REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Japonia wybrała nowego premiera. Yoshihide Suga zastąpi Shinzo Abego

2020-09-14 08:55, akt.2020-09-14 10:00
publikacja
2020-09-14 08:55
aktualizacja
2020-09-14 10:00
Japonia wybrała nowego premiera. Yoshihide Suga zastąpi Shinzo Abego
Japonia wybrała nowego premiera. Yoshihide Suga zastąpi Shinzo Abego
fot. KIM KYUNG-HOON / / Reuters

Główny sekretarz rządu Japonii Yoshihide Suga został wybrany na przewodniczącego rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) i zastąpi ustępującego z funkcji premiera Shinzo Abego – zdecydowali w poniedziałek w głosowaniu parlamentarzyści ugrupowania.

71-letni Suga, który piastował wpływowe stanowisko głównego sekretarza gabinetu w czasie prawie ośmioletnich rządów Abego, zapowiedział, że będzie kontynuował politykę gospodarczą poprzednika oraz dyplomację skupioną wokół sojuszu japońsko-amerykańskiego.

Sugę poparło 377 spośród członków PLD zasiadających w obu izbach parlamentu i przedstawicieli 47 lokalnych oddziałów partii. Jego rywale, były minister obrony Shigeru Ishiba oraz były szef MSZ Fumio Kishida, otrzymali odpowiednio 68 i 89 głosów – przekazała japońska agencja prasowa Kyodo.

W tej sytuacji niemal pewne jest, że Suga zostanie formalnie wybrany na nowego premiera Japonii na środowym nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu, ponieważ PLD kontroluje jego niższą izbę, a wraz z koalicyjnym partnerem, partią Komeito, posiada większość również w izbie wyższej – zauważa Kyodo.

„Urodziłem się jako najstarszy syn rolnika w Akicie. Bez wiedzy czy koneksji rodzinnych wszedłem do świata polityki, zaczynając od zera, i byłem w stanie zostać przywódcą PLD, z całą jej tradycją i historią (…) Poświęcę się w całości pracy dla Japonii i jej mieszkańców” – powiedział Suga, cytowany przez agencję Reutera.

Obecny premier Abe ogłosił pod koniec sierpnia, że ustępuje ze stanowiska z powodu nawrotu choroby, która przyczyniła się również do jego rezygnacji podczas pierwszej kadencji w 2007 roku. Abe powrócił do władzy w 2012 roku i sprawował urząd najdłużej spośród wszystkich premierów w historii kraju.

Suga będzie pełnił funkcję przewodniczącego PLD do końca obecnej kadencji Abego, czyli do września 2021 roku.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki