REKLAMA
PIT 2023

Wzrośnie grupa odbiorców gazu, którym można ograniczyć dostawy

2021-04-09 12:22
publikacja
2021-04-09 12:22

W sobotę, 10 kwietnia br. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ws. sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu. Grupa odbiorców, którym można ograniczyć w razie potrzeby dostawy gazu, będzie większa, tylko zdefiniowani „odbiorcy chronieni” nie będą im podlegać.

Wzrośnie grupa odbiorców gazu, którym można ograniczyć dostawy
Wzrośnie grupa odbiorców gazu, którym można ograniczyć dostawy
fot. Kodda / / Shutterstock

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów wprowadza notyfikowaną w KE polską definicję „odbiorcy chronionego” i poszerza grupę odbiorców, którym w razie potrzeby dostawy gazu mogą być ograniczone. Praktycznie będą to wszyscy poza chronionymi.

Regulacja zwiększa efektywność mechanizmu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego, pozwalając na szybką i efektywną reakcję na zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw do odbiorców chronionych - podkreśla resort klimatu i środowiska.

Jak podano w uzasadnieniu, dotychczasowe przepisy są nieefektywne, ponieważ pozwalają na znikome ograniczenie zużycia gazu przez mała? liczbę największych odbiorców. W konsekwencji ograniczenia te nie pozwalają na zapewnienie bezpiecznych dostaw gazu ziemnego do odbiorców chronionych m.in. gospodarstw domowych. Objęcie możliwością ograniczeń szerszej grupy ma poprawić efektywność systemu.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, ograniczeniami nie będą obejmowani odbiorcy gazu w gospodarstwach domowych; przedsiębiorcy, których moc umowna przyłącza nie przekracza 710 kWh/h; oraz szereg wymienionych innych odbiorców. Są to: podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz jednostki współpracujące z tym systemem, szkoły, przedszkola, organy administracji publicznej i urzędy je obsługujące, podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, podmioty odpowiedzialne za gospodarowanie odpadami.

Ograniczeniom nie będą też podlegać odbiorcy zajmujący się wytwarzaniem lub zaopatrywaniem w ciepło wszystkich typów odbiorców chronionych.

Dodatkowo specjalnym regułom podlegać mają elektrownie gazowe, które mają mieć zapewnione dostawy na poziomie koniecznym do dostarczenia mocy wymaganej przez operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej.

Jak zwrócił uwagę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, rozporządzenie określa, ile czasu może trwać dane ograniczenie. Tym samym, odbiorcy nie zostaną nim zaskoczeni i będą w stanie zaplanować oraz przygotować się do ograniczeń – podkreślił.(PAP)

wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki