Wyższa rata będzie karą dla frankowca?

W swoim niedawnym raporcie, Narodowy Bank Polski ocenił wpływ prezydenckiego planu dla frankowców na kondycję sektora bankowego. Warto wziąć pod lupę również skutki, jakie proponowane rozwiązania będą miały dla samych kredytobiorców. Z punktu widzenia frankowców, nie tylko kurs konwersji kredytów ma duże znaczenie. Równie istotne jest to, czy po restrukturyzacji „hipoteki” zostanie zachowana stopa referencyjna LIBOR. Raty kredytu opartego na stawce WIBOR 3M, mimo umorzenia części długu, za kilka lat mogą być wyższe, niż obecne płatności frankowców.

„Kurs sprawiedliwy” premiuje kredytobiorców z lat 2007-08

Prezydencki projekt ustawy o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki, przewiduje cztery opcje dla frankowców. Przekazanie lokum bankowi w zamian za zwolnienie z długu, jest najbardziej radykalnym rozwiązaniem. Można przypuszczać, że zdecydowana większość frankowców wybrałaby pomniejszenie długu poprzez zwrot spreadów (razem z odsetkami) oraz jeden z dwóch wariantów konwersji kredytu według tzw. „kursu sprawiedliwego”. W ramach ugody z bankiem, kredyt ma zostać przeliczony z wykorzystaniem wspomnianego kursu lub niższej stawki, ale jednocześnie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej (z LIBOR-u CHF na WIBOR).

Zapisy prezydenckiej ustawy wskazują, że po zastosowaniu rozwiązania przymusowego dla banku i konwersji długu według „kursu sprawiedliwego” (drugi wariant), stopa referencyjna pozostanie bez zmian. Niezależnie od wybranego wariantu (ugoda z bankiem/przymusowa restrukturyzacja), marża kredytu nie powinna wzrosnąć. Można oczekiwać, że w ramach ewentualnych ugód z klientami, banki będą się godziły na zastosowanie kursu nie niższego niż „kurs sprawiedliwy”.

Skutki uwzględnienia „kursu sprawiedliwego” możemy przeanalizować na przykładzie trzech kredytów indeksowanych kursem CHF/PLN. Te modelowe zobowiązania pochodzą ze:

  • stycznia 2006 r. (250 000 zł/104 477 CHF, 25 lat, marża: 1,45%, raty równe,
  • stycznia 2007 r. (300 000 zł/128 848 CHF, 30 lat, marża: 1,25%, raty równe),
  • stycznia 2008 r. (350 000 zł/161 965 CHF, 35 lat, marża: 1,75% raty równe).

Poniższy wykres przedstawia skutki zwrotu spreadów (bez odsetek) oraz uwzględnienia „kursu sprawiedliwego”. Taki wariant jest mniej korzystny dla klienta, niż konwersja zadłużenia według początkowego kursu CHF/PLN. Zastosowanie opcji proponowanej przez Prezydenta skutkuje obniżką długu o 24% (wariant 1), 29% (wariant 2) i 39% (wariant 3).

Przeliczenie długu po pierwotnym kursie CHF/PLN (bez zwrotu spreadów), obniża zobowiązanie kredytobiorcy o 42% (wariant 1), 44% (wariant 2) i 48% (wariant 3). Bardziej radykalne rozwiązanie skutkowałoby spadkiem salda zadłużenia frankowca poniżej kwoty, którą musi spłacić osoba posiadająca bardziej bezpieczny kredyt bez indeksacji (o identycznych parametrach).

Część „złotówkowców” mogłaby protestować przeciwko takiemu wynikowi konwersji. Wątpliwości budzi też propozycja Prezydenta. Warto zwrócić uwagę, że „kurs sprawiedliwy” premiuje osoby, które zaciągając kredyt przy kursie franka wynoszącym 2,00 zł - 2,20 zł, podjęły najbardziej ryzykowną decyzję.

Zamiana stopy referencyjnej wywoła problemy w przyszłości …

Redukcja salda zadłużenia frankowca, w oczywisty sposób wpłynie na wysokość rat. Poniższa tabela prezentuje zmiany dotyczące przykładowych kredytobiorców, którzy skorzystali ze zwrotu spreadów oraz konwersji według „kursu sprawiedliwego”. Efekt takiej operacji będzie korzystny dla dłużnika, jeżeli zostanie zachowana stopa referencyjna LIBOR (np. LIBOR CHF 3M). Gdyby restrukturyzacja kredytów według planu Prezydenta odbyła się już w lutym 2016 roku, to po zwrocie spreadów, użyciu „kursu sprawiedliwego” i zachowaniu stopy referencyjnej LIBOR CHF 3M (-0,75%) oraz pierwotnego okresu spłaty, rata przykładowych frankowców spadłaby o:

  • 239 zł (16%) - wariant 1,
  • 356 zł (23%) - wariant 2,
  • 640 zł (35%) - wariant 3.

W przypadku ugody z klientem, bank musiałby zastosować stopę referencyjną WIBOR 3M (1,70%). Wtedy zmiana raty wyniosłaby:         

  • +7 zł (0%) - wariant 1,
  • -30 zł (-2%) - wariant 2,
  • -224 zł (-12%) - wariant 3.

Trzeba zwrócić uwagę, że po bardzo prawdopodobnym wzroście stopy WIBOR 3M do poziomu 3,00%, były frankowiec co miesiąc musiałby zapłacić większą sumę niż obecnie (patrz poniższa tabela). Ta różnica wyniosłaby 204,67 zł (wariant 1), 240,42 zł (wariant 2) oraz 126,34 zł (wariant 3).

Wyniki przykładowych obliczeń wskazują, że zamiana stopy referencyjnej z LIBOR-u na WIBOR, w niedalekiej przyszłości będzie skutkować sporym wzrostem rat zrestrukturyzowanego kredytu. Można zadać sobie pytanie, dlaczego konwersja w drodze ugody z bankiem, która powinna być domyślnym i preferowanym wariantem, przewiduje rozwiązanie mniej korzystne dla kredytobiorcy (tzn. zamianę stopy referencyjnej).

Ustawa frankowa wypunktowana przez prawników

Ustawa frankowa wypunktowana przez prawników

Czy projekt ustawy o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i pożyczki jest zgodny z zasadami konstytucyjnymi i jakie mogą być skutki wprowadzonych rozwiązań? Takie pytania postawiono ekspertom, którzy na zlecenie ZBP przygotowali analizy proponowanej regulacji. Profesorowie Cezary Kosikowski i Marek Chmaj nie pozostawili suchej nitki na propozycji prezydenta.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Igor

Dobrze, że kantory internetowe np takie jak www.cashbroker.com pozwalają ta ratę obniżyć a nie zwiększać tak jak robią to banki

! Odpowiedz
1 4 ~Ala38

Strasznie to skomplikowane i zawiłe i w dalszym ciągu promuje banki a dla frankowiczów jest mało atrakcyjne . Najlepsza była pierwsza propozycja Prezesa KNF jakubiaka zakładająca przewalutowanie z dania zaciągnięcia i porównanie tych kredytów z analogicznymi kredytami w zł , z ewentualną dopłatą . Ale niestety PO nie chciała się na to zgodzić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~Christopher

To jak to jest?

Po stronie kredytobiorców a'la CHF zmaterializowane kwoty i nieograniczone ryzyko.

Po stronie banksterów instrumenty CIRS zakładane na chwilkę co by się księgach zgadzało.

! Odpowiedz
0 7 ~bebe

wklejam ten tekst gdzie się da, żeby się nie produkować:) aby wszyscy sobie uświadomili w jaki sposób banksterzy zniewolili ponad 150tys polskich rodfzin

Duże znaczenie ma to - jak działa ten kredyt. Osoby chcące wziąć kredyt były informowane o tym, że dostają "kredyt frankowy", "kredyt walutowy". Nie były informowane o tym jak działa ten kredyt i że w ogóle nie jest to kredyt walutowy. Pan prezes Belka i niektórzy dziennikarze starają się narzucić opinii publicznej tezę, że fakt, że w "bankach nie było Franków" nie ma znaczenia. Otóż jak najbardziej ma znaczenie. Jeżeli bank udziela faktycznie kredytu w walucie - w tym przypadku we Franku, to w momencie uruchomienia tego kredytu musi na rynku kupić walutę. Gdy Frank jest kupowany to jego cena rośnie i kurs CHFPLN też rośnie (Złoty się osłabia). Potem, gdy kredyt jest spłacany bank może sprzedawać zgromadzoną w depozycie walutę (Franka) i kurs CHFPLN systematycznie spada (Złoty się umacnia).Ale w Polsce banki w większości przypadków nie udzielały kredytu we Franku. Zamiast tego udzielały kredytu w Złotym i zabezpieczały ten kredyt indeksowany do Franka po swojej stronie otwierając pozycję CIRS "sprzedaj" na parze walutowej CHFPLN, co wzmacniało Złotego i osłabiało Franka. Banki robiły tak na wypadek, gdyby Frank miał się osłabić, a oni dostawaliby wtedy mniej w Złotych niż wyniosła kwota udzielonego kredytu. Apogeum tego procesu miało miejsce w 2008 roku - wtedy Frank Szwajcarski był najsłabszy. Wszystko uległo radykalnej zmianie gdy zaprzestano udzielania kredytów indeksowanych do waluty. Obecnie banki otrzymując spłatę od klientów w złotych i systematycznie zamykają pozycje zabezpieczające i wzmacniają tym samym Franka, a osłabiają złotego. Dodajmy jeszcze, że jak słusznie zauważa mecenas Garlacz, banki otrzymują dodatkowy zysk z tytułu tych transakcji zabezpieczających. To jest sytuacja bez wyjścia i kredytobiorcy są okłamywani, że "kiedyś będzie lepiej", że Frank jeszcze osłabnie. Nie osłabnie. Nie jest prawdą, że "widziały gały co brały", bo większość kredytobiorców cały czas nie ma świadomości tego mechanizmu. Dopiero teraz wychodzą na jaw informacje jaki to naprawdę był kredyt. Klienci kilka lat temu idąc do banku po kredyt byli przekonani, że mają do czynienia z sytuacją, w której Franki są w banku, bo banki oferowały "Kredyty we Franku", "Kredyty Frankowe". Tymczasem klienci zostali wprowadzeni w błąd. Klienci oczekiwali, że z czasem kurs CHFPLN będzie malał w związku z tym, że banki będą uwalniać depozyty we Franku (sprzedawać Franki). Że ten mechanizm będzie sprzyjał spłacalności ich kredytów. Tymczasem konstrukcja tych kredytów jest taka, że dzieje się wręcz odwrotnie. I będzie się tak działo, aż do spłacenia ostatniego tak skonstruowanego kredytu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 1 ~myslacy

koszt CHF ujemny, stopa LIBOR na minusie, koszt PLN wysoki, WIBOR na plusie, plan PIS = wzrost inflacji = podniesienie WIBOR, kto ucieknie od franka dostanie za 2-3 lata podwyżkę WIBOR i w górę raty, i co wtedy? czy wy frankowcy wygralicie w lotto i macie kase na splate ot teraz calego dlugu? kreska na 30 lat to nie przeliczajcie kredytu ale patrzcie ile byscie placili gdyby bylo to zadluzenie w PLN od poczatku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~sędziaDred

Mogli banksterzy myśleć o szkodliwych skutkach swych jakże cwanych produktów w momencie ich udzielania nieświadomym przekrętu klientom...... niestety banksterzy zaślepieni chciwością widzieli tylko tłuste zyski które zaćmiły im wszelkie ryzyka związane z wprowadzeniem tych toksycznych produktów na Polski rynek

! Odpowiedz
9 1 ~JA6969

Ale to WY frankowcy chcieliście frankowe kredyty. Jak je na chwile zawiesili to lamenty się zaczeły że "tanich" hipotek nie będzie. A teraz macie pretensje że były?

! Odpowiedz
0 17 ~deqster

ludzie ale ja chce zeby byl usuniety zapis o indeksacji i chce przejascia z kapitalem rata na wibor i czysta pln bo dzieki temu moje saldo bedzie 1 sprawiedliwe po 2 moge sprzedac mieszkanie i po prostu splacic dlug i nawet wziasc kredyt na nastepne ale juz na czytelnych zasadach z rzetelnymi wyliczeniami a nie kuzwa to mam bo to jest jakas kpina kazdy sie spuszcza na rata a to mam w dupie dlaczego nikt nie porusza tematu salda takiego kredytu???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 19 ~Mara

Czas banksterow i zlodziejskich bankow powoli sie konczy, o czym swiadczy ponizszy artykul, banksterka idzie do wiezienia za manipulacje i przekrety. Prawda powoli wychodzi na jaw, czas zaplaty się zbliża wielkimi krokami.

! Odpowiedz
1 16 ~Awe

http://wpolityce.pl/m/gospodarka/281674-banksterzy-w-panice-ustawa-prezydenta-moze-obnazyc-prawde-i-zagrozic-ich-mega-zerowisku?strona=1

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,1900%
2020-03-27
WIBOR 3M 0,0000 1,1700%
2020-03-27
LIBOR 3M CHF -0,0028 -0,6954%
2020-03-24
EURIBOR 3M -0,0040 -0,3530%
2020-03-27