REKLAMA

Wypłaty świadczenia 500+ nie są zagrożone. Ale opóźnione?

2019-10-24 14:14
publikacja
2019-10-24 14:14

Wypłaty świadczenia 500+ w ramach koordynacji nie są zagrożone – zapewniło ministerstwo rodziny, odnosząc się do doniesień medialnych na temat opóźnień w wypłatach. W nowym okresie zasiłkowym sprawy są rozpatrywane na bieżąco wraz ze sprawami zaległymi – podkreśliło.

fot. / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Czwartkowy "Super Express" napisał, że urzędnicy nie nadążają z rozpatrywaniem wniosków o świadczenie 500 plus+. Gazeta podaje, że w niektórych województwach leżą nierozpatrzone dokumenty nawet za 2016 rok.

"SE" tłumaczy, że problem dotyczy tych rodzin, w których jeden z rodziców pracuje poza granicami Polski. "Olbrzymi bałagan powstał, gdy urzędy wojewódzkie przejęły koordynację programu od urzędów marszałkowskich" – podkreślono. Gazeta zaznacza, że tylko w urzędzie w Białymstoku wszystkie wnioski są rozpatrywane na bieżąco i nie ma zaległych spraw.

Do artykułu odniosło się w czwartek ministerstwo rodziny. W oświadczaniu przesłanym PAP resort zapewnia, że wbrew tytułowi artykułu wypłaty świadczenia 500+ w ramach koordynacji nie są zagrożone, bo świadczenia wypłacane są z wyrównaniem od momentu złożenia wniosku.

"Nie jest prawdą, że jedynie Podlaski Urząd Wojewódzki rozpatruje sprawy dot. 500+ na bieżąco, ponieważ sprawy zaległe, przejęte od marszałków, zostały zakończone również w województwach opolskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim oraz małopolskim (wbrew sugestiom autora)" – podkreśliło MRPiPS.

W oświadczeniu wskazano, że przejętych spraw zaległych było 116 tys. z zakresu świadczenia 500+ (dodatkowo ponad 115 tys. spraw z zakresu świadczeń rodzinnych), obecnie zakończonych jest ponad 85 proc. spraw, a 15 proc. spraw czeka na dostarczenie decyzji o wysokości przyznanych świadczeniach za granicą w związku z brakiem pierwszeństwa po stronie polskiej.

Resort dodaje, że wnioski pozostałe do rozpatrzenia dotyczą spraw, w których pierwszeństwo do wypłaty świadczeń jest w państwie zatrudnienia drugiego rodzica za granicą i urząd czeka na dostarczenie przez wnioskodawcę decyzji zagranicznej.

"W nowym okresie zasiłkowym sprawy są rozpatrywane na bieżąco wraz ze sprawami zaległymi, a tym samym nie jest prawdą, że wpływ wniosków na nowy okres zasiłkowy spowoduje wzrost zaległości" – zapewnił resort.

MRPiPS podkreśliło, że w każdym przypadku spraw transgranicznych wniosek powinien być złożony w Polsce i w instytucji zagranicznej.

Obecnie w ramach programu "Rodzina 500+" świadczenie wychowawcze przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Według szacunków resortu ze wsparcia może skorzystać ok. 6,8 mln dzieci.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki