Wysoka emerytura jak w banku! Ranking najlepszych depozytowych IKE 2012 r.

Jak oszczędzać na emeryturę bez podatku? Pozwalają na to Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Wśród różnorodnych form IKE najmniejszym ryzykiem obarczone są te prowadzone przez banki, a do tego są one najtańsze. Bankier.pl sprawdził, jak wygląda oferta depozytowych IKE w ogólnopolskich bankach.

IKE w formie rachunku oszczędnościowego lub lokaty nie znajdziemy w każdym banku. Na polskim rynku taką ofertę ma tylko kilka instytucji. Spośród nich tylko niektóre dadzą zarobić swoim klientom odkładającym na emeryturę. Pozostałe nie obiecują nawet oprocentowania równego inflacji.

Ranking najlepszych IKE w bankach


ranking ike
Kliknij, aby powiększyć

Kluczowym parametrem w naszym zestawieniu, decydującym o atrakcyjności IKE, jest oprocentowanie, jakie bank jest skłonny płacić klientom za powierzenie ich oszczędności. W odróżnieniu od innych instytucji prowadzących IKE banki nie pobierają prowizji i opłat za zarządzanie lub prowadzenie rachunków. Wyjątkiem są opłaty karne, które trzeba ponieść w przypadku szybkiego zamknięcia lub przeniesienia IKE.

Najlepsze IKE w rankingu: Idea Bank i Getin Noble Bank


Najwyższe oprocentowanie oferuje Idea Bank. Oszczędzając w tym IKE, w pierwszym roku klient zyskuje 5,53% odsetek. W prosty sposób może jednak podwyższyć oprocentowanie aż do 7,44%, i to z gwarancją na 10 lat. Jeśli korzystamy w szerszym zakresie z oferty produktów powiązanych, gwarantowane przez 3 lata oprocentowanie może być podwyższone aż do 17,73%.

Drugie miejsce przypadło Getin Bankowi, w którym klient ma zapewnione gwarantowane przez 5 lat oprocentowanie 5,27% kapitalizowane co roku. Tutaj również istnieje możliwość przedłużenia okresu gwarantowanej wysokości odsetek i ich zwiększenia, pod warunkiem skorzystania z oferty powiązanych produktów w banku.

Gwarancja oprocentowania na odpowiednim poziomie to dla tle pozostałych instytucji pozytywny wyróżnik oferty, gdyż w innych bankach oprocentowanie może zmieniać się w każdej chwili i to niekoniecznie na korzyść klienta.

Za liderami, ale nadal lepiej niż inflacja


Poza najlepszymi IKE w Idea i Getin Noble Banku tylko trzy instytucje oferują rachunki oprocentowane wyżej niż bieżąca inflacja. Millennium Bank daje 5% kapitalizowane co roku. Wadą tego konta jest fakt, że - w odróżnieniu od konkurencji - bank nie przyjmuje jednorazowych wpłat na IKE niższych niż 100 zł. Do tego, w przypadku szybkiej wypłaty środków, zabierze połowę lub całość zgromadzonych odsetek.

Kolejną pozycję w rankingu zajęły banki z grupy BRE - mBank i Multibank, które oferują 4,5% na oszczędnościowym IKE. Oprocentowanie jest zmienne i w przyszłości nie może być niższe niż 80% WIBOR M1. Za pobranie środków przed upływem roku banki pobiorą opłatę w wysokości 200 zł.

Nie wszystkie banki dbają o przyszłych emerytów


W ogonie, z oprocentowaniem niższym niż inflacja, znajdują się: BGŻ - 4%, SGB Bank - 3,84%, PKO BP - 3% i BNP Paribas - 2,8%. W spółdzielczym SGB Banku oprocentowanie rośnie wraz z czasem oszczędzania w IKE nawet do poziomu 4,19% po 5 latach, a BGŻ obiecuje oprocentowanie nie niższe niż 66% WIBID M1.

Oferta bankowych IKE dla przyszłych emerytów, którzy chcieliby bezpiecznie i tanio odkładać na emeryturę, nie powala na kolana. Banki nie reklamują swoich indywidualnych kont oszczędnościowych, nie edukują klientów o korzyściach płynących z ich posiadania ani nie walczą między sobą konkurencyjnym oprocentowaniem.

Wyjątkami są Getin Noble Bank i Idea Bank, które jako jedyne postarały się skonstruować atrakcyjną ofertę. Wyróżnikami tych dwóch ofert są najwyższe na rynku oprocentowanie i gwarancja jego niezmienności w pierwszych latach oszczędzania.

Bezpieczny III filar to spokojna jesień życia


W Getin Noble Banku i Idea Banku można uzyskać bezkonkurencyjne i - co najważniejsze - gwarantowane, nawet przez 10 lat, oprocentowanie. Warunkiem jest skorzystanie z oferty konta bankowego i programu systematycznego oszczędzania. Jeżeli więc klient zdecyduje się na przeniesienie ROR-u i dodatkowe oszczędzania na emeryturę, może odłożyć w IKE całkiem wysokie odsetki, zwłaszcza że odbywa się to całkowicie bez ryzyka.

Warto oszczędzać w IKE - zachęcamy do lektury artykułu o zasadach działania indywidualnych kont emerytalnych. Jeżeli już decydujemy się na regularne oszczędzanie w III filarze, wybierzmy taki sposób, aby zminimalizować ryzyko, bo od tych oszczędności może zależeć jakość przyszłej emerytury. Bankowe IKE są stworzone właśnie z myślą o długoterminowym, systematycznym odkładaniu drobnych sum, które dzięki mechanizmowi procenta składanego i oprocentowaniu ponad inflację, bez zbędnych opłat i prowizji, pozwolą cieszyć się godną emeryturą niezależnie od rynkowej koniunktury i kondycji ZUS-u.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~wittka

Ja do tego dodałabym jeszcze PKO. To chyba moze być naprawde dobre rozwiązanie.A z emerytura nigdy nie wiadomo.

! Odpowiedz
0 1 ~Liderpracy.pl

Kto chce dożyć do nędznej emerytury?

! Odpowiedz
0 0 ~adrian222

No ja chce, dlatego też przeniosłem sie teraz na IKE w PKO BP . To chyba bedzie jednak najlepsze rozwiazanie jesli chodzi o oszczedzanie na nasza emeryture.

! Odpowiedz
0 0 ~jakbuk odpowiada ~adrian222

Mam właśnie IKE w PKO PTE .Odkładam po 50 czy 100zł miesięcznie, co pozwoli za jakiś czas zgromadzić spory kapitał.

! Odpowiedz
0 0 ~wiolllka

Sama własnie sie zastanawiałam nad IKE w PKO PTE bo w sumie nie wiem co moze mnie czekać na emeryturze z ZUSu, a mysle ze nic ciekawego, wiec trzeba inaczej wybierac.

! Odpowiedz
0 0 ~DDDDDDDDDD

OBLIGACJE SKARBOWE 6,5%

! Odpowiedz
0 1 ~Monsanto9

Przy inflacji rdr 4,3% lokata min. 5,3% rocznie pozwalała zachować realną wartość środków bez zysków.
Tabela w artykule pokazuje jak marnym produktem są IKE jako forma oszczędzania na jesień życia.

! Odpowiedz
0 1 ~qqq

artykuł sponsorowany. getin bank i cała grupa grtin to najbardziej kontrowersyjny bank. Kuszą wysokimi warunkami, ale gwiazdek i klauzul niedozwolonych mają mnustwo. wejdzcie na wrobieniwgetin.org to się przekonacie. tysiące ludzi potraciło oszczędności całego zycia na ich produktach

! Odpowiedz
0 1 ~papek

Odpowiadam Joli:
Jeśli wypłacisz przed osiągnięciem uprawnień emerytalnych, to płacisz 19% podatek od zysków kapitałowych.
W IKE nie ma stałych składek. Jest warunek, że rocznie wpłaty nie mogą przekroczyć 10578 zł czyli 3x średniej krajowej brutto oraz wpłata roczna minimalna np. w celu utrzymania promocyjnego oprocentowania. Warunkiem do uruchomienia IKE jest wpłata w wysokości 100zł (przynajmniej jeśli chodzi o Idea Bank).
Za uruchomienie i prowadzenie IKE nie ma opłat (również w przypadku Idei bo nie wiem jak jest w innych przypadkach). Pozdrawiam, mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Jola

Artykuł stronniczy i wyraźnie sponsorowany.
Oprocentowanie konta jest ważne ale nie najważniejsze, np ważnym elementem jest informacja co się stanie gdy zaprzestaniemy wpłacać składki, co się stanie gdy będziemy chcieli wypłacić zgromadzony wkład przed uzyskaniem wieku emerytalnego. Czy prowizje bankowe są uzależnione od zysku czy tez bank sobie pobiera opłaty bez patrzenia na wypracowany profity. Jakie sa te prowizja, czy to jest wartość procentowa czy stała itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
WIG -1,13% 63 745,00
2017-10-19 17:15:00
WIG20 -1,39% 2 467,49
2017-10-19 17:15:00
WIG30 -1,08% 2 838,04
2017-10-19 17:15:00
MWIG40 -0,55% 4 820,03
2017-10-19 17:15:00
DAX -0,41% 12 990,10
2017-10-19 17:36:00
NASDAQ -0,29% 6 605,07
2017-10-19 22:02:00
SP500 0,03% 2 562,10
2017-10-19 22:07:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl