REKLAMA

Wysoka komisarz ds. praw człowieka Bachelet odwiedzi Sinciang

2022-05-20 15:24
publikacja
2022-05-20 15:24
Wysoka komisarz ds. praw człowieka Bachelet odwiedzi Sinciang
Wysoka komisarz ds. praw człowieka Bachelet odwiedzi Sinciang
fot. DENIS BALIBOUSE / / Reuters

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka (UNHCR) Michelle Bachelet będzie przebywać w Chinach od 23 do 28 maja i odwiedzi Sinciang; Zachód zarzuca Pekinowi prześladowanie mniejszości muzułmańskiej w tym regionie - podaje w piątek AFP.

Podczas swej wizyty Bachelet "spotka się z pewną grupą wysokiej rangi przedstawicieli władz krajowych i regionalnych" - głosi komunikat służb prasowych UNHCR.

Od 25 kwietnia w Chinach przebywa już pięcioosobowy zespół UNHCR, który przygotowuje podróż Bachelet.

AFP przypomina, że to pierwsza wizyta komisarza ds. praw człowieka w tym kraju od 2005 roku, a wysoka komisarz zabiegała o możliwość odwiedzenia Sincinagu od początku sprawowania swej funkcji w 2018 roku. Bachelet podkreślała w swych wystąpieniach, że domaga się nienadzorowanego dostępu do tego regionu.

Pod koniec stycznia chiński resort spraw zagranicznych oświadczył, że Bachelet od dawna jest mile widziana w regionie Sinciang, ale nie w celu prowadzenia śledztwa.

Eksperci ONZ w ostatnich latach zwracali uwagę na wiarygodne doniesienia o ponad 1 mln Ujgurów i innych muzułmanów, przetrzymywanych w Sinciangu w pozaprawnych obozach reedukacji, gdzie poddawani są indoktrynacji, dręczeni fizycznie i psychicznie.

Według rządu USA chińskie władze dopuszczają się w Sinciangu ludobójstwa, co było powodem ogłoszenia przez administrację prezydenta Joe Bidena dyplomatycznego bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Pekin zaprzecza wszystkim tym zarzutom i określa oskarżenia o łamanie praw człowieka w Sinciangu jako „największe kłamstwa stulecia”. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki