REKLAMA

Xinhua: jest porozumienie "w głównych kwestiach" na linii USA-Chiny

2019-11-01 19:30
publikacja
2019-11-01 19:30

Stany Zjednoczone i Chiny doszły do porozumienia w "głównych kwestiach" po piątkowych rozmowach negocjatorów handlowych obu stron - przekazała chińska agencja Xinhua. Strona amerykańska poinformowała o "postępie w różnych kwestiach".

fot. Kevin Lamarque / / FORUM

"Obie strony przeprowadziły poważne i konstruktywne rozmowy w sprawie odpowiedniego rozwiązania głównych problemów i osiągnęły konsensus w podstawowych kwestiach. Obie strony przedyskutowały ustalenia w sprawie kolejnych konsultacji" - poinformowała agencja.

Biuro Przedstawiciela Handlowego USA (USTR) przekazało w oświadczeniu, że specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer i minister finansów USA Steven Mnuchin podczas piątkowej rozmowy telefonicznej z wicepremierem Chin Liu He w sprawie tymczasowej umowy handlowej osiągnęli postęp w "różnych kwestiach".

"Osiągnęli postęp w różnych obszarach i są w trakcie rozwiązywania pozostałych kwestii" - poinformowało biuro. "Rozmowy będą kontynuowane na szczeblu wiceministrów" - dodano.

Urzędnicy z Pekinu i Waszyngtonu pracują obecnie nad pierwszym etapem porozumienia, które ma zakończyć prowadzoną przez nie od ponad roku wojnę handlową, w ramach której obie strony ocliły wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

Doradca chińskiego rządu Zhu Guangyao w czwartek wyraził optymizm w sprawie możliwości zawarcia przez ChRL pierwszej części umowy handlowej z USA, mimo odwołania szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Chile. Chiński resort handlu oświadczył, że negocjacje toczą się zgodnie z planem.

Chiny i USA pozostają w bliskim kontakcie, negocjacje handlowe przebiegają sprawnie i planowo, a urzędnicy z obu krajów przeprowadzą w piątek rozmowę telefoniczną – poinformował rzecznik ministerstwa handlu Gao Feng na cotygodniowym briefingu w Pekinie.

Prezydent USA Donald Trump wyrażał nadzieję na podpisanie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem pierwszej części porozumienia, mającego zakończyć trwającą od 15 miesięcy wojnę handlową. Przywódcy mieli się spotkać w połowie listopada w kuluarach szczytu APEC w stolicy Chile, Santiago.

Prezydent południowoamerykańskiego państwa Sebastian Pinera ogłosił jednak w środę, że z uwagi na trwające w kraju antyrządowe protesty zmuszony jest odwołać szczyt APEC, jak również zaplanowany na grudzień szczyt klimatyczny COP.

Biały Dom zadeklarował, że mimo to administracja prezydenta Trumpa ma nadzieję na podpisanie wstępnego porozumienia handlowego z Chinami „w tym samym przedziale czasowym”. Nie ogłoszono jednak jak dotąd alternatywnego miejsca spotkania Trumpa z Xi.(PAP)

ndz/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
Prez. Trump jest pragmatyczny
Krucjata przciwko Chinom to miecz obusieczny, choc kal-bojom szkodzi bardziej
np. 5G

""„Plan Marshalla” Waszyngtonu dla konkurencji 5G nie ma szans na sukces (chyba tylko u kanalii kompradorów - wiadomo gdzie)
W ciągu ostatnich dwóch lat USA wysłały kilku urzędników wysokiego
Prez. Trump jest pragmatyczny
Krucjata przciwko Chinom to miecz obusieczny, choc kal-bojom szkodzi bardziej
np. 5G

""„Plan Marshalla” Waszyngtonu dla konkurencji 5G nie ma szans na sukces (chyba tylko u kanalii kompradorów - wiadomo gdzie)
W ciągu ostatnich dwóch lat USA wysłały kilku urzędników wysokiego szczebla do lobbowania w krajach europejskich, prosząc ich o poparcie i zakazanie chińskiego sprzętu 5G. Jednak pomimo tych zagrożeń ze strony amerykańskich polityków, takich jak Sekretarz Stanu Mike Pompeo, kraje europejskie nie wydają się skłonne do działania zgodnie z tym, co mówi Waszyngton.
Nawet Waszyngton musi uznać fakt, że Huawei nie został obalony, chociaż USA zaatakowały tę firmę za pomocą ekstremalnych środków.""

Główna europejska potęga (NIEMCY)sfinalizowała przepisy dotyczące sieci komórkowych 5G, mówiąc, że Huawei nie zostanie wykluczony. „Nie podejmujemy uprzedzającej decyzji o zakazie działania jakiegokolwiek aktora lub firmy” - powiedział rzecznik rządu niemieckiego Steffen Seibert 14 października."" itd.

http://www.globaltimes.cn/content/1168480.shtml
kimdzongtusk
To jest cały czas ten sam postęp od...mniej więcej roku :-)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki