Wyższe dotacje dla uczelni za kształcenie cudzoziemców

Za kilka lat ponad połowę studentów wyższych uczelni mogą stanowić obcokrajowcy. Takie są spodziewane efekty nowego algorytmu finansowania szkół wyższych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

Wyższe dotacje dla uczelni za kształcenie cudzoziemców
Wyższe dotacje dla uczelni za kształcenie cudzoziemców (YAY Foto)

Uczelnie dostaną trzykrotnie wyższą dotację na naukę cudzoziemca, który przyjedzie nad Wisłę na cały, pięcioletni cykl kształcenia niż Polaka. "Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapłaci zań trzykrotnie więcej, czyli np. 30 tys. zamiast 10 tys. rocznie" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

To będzie premiować placówki, które swoją ofertę dydaktyczną i prestiżem przyciągną chętnych z zagranicy - tłumaczy resort.

Eksperci oraz same uczelnie do pomysłu ministerstwa podchodzą sceptycznie. Część mówi wprost: to niezrozumiałe premiowanie tych placówek, które już teraz z kształcenia cudzoziemców zrobiły niezły biznes. Inni podkreślają, że więcej pieniędzy na naukę obcokrajowców będzie premiować, ale przede wszystkim słabe ośrodki akademickie.

Wyższe dotacje to niejedyne rozwiązanie, które ma zachęcić do kształcenia cudzoziemców. Ministerstwo pracuje nad projektem ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), która będzie odpowiedzialna za umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego. - pisze "DGP". (PAP)

mars/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sputnik12

To będzie ich więcej, będą się tutaj lepiej czuli, część z nich się nawet zasymiluje, założy rodziny i będzie płacić podatki. Erasmus będzie miał więcej roboty z przyjmowaniem zgłoszeń, NAWA pozazdrości Erasmusowi i wspólnymi siłami okaże się, że Polska jest przychylnym innym nacjom krajem. Tyle, że nie wszyscy będą z tego zadowoleni ponieważ Polska musi być dla Polaków.... a ziemia dla ziemniaków :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Gieno

No nie juz teraz jest ich sporo a co innego jak dostaną na to jeszcze większą dotacje

! Odpowiedz
1 4 ~prosefor

To jest jakiś absurd. W USA student z poza stanu (nie tylko obcokrajowiec) musi płacić 3 razy wyższe tuition niż ten mieszkający w danym stanie. Uzasadnienie jest takie ze student lub jego rodzice powinni płacić podatki w stanie w którym student chce studiować.

U nas powinno byc tak, ze obcokrajowiec, jeżeli chce studiować to powinien za te studia zapłacić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Student

Z jakiej w ogóle racji płacimy z własnych podatków za wykształcenie obcokrajowców?! Ukraińcy i inni mają na uczelniach oprócz darmowej nauki na nasz koszt dodatkowo stypendium za sam fakt studiowania i darmowy akademik za który polski student musi płacić.

! Odpowiedz
0 8 ~Eltor

Nie "uczelnie zarobią" tylko z naszych podatków będziemy dopłacać do kształcenia obcych!
A dodatkowo z tych podatków będziemy łożyć trzy razy więcej na kształcenie obcych, niż na kształcenie młodych Polaków!
To po to płacę podatki, by na obcych miało iść?
I trochę to wygląda jakby nowy kanał imigracyjny się otwierał, co sami autorzy przyznają, pisząc, że za jakiś czas będzie tu więcej studentów zza granicy, niż polskich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~niepelnosprawny_org

a moze bardziej swoich wspierać? na wsi i w mniejszych miastach jest znaczne grono młodych chętnych, ale ze wzgledów finansowych nie stać ich na studia, gdyby utworzyć jakiś fundusz stypendialny (stały) to by i chętni sie znaleźli, ewetualnie z dalszch odległości (kresy wschdnie), czemu mamy bardziej obcokrajowców wspierać, a nie swoich, oni bedą wypierać naszych rodaków ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~kl

To chyba żart?! Mamy płacić podatki i ... kształcić innym inteligencję - Ukraińcom, Gruzinom, Turkom? Czy może jest to zachęta do tworzenia multi-kulti? Kto to wymyśla? Tytuł jest fałszywy - uczelnie nie zarobią, ale dostaną wyższą administracyjną dotację. Absurdów urzędniczych w nauce cdn!

! Odpowiedz
0 12 ~Pawel

ciekawe z podatkow kotre placimy bedziemy finansowac dzieci innych nacji. Ciekawa strategia motywacji do zycia w polsce dla polakow

! Odpowiedz
0 6 ~cba

Premiowanie kształcenia cudzoziemców tylko dlatego, że są cudzoziemcami? Jestem w stanie to zrozumieć, jeżeli przyjezdni z innych krajów są wybitnymi jednostkami, uzyskują na naszych uczelniach świetne wyniki i warto ich zatrzymać. Ale premiowanie uczelni tylko dlatego, że cudzoziemcy przyjechali? Bez sensu.
Zwłaszcza że cudzoziemcy na uczelniach dzielą się na tych zwolnionych z opłat (np. z obszaru UE) oraz cudzoziemców na pełnych zasadach odpłatności. W przypadku tych drugich nie widzę sensu dotacji, jeżeli muszą oni wnosić normalne opłaty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~Lore

Obcokrajowcy....ale skad...z Mongolii, Kambodży itp? Przeceiz nikt bardziej ambitny tzn z krajow bardziej cywilizowanych nie przyjedzie studiowac do Polski kiedy ninieszy papierek jest g. wart na zachodzie, sadze nawet ze w Chinach nic nie znaczy bo w India na pewno. To wywalenie ciezko zarobionych lub pozyczonych pieniedzy w bloto. Choc, byz moze w takiej Tajlandii papierek ukonczenia szkoly w PL cos znaczy - nie wiem nie bylem. Moze stusiowanie medycyny sie opalci - znam kilku lekarzy tutaj w US ktorzy wyslali swoje pociechy do Krakowa bo taniej, ale ci lekarze maja swoje zakladay i latwo bedzie nostryfikowac dyplom PL w US i miec zapewnione miejsce pracy jednoczesnie bez duzego garba finansowego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil