REKLAMA
ZAGŁOSUJ

YouTube dorzuca blisko 100 mln euro do polskiego PKB

Alan Bartman2021-11-18 11:20Redaktor
publikacja
2021-11-18 11:20
YouTube dorzuca blisko 100 mln euro do polskiego PKB
YouTube dorzuca blisko 100 mln euro do polskiego PKB
fot. Thais Ceneviva / / Shutterstock

98 mln euro i 11 tys. miejsc pracy – taki wkład w polską gospodarkę miała platforma Youtube w 2020 r. – wynika z danych Oxford Economics.

Jak podaje "Rzeczpospolita", dane za ubiegły rok opierają się o oglądalność filmów na serwisie oraz o przychody generowane przez youtuberów, muzyków oraz firmy działające na platformie. Mowa tu o np. środkach z reklam, które wyświetlają się obok filmów, czy opłat licencyjnych. Eksperci z Oxford Economics wskazują, że działalność wszystkich twórców YouTube, ma swój wkład na zapotrzebowanie na usługi, m.in. podmiotów zajmujących się montażem obrazu i dźwięku lub usługami wsparcia.

Jak wynika z danych platformy YouTube, w ciągu 2020 r. w Polsce o 35 proc. wzrosła liczba kanałów, których zarobki przekroczyły próg 5-cyfrowych kwot lub większych. Pod względem subskrypcji, to w naszym kraju funkcjonuje już ponad 2 tys. kont mających więcej niż 100 tys. fanów (wzrost o 20 proc. względem 2019 r.) oraz 150 kanałów, które śledzi ponad milion osób (wzrost o 30 proc. r/r).

Jako przykład prowadzenia biznesu na YouTube może posłużyć Video Brothers. Polska firma ma ponad 300 kanałów na platformie i łącznie 30 mln subskrypcji. Jej obroty wynoszą ok. 2 mln euro rocznie.

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jas2
Jakby tak wszyscy Polacy wzięli się do "roboty" i siedzieli na okrągło na YouTube, to nasz PKB byłby większy niż PKB Niemiec!
kenn
Niedługo to zachodnie monopolistyczne koncerny urosną do rangi wielkich bohaterów narodowowych. :P Przypomina mi się "wielki brat ZSRR" sprzed wprowadzeniem rządów Ameryki nad Polską. :P
kondziel
Ciekawe czy ci sami eksperci policzyli ile odbiera z PKB przez marnowanie czasu na oglądanie kotów, Ekipy, domów X i tego całego towarzystwa
dr_dress
Super, kiedy zaczną płacić podatki?

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki