REKLAMA

Prezes PZU chce kontynuować politykę dywidendową. Kurs ubezpieczyciela w górę

2023-03-30 10:28
publikacja
2023-03-30 10:28

Wysoki współczynnik wypłacalności grupy PZU umożliwia dalszy dynamiczny wzrost biznesu i kontynuowanie polityki dywidendowej - poinformowała prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła. Inwestorzy w reakcji na wyniki ubezpieczyciela i deklaracje dywidendowe podnieśli kurs spółki o ponad 6 proc. przed czwartkowym południem. 

Prezes PZU chce kontynuować politykę dywidendową. Kurs ubezpieczyciela w górę
Prezes PZU chce kontynuować politykę dywidendową. Kurs ubezpieczyciela w górę
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

"Wskaźnik wypłacalności jest na poziomie, który pozwala na dalszy dynamiczny wzrost biznesu oraz pozwala na kontynuowanie dotychczasowej polityki dywidendowej" - powiedziała na konferencji Beata Kozłowska-Chyła.

PZU podało w czwartek, że wskaźnik Wypłacalność II przekracza znacznie wskazany w strategii poziom 200 proc. oraz średnią dla europejskich ubezpieczycieli, i wynosi 230 proc.

Jednostkowy zysk PZU w 2022 roku wyniósł 1.637 mln zł, a co oznacza spadek o 19,3 proc. w porównaniu do 2021 roku. Nie uwzględniając dywidendy otrzymanej od PZU Życie, zysk netto PZU wyniósł 1.089 mln zł i był o 275 mln zł, a więc o 33,8 proc. wyższy niż w 2021 roku.

W czerwcu 2022 roku ZWZ PZU zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 1,68 mld zł, co daje 1,94 zł dywidendy na akcję. Dniem dywidendy jest 29 września, a jej wypłata nastąpi 20 października.

W aktualnej strategii grupy PZU na lata 2021-2024 założono wypłacanie co roku w postaci dywidendy od co najmniej 50 proc. do 100 proc. skonsolidowanego zysku netto. Ewentualne pozostawienie części zysku ma być warunkowane potrzebami związanymi z rozwojem organicznym lub fuzjami i przejęciami. 

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
polllo
Trzeba dokupić i czekać na wzrosty i solidną co roku dywidendę.
luckyrich
Pojutrze spadki. Inwestowanie w akcje nie jest łatwe. Emocje strachu i chciwości zwykle powodują, że podejmujemy złe decyzje. Dlatego akcje, waluty (tym bardziej kontrakty) nie są dla każdego. Warto mieć coś na kształt systemu (sztywne zasady), który będzie wsparciem w podjęciu decyzji. Coś co te emocje ostudzi i da sygnał do kupna Pojutrze spadki. Inwestowanie w akcje nie jest łatwe. Emocje strachu i chciwości zwykle powodują, że podejmujemy złe decyzje. Dlatego akcje, waluty (tym bardziej kontrakty) nie są dla każdego. Warto mieć coś na kształt systemu (sztywne zasady), który będzie wsparciem w podjęciu decyzji. Coś co te emocje ostudzi i da sygnał do kupna lub sprzedaży na podstawie obiektywnych warunków rynkowych, a nie naszego „widzi mi się” albo „mam nadzieję, że będzie rosnąć”. Zanim się zainwestuje i straci pieniądze lepiej najpierw zainwestować w swoją wiedzę. Przeczytajcie sobie książkę pt. „Jak stworzyc system transakcyjny do inwestowania na giełdzie”. Tam są podstawy. Opisany w niej system dobrze chroni przed spadkami i stratami.
simonsoft8
tak, dwie sytuacje na raz, lepsze dane i wzrost cen aktywu, tylko widać desperacki atak celem wymiany pieniędzy na akcje

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki