REKLAMA

Wystartowała nowa aplikacja mobilna mBanku

Wojciech Boczoń2014-02-19 11:42analityk Bankier.pl
publikacja
2014-02-19 11:42

Dziś swoją premierę ma nowa wersja aplikacji mobilnej mBanku. Poza zmienionym interfejsem w aplikacji pojawia się garść ciekawych nowości. To między innymi powiadomienia. Bank da znać klientowi, jeśli ten będzie w pobliżu miejsca, gdzie może skorzystać ze zniżki.

Nowa aplikacja mBanku zupełnie inaczej niż jej poprzednia wersja. Zmianie uległ nie tylko interfejs, ale także sposób logowania. Obecnie jest to już możliwe za pomocą kodu PIN (5-8 znaków). Klient nie musi więc wpisywać całego identyfikatora i pełnego hasła, jak to było w poprzedniej wersji. Metoda logowania PIN-em jest znacznie szybsza i wygodniejsza. Wiąże się to jednak z dodatkowymi czynnościami przy aktywacji aplikacji. Urządzenie, na którym będziemy korzystać z programu, trzeba sparować z bankowością internetową. To dodatkowe zabezpieczenie, pozwalające w dowolnym momencie zdalnie "odpiąć" telefon od systemu.

mbank

Interfejs nowej aplikacji jest czytelny. Nawigacja odbywa się poprzez przewijanie w dół kolejnych sekcji. Na górze strony użytkownik dostaje znany z nowego serwisu pasek oszczędności i trzy ikonki: wykonaj przelew, przelew na własne konto i doładuj telefon. Poniżej znajduje się lista kilku ostatnio wykonywany operacji. Można też wejść w pełną historię i przeglądać starsze transakcje. Co ważne: działa tu znana już z serwisu transakcyjnego wyszukiwarka operacji. Wyniki podaje w czasie rzeczywistym, podobnie jak zwykłe wyszukiwarki internetowe. Wpisujemy kilka pierwszych znaków, a system podpowiada wyniki wyszukiwania. Transakcjom w ramach historii można od razu nadawać tagi i kategorie. W ten sposób na bieżąco można uzupełniać i poprawiać wpisy do managera finansów działającego w ramach bankowości internetowej.

mbank

Wróćmy jednak do głównego pulpitu. Jeśli zjedziemy niżej, pod historię transakcji, znajdziemy informację o najbliższych bankomatach, wpłatomatach, placówkach czy sklepach, w których można skorzystać z mOkazji. Oczywiście jeśli w telefonie mamy aktywną usługę geolokalizacji.

mbank

Niżej znajduje się pasek stanu środków na karcie kredytowej oraz wykaz zaplanowanych operacji. Środki na karcie przedstawiane są w formie paska znanego z bankowości internetowej. Można ustalić, czy ich stan będzie prezentowany procentowo czy kwotowo. Jeszcze niżej są mOkazje, które klient może aktywować bezpośrednio z aplikacji mobilnej. To bardzo dobre rozwiązanie, które powinno ułatwić korzystanie z tego programu. Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do kawiarni i zanim zamówimy kawę możemy sprawdzić, czy sklep da nam zniżkę. Jeśli tak, aktywujemy ją od ręki jeszcze przed zakupem.

mbank

Ale to jeszcze nic. W ustawieniach znalazłem opcję powiadamiania użytkownika o tym, że znajduje się niedaleko miejsca, gdzie może wykorzystać zniżkę. Przechodzimy obok sklepu, a telefon "pika", że tuż za rogiem możemy wykorzystać wybraną mOkazję. Oczywiście, jeśli taką okazję mamy aktywną. Pisałem kiedyś, że geolokalizacja podpowiadająca zniżki, może być istotną przewagą w bankowości mobilnej. Wygląda na to, że wdrożenie mBanku to ważny krok w tym kierunku.

mbank

W powiadomieniach znajdziemy też opcję informowania o nowych transakcjach oraz niezrealizowanych operacjach. Będą dostarczane zbiorczo co 60 minut. Na dobrą sprawę, to alternatywa dla tradycyjnych powiadomień SMS, z tą różnicą, że nie do końca działa w czasie rzeczywistym. W powiadomieniach znalazłem też opcję informowania o nowościach i "Ofercie dla Ciebie". Na szczęście można ją wyłączy.

W ustawieniach znajdziemy też opcję "szybki kredyt". W tej chwili nie wyświetla mi się, żadna propozycja od mBanku, ale niewykluczone, że będzie to opisywana niedawno przeze mnie usługa kredytu w 30 sekund. Byłoby to dość ciekawe rozwiązanie. Klient mógłby złożyć wniosek na przykład na zakupach i od ręki dostać kredyt na zakup określonego towaru. Z poziomu aplikacji można także przeglądać notowania funduszy, a także czytać blog mBanku.

mbank

Ciekawą opcją jest prezentowanie wybranych informacji przed zalogowaniem się do aplikacji. Po włączeniu programu dostajemy podgląd aktualnego salda (kwotowy, lub procentowy - do wyboru), punkty "Blisko Ciebie" oraz dostępne mOkazje. Żeby aktywować okazję, nie trzeba się logować do konta. Niestety osoby przyzwyczajone do mbankowego widgetu ze stanem salda na pulpicie telefonu, będą musiały się z nim pożegnać. W nowej wersji aplikacji, stan środków dostępny jest z poziomu programu (przed zalogowaniem).

mbank

W ramach aplikacji działają też przelewy na SMS. Program ma dostęp do książki kontaktów w telefonie. Wystarczy wybrać dowolny numer i nadać przelew. Odbiorca nie musi być posiadaczem konta w mBanku, ani posiadać aplikacji. Dostanie unikatowy link do strony mBanku, na której musi podać jedynie swój numer konta. Po zatwierdzeniu przelew zostanie wysłany na wskazane konto.

Warto jeszcze dodać, że z aplikacji można też korzystać na tabletach. Automatycznie dopasowuje się do rozdzielczości ekranu i nawet na większych urządzeniach wygląda dobrze.

Pierwszy odbiór aplikacji jest pozytywny, choć trzeba nastawić się na nowy układ nawigacji. Aplikacja jest czytelna, wygodna, działa szybko i płynnie. Na tę chwilę w zasadzie trudno się do czegoś przyczepić. Dopiero po kilku dniach będzie można powiedzieć, jak w praktyce działają powiadomienia czy propozycje. Niezależnie jednak od tego, pomysł wykorzystania goelokalizacji i powiadomień o zniżkach wydaje się godny uwagi. To istotna wartość dodana i zapewne jaskółka zmian, jakie czekają rynek bankowości mobilnej w niedalekiej przyszłości.


Wojciech Boczoń
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~ziggy
podobno od dziś wprowadzili Touch ID :)
~peggy
nowa opcja jest całkiem ciekawa - mLinia na klik, jeżeli ktos skorzysta to moze zapomnieć o hasłach bo nie sa potrzebne w tej formir kontaktu za pomoca apki
~Paula
Co takiego ułatwia ta aplikcja mBanku ? Getin wprowadził już wiele więcej aplikacji które ułatwiają codzienne życie.
~bezpieczny007
A które aplikacje najbardziej ułatwiają według Ciebie korzystanie z konta internetowego?
~monte odpowiada ~bezpieczny007
Mi bardzo podoba się fotokasa w telefonie, zawsze skanuję rachunek, 1 minuta i załatwione. w Getin Up to mam :)
~mateusz odpowiada ~monte
fotokasa w telefonie też z niej korzystam jest całkiem spoko , ale to nie w mbanku ...
~MarsQ
A dodatkowo mBank wyciąga od Was informacje:

Lokalizacja
Odczyt statystyk i ID telefonu
Odczytywanie konfiguracji Google
Dostep do chronionej pamięci

Nic innego jak program szpiegujący, mini Echelon.
Ja tego szajsu nie nstaluje
~lol
taaa, dajcie się prowadzić aplikacjom po mieście. Na pewno wyjdziecie na tym do przodu. Przecież o to chodzi, żebyście poszli do miejsca "ze zniżką", które mimo zniżki jest o kilkadziesiąt procent droższe niż inne w pobliżu. Ktoś za tą promocję zapłacił i musi się ona zwrócić prędzej czy później.taaa, dajcie się prowadzić aplikacjom po mieście. Na pewno wyjdziecie na tym do przodu. Przecież o to chodzi, żebyście poszli do miejsca "ze zniżką", które mimo zniżki jest o kilkadziesiąt procent droższe niż inne w pobliżu. Ktoś za tą promocję zapłacił i musi się ona zwrócić prędzej czy później. Nie wspominając o tym, że dajecie się bankowi lokalizować, pokazujecie co i gdzie kupujecie i jeszcze się cieszycie, że za darmo. Witamy w niewolnictwie w wydaniu XXI wieku.
~Maciej
Artykuł powinien mieć dopisek "materiał reklamowy"? To przez nietrafne pozytywne opinie zawarte w tym artykule zainstalowałem tą beznadziejną aktualizację!
wboczon
Polecam lekturę tekstu ze zrozumieniem. Jest wyraźnie napisane, że znika widget.
pozdrawiam
Wojtek Boczoń

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki