REKLAMA

Yellen: USA i Chiny dzielą "poważne rozbieżności", ale ich rozwiązanie jest możliwe

2023-07-09 04:30, akt.2023-07-09 20:11
publikacja
2023-07-09 04:30
aktualizacja
2023-07-09 20:11

"USA i Chiny dzielą poważne rozbieżności, które muszą być wyrażanie wyraźnie i wprost" - powiedziała w niedzielę Sekretarz skarbu USA Janet Yellen na konferencji prasowej w Pekinie kończącej jej czterodniową wizytę w Chinach. Rozmowy oceniła jednak pozytywnie, dając wyraz nadziei, że będą stanowiły krok w kierunku ich przezwyciężenia.

Yellen: USA i Chiny dzielą "poważne rozbieżności", ale ich rozwiązanie jest możliwe
Yellen: USA i Chiny dzielą "poważne rozbieżności", ale ich rozwiązanie jest możliwe
fot. ELIZABETH FRANTZ / /  Reuters / Forum

Yellen oświadczyła, że 10 godzin, które spędziła na rozmowach z wysokimi rangą chińskimi osobistościami "przyczyniły się do stabilizacji często burzliwych relacji". Określiła rozmowy jako "bezpośrednie, merytoryczne i produktywne".

Przyznała, że Stany Zjednoczone i Chiny dzielą "poważne rozbieżności, które muszą być wyrażanie wyraźnie i wprost". Poinformowała, że wyraziła “poważne zaniepokojenie nieuczciwymi praktykami ekonomicznymi” Chin.

"Ale prezydent Biden i ja nie patrzymy na stosunki między USA i Chinami jak na konflikt wielkich mocarstw. Uważamy, że świat jest dostatecznie duży, aby oba nasze kraje rozwijały się" - dodała.

Yellen zaprzeczyła, jakoby Waszyngton dążył do odizolowania się od chińskiej gospodarki,  dodając, że takie posunięcie byłoby "katastrofą dla obu krajów i destabilizowałoby cały świat".

"Stany Zjednoczone chcą "otwartej, wolnej i uczciwej gospodarki, a nie takiej, która zmusza kraje do opowiadania się po czyjejś stronie" - oświadczyła Yellen. "Zdrowa konkurencja ekonomiczna jest możliwa jedynie wtedy gdy przynosi korzyści obu stronom" - dodała.

Yellen poinformowała, że przedyskutowała ze stroną chińską także agresję Rosji na Ukrainę, podkreślając, że "jest konieczne, aby chińskie firmy nie dostarczały Rosji materialnego wsparcia dla jej armii, czy też pomagały w obchodzeniu sankcji.

Wezwała też Pekin do przyłączenia się do walki ze zmianami klimatu na Ziemi.

Reuter zauważa, że obie strony starały się rozproszyć oczekiwania, że wizyta przyniesie jakieś przełomowe uzgodnienia. Podkreślano natomiast zalety bezpośrednich kontaktów.

Wizyta Yellen nastąpiła wkrótce po czerwcowej podróży do Pekinu sekretarza stanu Antony'ego Blinkena. Jeszcze w lipcu oczekiwany jest w Pekinie specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry. 

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jas2
Pani Jeleń. Ma pani twardy orzech do zgryzienia.
jas2
Wikipedia:
"Janet Yellen (Jeleń) urodziła się w rodzinie żydowskiej[3]. Jej ojciec, Juliusz Yellen[4] (1906–1974)[5], którego rodzice emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki z Sokołowa Podlaskiego[6], był lekarzem, a matka Anna (z d. Blumenthal; 1907–1986) była nauczycielką[7].
przedsiebiorca30
Mam tylko nadzieję, że ta wypowiedz to tylko oficjalna paplanina dla uspokojenia nastrojów. Z Chinami nigdy się Zachód nie dogada w stopniu który nie rodziłby konfliktów. Różnice o których mowa są tak fundamentalne jak za czasów ZSRR i wbrew pozorom niewiele się różnią od tamtych. Główne różnice między ZSRR i Chinami to takie, że Mam tylko nadzieję, że ta wypowiedz to tylko oficjalna paplanina dla uspokojenia nastrojów. Z Chinami nigdy się Zachód nie dogada w stopniu który nie rodziłby konfliktów. Różnice o których mowa są tak fundamentalne jak za czasów ZSRR i wbrew pozorom niewiele się różnią od tamtych. Główne różnice między ZSRR i Chinami to takie, że system gospodarczy jest bardziej otwarty dla świata, ale jednocześnie kulturowo bardziej zamknięty dla większości państw. Do tego jest to Państwo, przez swoją wielkość populacji, o wiele bardziej egocentryczne niż był wielokulturowy ZSRR. Z resztą Chiny osiągnęły już szczyt swoich wpływów. Przez swoją politykę zagraniczną, demograficzną, wpadły w stagnację, z obecnie lekką tendencją spadkową. Oczywiście nie oznacza to, że nagle przestają się liczyć, ale hegemonami nie zostaną, bo realnie nie ma nawet szans na wyprzedzenie USA w większości istotnych dziedzin tego świata.
kyjo
Jakie muszą być? Wyrażanie wyraźnie? Co to jest? Poziom bankiera! Portal finansowy w którym redaktorzy myla miliony z miliardami a dodatkowo nie znają języka polskiego.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki