REKLAMA

Wzrośnie minimalna emerytura dla działaczy opozycji w PRL-u

2020-08-11 09:58, akt.2020-08-11 11:08
publikacja
2020-08-11 09:58
aktualizacja
2020-08-11 11:08
Wzrośnie minimalna emerytura dla działaczy opozycji w PRL-u
Wzrośnie minimalna emerytura dla działaczy opozycji w PRL-u
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

We wtorek rząd przyjmie projekt ustawy podnoszącej do co najmniej 2400 zł emerytury działaczom opozycji antykomunistycznej i represjonowanym z powodów politycznych w okresie PRL-u - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał przepisy mają wejść w życie tuż po rocznicy Sierpnia 80.

Müller został zapytany w programie Tłit WP o to, czy rząd zamierza "uhonorować" ludzi, którzy w PRL walczyli o polską demokrację. Pytanie padło w kontekście rocznicy wydarzeń sierpniowych 1980 r. i narodzin "Solidarności".

Rzecznik rządu podkreślił, że PiS od początku swoich obecnych rządów - w 2015 r. - chce, by osoby, które mają status działacza pozycji antykomunistyczne lub status osoby represjonowanej z powodów politycznych w okresie PRL otrzymywały dodatkowe świadczenia.

"Dziś rada ministrów przyjmie projekt ustawy skierowany do działaczy opozycji antykomunistycznej i ten projekt m.in. będzie zakładał wyrównanie szkód i (wprowadzenie - PAP) sprawiedliwości, której należy dokonać w zakresie emerytalnym. Każda osoba, która ma status działacza opozycji komunistycznej, bądź represjonowanej z powodów politycznych będzie miała emeryturę w wysokości co najmniej 2400 zł" - powiedział Müller.

Wyjaśnił, że dla osób, które nie wypracowały takiej emerytury zostanie przyznane "świadczenie uzupełniające" - dodatkowe i wyrównujące wysokość emerytury do poziomu 2400 zł miesięcznie. Rzecznik zwrócił też uwagę, że PiS zdecydowało wcześniej o odebraniu "nieuprawnionych dodatków" do emerytur dla osób z aparatu komunistycznego, a teraz wykonuje kolejny ruch - chce pomóc ludziom, którzy poświęcali się, "byli karani, a nawet byli w więzieniach".

Dodał, że osobom takim zostaną przyznane też "ustawowe" zniżki na przejazdy komunikacją miejską w wysokości 50 proc. Wymienił też zniżki na kolej i "pakiet innych rozwiązań", które rząd - jak zapowiedział - również przyjmie we wtorek. Müller wyraził też oczekiwanie, że zaproponowane przez rząd zmiany zostaną przyjęte w piątek przez Sejm.

Ocenił, że koszt wprowadzenie takich rozwiązań to "kilkadziesiąt milionów złotych". Wyjaśnił, że dodatkowe świadczenie dla działaczy opozycji będzie "waloryzowane jak emerytury". Zapowiedział, że nowe przepisy powinny wejść w życie w drugiej połowie tego roku. "Jesteśmy zdeterminowani, by tuż po rocznicy sierpnia te przepisy weszły w życie" - zapewnił.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
newsman
wy nie szukajcie BIALORUSI bo BIAlo rus macie tu u siebie i te metody mysle ze te emertury zostana odebrane tak samo jak dekomunizowaliscie prl tak bedzie depisycyzacja na bank

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki