REKLAMA

Xiaomi czy Samsung? Liderzy polskiego rynku smartfonów

2020-05-13 12:22
publikacja
2020-05-13 12:22
Xiaomi czy Samsung? Liderzy polskiego rynku smartfonów
Xiaomi czy Samsung? Liderzy polskiego rynku smartfonów
fot. WAYHOME studio / / Shutterstock

Xiaomi czy Samsung? Sprawdzamy, kto został liderem polskiego rynku smartfonów w pierwszym kwartale. Przeglądamy dane z firm analitycznych dotyczących sprzedaży urządzeń mobilnych.

Koronawirus zatopił światowy rynek smartfonów. Również na polskim rynku spadła liczba sprzedanych urządzeń o 3,7% r/r. Wśród czołowych producentów tylko Xiaomi zanotował wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 r., wynika z badania przeprowadzonego przez Canalys. Jednak największy udział w rynku przypada Samsungowi, jak czytamy w raporcie Gfk.

Xiaomi najczęściej kupowanym smartfonem

Pomimo spadków Samsung posiada w Polsce ponad 28 proc. udziałów w rynku smartfonów. Producent I kw. 2020 r. zakończył ze spadkiem sprzedaży o 26 proc. Na drugim miejscu z różnicą 1 p.p jest Xiaomi, które w pierwszym kwartale zanotowało wzrost sprzedaży o 223 proc., wynika z raportu Canalys.

fot. Smartphone Analysis, may 2020 / / Canalys

Znaczący spadek sprzedaży o 44 proc. w pierwszym kwartale 2020 r. zanotował Huawei. Producent posiada w Polsce 23 proc. udziałów w rynku smartfonów. Największy spadek sprzedanych urządzeń w I kw. przypadł producentowi Lenowo - 53 proc.

Samsung liderem według GfK

Samsung osiągnął pierwsze miejsce pod względem udziałów ilościowych oraz wartościowych na rynku smartfonów w Polsce. W I kw. 2020 r. 29,7 proc. sprzedanych urządzeń należało do koreańskiego producenta, a ich wartość stanowiła 33,5 proc. polskiego rynku.

Udział w rynku sprzedanych smartfonów
Producent Udziały ilościowe Udziały wartościowe
I kw 2020 r. IV kw 2019 r. I kw 2019 r. I kw 2020 r. IV kw 2019 r. I kw 2019 r.
Samsung  29,70% 33,00% 33,00% 33,50% 39% 37%
Huawei  23% 23%  32% 19% 25% 28%
Xiaomi 23% 20% 8% 16,30% 9% 5%
Apple 8,30% 8,00% 8,00% 21% 17% 18%
Źródło: GfK (spidersweb.pl)

Na drugim miejscu pod względem sprzedanych smartfonów Huawei i Xiaomi po 23 proc. udziałów w rynku. Na dole zestawienia amerykański producent iPhonów - 8,3 proc. w pierwszym kwartale pod względem ilościowym, ale na drugim miejscu jeżeli chodzi o wartość sprzedanych urządzeń (21 proc.) Za Apple'em uplasował się Huawei (19 proc.). Stawkę zamyka Xiaomi - 16,3 proc. udziałów wartościowych w I kw. 2020 r.

Xiaomi z największym udziałem - IDC

Xiaomi posiada 31,6 proc. udziałów ilościowych w polskim rynku smartfonów, wynika z badania IDC opublikowanego na Twitterze przez Marka Kujdę. Na drugim miejscu uplasował się Huawei z udziałem liczby sprzedanych urządzeń na poziomie 26,8 proc.

fot. / / IDC

Trzecim największym udziałowcem na rynku smartfonów w pierwszym kwartale był Samsung - 22,3 proc. Najniższy ilościowy udział w rynku na poziomie 3 proc. przypadł producentowi urządzeń Motorola.

Różnica pomiędzy udziałem miedzy IDC a GfK wynika z różnicy w liczeniu urządzeń. IDC korzysta z danych otrzymanych od producentów, czyli ile smartfonów wysłali do danego kraju. Natomiast GfK zlicza liczbę urządzeń faktycznie sprzedanych, przeczytamy na Spiderweb.pl.

fot. Marek Kujda / / IDC

Udział wartościowy w rynku rozłożył się odmiennie od ilościowego. W pierwszym kwartale najlepszy okazał się Samsung, którego wartość sprzedanych urządzeń stanowiła 1/4 rynku smartfonów w Polsce. Na drugim miejscu Huawei z udziałem o 0,4 p.p. niższym od Samsunga. Trzecią pozycję zajął Apple z udziałem w wysokości 22,2 proc. Xiaomi zajął czwartą lokatę pod względem wartościowego udziału w rynku, czyli 21,4 proc.

DF

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ravauw
Ja tam mam xiaomi, przynajmniej mnie szpieguje i wiem co robilrm rok temu
takeda83
ja nie kupuję od chinoli choć ceny mają dość niskie to jednak nie wspieram komuchów ze względu co sobą reprezentują totalna kontrola , obozy pracy,niewolnictwo, wycinanie organów, brak praw obywatelskich,sars,koronavirus to nie moja bajka i dla tego nie wspieram tego komuszego molocha . uważam że Samsung jest bardzo dobrą opcją cena/jakość ja nie kupuję od chinoli choć ceny mają dość niskie to jednak nie wspieram komuchów ze względu co sobą reprezentują totalna kontrola , obozy pracy,niewolnictwo, wycinanie organów, brak praw obywatelskich,sars,koronavirus to nie moja bajka i dla tego nie wspieram tego komuszego molocha . uważam że Samsung jest bardzo dobrą opcją cena/jakość do tego szanuję ten naród mały wspaniale zorganizowany z bardzo wysoce rozwiniętą techniką mimo że nie ma tam niewolnictwa jak w chinach i poziom życia nieporównywalnie wyższy niż w chinach to potrafią cenowo i jakościowo mile zaskoczyć.
ekwador15
Huawei miał szpiegować i przez to polaczki nie kupowały, ale to sie okazalo ze Xiaomi robił screeny bez wiedzy uzytkownika i wysyłał gdzieś na serwery.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sammler
Wniosek z tabelki jeden: telefony Xiaomi najbardziej niedoszacowane, a Apple najbardziej przeszacowane. Ilościowo Xiaomi sprzedaje 3x tyle co Apple, za co bierze tylko 3/4 tego co Apple.

Pozdrowienia na fanboy-ów iPhone'a :)

I w sumie nie ma się co dziwić, że Mi 10/Mi 10 Pro kosztuje już całkiem sporo - skoro to
Wniosek z tabelki jeden: telefony Xiaomi najbardziej niedoszacowane, a Apple najbardziej przeszacowane. Ilościowo Xiaomi sprzedaje 3x tyle co Apple, za co bierze tylko 3/4 tego co Apple.

Pozdrowienia na fanboy-ów iPhone'a :)

I w sumie nie ma się co dziwić, że Mi 10/Mi 10 Pro kosztuje już całkiem sporo - skoro to tylko jeden model w portfolio marki, a jest na to - jak widać - przestrzeń.

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki