Wyspa Bougainville'a opowiedziała się za niepodległością

W referendum, jakie zorganizowano na wchodzącej w skład Papui Nowej Gwinei Wyspie Bougainville'a 98 proc. uczestników opowiedziało się za niepodległością. W głosowaniu wzięło udział 187 067 uczestników. Mieli do wyboru opcje: niepodległość lub większa autonomia.

(fot. Stijn Dijkstra / Pexels)

Referendum zamyka okres długotrwałej walki o niepodległość, która rozpoczeła się jeszcze w latach 8o. ubbiegłego wieku, gdy powstała Rewolucyjna Armia Bougainville (BRA), która w 1989 zażądała niepodległości wyspy. Walki między separatystami a wojskami rządowymi trwały do 1998 i kosztowały życie ok. 20 tys. osób.

Zawieszenie działań wojennych przyszło dopiero w 2001 po interwencji rządu Australii. Na podstawie zawartego wówczas porozumienia Wyspa Bougainville’a zyskała status autonomicznej prowincji Papui-Nowej Gwinei i prawo do własnych rządów w sprawach wewnętrznych.

W 2005 r. na wyspie odbyły się pierwsze wybory do autonomicznego parlamentu Bougainville, które wygrał opowiadający się za niepodległością Ludowy Kongres Bougainville. Pierwszym szefem autonomicznego rządu został przywódca Kongresu Joseph Kabui.

Wyspa Bougainville’a to największa wyspa w archipelagu Wysp Salomona. Na wyspie znajdują się bogate złoża miedzi i złota. (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 newcommer

Psy Wojny FF, historia krajów kolonialnych, Polska, Jugosławia, Wyspa Bougainville'a, RPA itd wszędzie trzeba wywołać wojnę aby położyć łapę na złożach. Ktoś z głosujących wiedział że głosuje za niewolnictwem ?

! Odpowiedz
0 4 oorim

czyli chodzi o pieniądze...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne