REKLAMA

Wyniki PKO Banku Polskiego za I kwartał 2016

2016-05-09 11:25
publikacja
2016-05-09 11:25
Wyniki PKO Banku Polskiego za I kwartał 2016
Wyniki PKO Banku Polskiego za I kwartał 2016
/ Bankier.tv

Zapraszamy do oglądania retransmisji z konferencji, w ramach której Zarząd Banku przedstawił podsumowanie wyników finansowych Grupy PKO Banku Polskiego po I kwartale 2016 roku.

Zysk netto grupy PKO BP w pierwszym kwartale 2016 roku spadł do 638,6 mln zł z 647,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się bliski oczekiwaniom rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 622,6 mln zł.

Czytaj więcej: Szczegółowe wyniki banku PKO BP za I kwartał 2016 roku

PKO BP planuje w czerwcu przedstawić nową strategię banku do 2020 r.

"Będzie to miesiąc czerwiec - tak wynika to z harmonogramu prac zarządu i rady nadzorczej. Nasza strategia nie będzie odwróceniem dotychczasowych trendów, będzie w niej zaznaczony silny akcent rozwoju cyfrowego"- powiedział Jagiełło.

Prezes zapowiadał wcześniej, że bank w nowej strategii planuje, oprócz rozwoju organicznego, także akwizycje, nie będzie tutaj jednak miał agresywnego podejścia.

W ogłoszonej w 2013 roku strategii bank planował alians strategiczny w obszarze bancassurance i płatności elektronicznych. Strategia na lata 2013-15 zakładała akwizycje na rynku polskim w segmencie bankowości, zarządzania aktywami i leasingu.

Bank w strategii do 2015 roku założył między innymi, że jego współczynnik wypłacalności będzie powyżej 12 proc., Core Tier 1 powyżej 11 proc., a wskaźnik kosztów do dochodów poniżej 45 proc.

PKO BP liczy, że w kolejnych kwartałach '16 poprawi wynik odsetkowy i marżę odsetkową

PKO BP liczy, że w kolejnych kwartałach 2016 roku poprawi wynik odsetkowy i marżę odsetkową - poinformował Bartosz Drabikowski, wiceprezes banku.

"Marża w I kwartale była stabilna. Podtrzymujemy oczekiwanie, że marża ma szanse się poprawić o 10 pb do końca tego roku" - powiedział Drabikowski.

"Zakładamy poprawę wyniku odsetkowego i marży odsetkowej" - dodał.

Wynik odsetkowy banku w pierwszym kwartale wyniósł 1.853,2 mln zł, czyli wzrósł 11 proc. rdr i pozostał na poziomie z IV kwartału 2015 roku.

Marża odsetkowa w I kwartale 2016 roku wynosi 3,1 proc., podczas gdy rok wcześniej była na poziomie 3,4 proc.

Prezes banku podtrzymał poniedziałek oczekiwanie, że w PKO BP chce mieć w 2016 roku najwyższy zysk w sektorze.

"Wynik 2016 roku będzie obarczony stałym miesięcznym kosztem podatku od aktywów finansowych, tutaj będzie widoczna presja. Będziemy starali się, że by nasz wynik by najlepszy z możliwych" - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes banku.

Rekomendacja zarządu PKO BP dot. podziału zysku za '15 w ciągu kilkunastu dni

"Walne zgromadzenie akcjonariuszy planujemy na koniec czerwca, mamy więc kilkanaście dni, by przedstawić rekomendację dla akcjonariuszy. W ciągu kilkunastu dni taką rekomendacje przedstawimy" - powiedział Jagiełło.

Prezes PKO BP: Za 4 lata placówek i pracowników będzie mniej

Bank obsługuje obecnie trzy grupy klientów. Pierwszą z nich są osoby korzystające z tradycyjnych form bankowości, które potrzebują fizycznego kontaktu z pracownikiem. Są to z reguły osoby starsze. Do drugiej grupy zalicza się młodsze pokolenie, które korzysta głównie z elektronicznych kanałów. Trzecia grupa, to klienci hybrydowi – otwierają się na nowości, ale wciąż potrzebują kontaktu z pracownikiem.

- Nowe pokolenie cyfrowych klientów nie potrzebuje już zaglądać do placówek. Dlatego za cztery lata oddziałów będzie mniej i będą one mniejsze  – mówił podczas konferencji wynikowej prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło. - Chcemy dostosować się do oczekiwań klientów, a to oznacza że będziemy potrzebowali mniej zasobów fizycznych - dodał.

Bank przedstawił też dane o liczbie placówek i użytkowników bankowości internetowej. W ciągu ostatnich pięciu lat, PKO BP zmniejszył liczbę agencji i placówek z 3,1 tys. do 2,1 tys., czyli o 29 proc. W tym samym czasie liczba użytkowników bankowości internetowej wzrosła o 102 proc. - z 3,8 mln do 7,8 mln. Pięć lat temu bank zatrudniał 26 770 osób, a na koniec 2015 roku 26 909.

Źródło:
Tematy
Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki