho przez blisko rok. Prawdopodobnie jednak obecne porozumienie jest następstwem wcześniejszych kontaktów z Włochami. Mimo niezaprzeczalnych powiązań kapitałowych pomiędzy 7bulls.com a Pekpolem, na razie nic nie wskazuje na to, by spółki te zamierzały ze sobą współpracować. - Eurocast Media Holding będzie zupełnie nowym podmiotem i nie ma nic wspólnego z 7bulls.com. Dotychczas nigdy nie był poruszany temat przyszłej współpracy obu firm - powiedział PARKIETOWI Tomasz Zganiacz, dyrektor finansowy Pekpolu i 7bulls.com. jednocześnie.

Po zakończeniu transakcji w rękach dotychczasowych udziałowców Pekpolu pozostanie ok. 36% akcji spółki. Nowa działalność Pekpolu w połączeniu z internetowymi doświadczeniami 7bulls.com mogłaby dać ciekawe rezultaty, chyba że z góry założono, iż obie spółki nie będą miały sobie nic do zaoferowania. A to dziwi, tym bardziej że firmy te kontrolowane i zarządzane są przez te same osoby.

Tomasz Muchalski
Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki