REKLAMA
BADANIE

Wypożyczasz auto? Sprawdź, czy ma OC. W razie kolizji zapłacisz

2023-02-05 18:00
publikacja
2023-02-05 18:00

W razie kolizji pożyczonym autem, które nie ma ważnej polisy OC, odpowiedzialność finansową ponoszą solidarnie właściciel pojazdu oraz kierujący – wskazał ekspert Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wypożyczasz auto? Sprawdź, czy ma OC. W razie kolizji zapłacisz
Wypożyczasz auto? Sprawdź, czy ma OC. W razie kolizji zapłacisz
fot. Photo Spirit / / Shutterstock

Dodał, że średni koszt odszkodowania sięga 20 tys. zł, a rekord to 2,25 mln zł.

Jak powiedział PAP dyrektor Departamentu Zasobów Informacyjnych i Analiz w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) Kamil Gala, pożyczanie aut to powszechna praktyka.

Sprawdź, czy pojazd ma OC, bo zapłacisz

"Zanim wsiądziesz za kierownicę, sprawdź, czy pojazd ma obowiązkowe ubezpieczenie OC, bo w razie spowodowania kolizji lub wypadku nieubezpieczonym pojazdem, konsekwencje poniesie nie tylko posiadacz auta, ale również osoba pożyczająca je i kierująca nim" - zwrócił uwagę ekspert.

Przypomniał, że obowiązek zawarcia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej spoczywa na posiadaczu pojazdu mechanicznego. Brak obowiązkowej polisy OC może skutkować nałożeniem na właściciela pojazdu dodatkowej opłaty. Takich decyzji w ciągu roku UFG wydaje ponad 250 tys.

Według Kamila Gali opłata za brak OC nie jest największym ryzykiem, jakie bierze na siebie osoba poruszająca się nieubezpieczonym pojazdem. Jak wyjaśnił, UFG prowadzi bazę danych dotyczących polis komunikacyjnych.

"Warto wiedzieć, że spowodowanie szkody cudzym pojazdem może negatywnie wpłynąć na naszą historię ubezpieczeniową. Do bazy UFG trafiają bowiem nie tylko dane posiadacza pojazdu, ale także dane osób kierujących pojazdami uczestniczącymi w zdarzeniu" - zauważył.

"W przypadku zdarzenia drogowego z nieubezpieczonym sprawcą poszkodowany zgłasza sprawę do dowolnego ubezpieczyciela sprzedającego ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce. Ubezpieczyciel prowadzi sprawę, a pieniądze na odszkodowania i świadczenia wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, i na tym właśnie polega jego misja" – zaznaczył Gala.

Jak podkreślił, UFG nie tylko wypłaca odszkodowania i świadczenia, ale ma również ustawowy obowiązek dochodzenia zwrotu tych pieniędzy od nieubezpieczonych sprawców kolizji i wypadków oraz posiadaczy pojazdów, którymi kierowali sprawcy.

Rekordzista musi zwrócić z własnej kieszeni niemal 2,25 mln zł

"Fundusz prowadzi obecnie ponad 18 tysięcy takich spraw na łączną kwotę blisko 340 mln zł. +Rekordzista+ musi zwrócić z własnej kieszeni niemal 2,25 mln zł" - przekazał Gala. Dodał, że w ciągu roku UFG wypłaca ok. 100 mln zł tytułem odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń obowiązkowych, w tym OC komunikacyjnego.

Ekspert przypomniał, że ważność polisy OC można w prosty sposób sprawdzić na stronie internetowej ufg.pl. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. "To usługa bezpłatna, która spotyka się z coraz większym zainteresowaniem kierowców. W 2022 roku sprawdzano w ten sposób ważność ubezpieczenia OC aż 17 mln razy" - podał.

"Warto to zrobić nie tylko wtedy, gdy pożyczamy auto od znajomego czy kogoś z rodziny, ale również wtedy, gdy pożyczamy je z wypożyczalni albo np. dostajemy auto zastępcze" - zaznaczył.

Dodał, że niedawno UFG udostępnił kolejną przydatną dla kierowców e-usługę - Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka (eSCOR), który szybko pozwoli sprawdzić własną historię ubezpieczeniowo-szkodową. System zrealizowano dzięki współfinansowaniu z funduszy unijnych.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi ogólnopolską bazę danych dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC, z której korzystają m.in. zakłady ubezpieczeń do celów taryfikacji umów. UFG wypłaca także odszkodowania oraz świadczenia poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników, a także w wypadkach i kolizjach, w których sprawca szkody nie został ustalony. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
knl111
w internecie po numerze rejestracyjnym: https://www.ufg.pl
zoomek
Jeśli jest to komercyjna działalość to nie rozumiem dlaczego ma to w ogóle interesować wypożyczającego?
lutobor
No i nie staraj się zrozumieć, bo po prostu nie zrozumiesz. Polskie prawo wykracza poza granice ludzkiego pojęcia., więc nie wierzę nawet w to, że jego twórcy mają pojęcie o tym co wymyślili.
xqwztsa
Ja mam sprawdzać czy wypożyczalnia ma OBOWIĄZKOWE ubezpieczenie? Państwo z kartonu.
xyzq
Jeżeli w umowie użyczenia masz, że auto jest ubezpieczone - bierzesz prawnika i występujesz z regresem do firmy. Działałeś w dobrej wierze opierając się na oświadczeniu przedsiębiorcy działającego zawodowo i mającego pewne obowiązki.
sterl
Reklama sprawdzania? a czy jest za darmo? Jeżeli nie są wstanie upilnować firm wypożyczających auta czy mają ubezpieczenia, to po co w ogóle są te państwowe instytucje?

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki