REKLAMA

Xi: Myślimy o wstąpieniu do paktu transpacyficznego CPTPP

2020-11-21 08:03
publikacja
2020-11-21 08:03
Xi: Myślimy o wstąpieniu do paktu transpacyficznego CPTPP
Xi: Myślimy o wstąpieniu do paktu transpacyficznego CPTPP
fot. Valery Sharifulin / / TASS

Chiny rozważają wstąpienie do handlowego paktu transpacyficznego CPTPP, z negocjacji którego w 2017 roku wycofały się USA – oświadczył w piątek przywódca ChRL Xi Jinping. Komentatorzy oceniają, że byłby to kolejny krok w stronę zwiększenia wpływów Chin w Azji.

Chiny "z przychylnością rozważą przystąpienie do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP)" – powiedział Xi, odnosząc się do liczącego 11 państw paktu handlowego. Deklaracja padła na wirtualnym szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

Wypowiedź Xi sygnalizuje, że Chiny chcą odgrywać większą rolę gospodarczą w regionie, podczas gdy Stany Zjednoczone wycofują się z wielostronnych umów handlowych – ocenia japoński tygodnik "Nikkei Asian Review".

Xi wyraził również zadowolenie z podpisanie umowy w sprawie Wszechstronnego Regionalnego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP) przez 15 państw Azji i Pacyfiku, w tym - Chiny, Japonię i Koreę Południową. To lansowane przez Pekin porozumienie ma doprowadzić do powstania największej strefy wolnego handlu na świecie.

Ideę Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), popierał były prezydent USA Barack Obama, który widział w nim szansę na zrównoważenie rosnących wpływów Chin w Azji. Prezydent Donald Trump wycofał jednak USA z negocjacji w tej sprawie, realizując swoją politykę „Ameryka przede wszystkim”. Po wycofaniu USA 11 państw podpisało umowę ws. nowego CPTPP lub TPP-11, czyli porozumienia handlowego między 11 państwami regionu Azji i Pacyfiku.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaja
Na normalny jezyk
Jankee go home :)
Swoje sankcje wsadz do np. wulkanu Yellow-Stone, sie zabetonuj i ludziom nie mieszaj
____________________
""A dzis 19 listopada - Chiny przyjmą otwartą i pozytywną postawę wobec pomysłu przystąpienia do kompleksowego i stopniowego porozumienia o partnerstwie transatlantyckim
Na normalny jezyk
Jankee go home :)
Swoje sankcje wsadz do np. wulkanu Yellow-Stone, sie zabetonuj i ludziom nie mieszaj
____________________
""A dzis 19 listopada - Chiny przyjmą otwartą i pozytywną postawę wobec pomysłu przystąpienia do kompleksowego i stopniowego porozumienia o partnerstwie transatlantyckim (CPTPP), powiedział w czwartek minister handlu (MOC).

Chiny z zadowoleniem przyjmują każdą otwartą, otwartą i przejrzystą regionalną umowę o wolnym handlu, która może pomóc wspierać globalizację gospodarczą i regionalną integrację gospodarczą. Muszą one jednak stosować się do zasad Światowej Organizacji Handlu, powiedział rzecznik MOC Gao Feng na konferencji prasowej.

Zdaniem Gao Feng, kraj ten będzie nadal dążył do dalszego otwarcia instytucjonalnego i ma nadzieję, że wszystkie strony będą mogły połączyć siły w celu zwiększenia liberalizacji handlu i inwestycji oraz ułatwienia osiągnięcia wyników korzystnych dla obu stron.

Obowiązujący od 30 grudnia 2018 roku CPTPP to pakt handlowy pomiędzy 11 krajami, w tym Japonią, Kanadą, Australią, Singapurem, Chile i Meksykiem, których łączny produkt krajowy brutto stanowi 13% światowej gospodarki.""

BEZ Jankesów, bo sankcjonuja wszystkich i wszystko :)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki