Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Katarzynę Ż., która miała wyłudzić ze spółki ok. 700 tys. zł jako fikcyjne wynagrodzenie osoby niepełnosprawnej. Było to pozorowane zatrudnienie – dowiedziała się we wtorek PAP. Podejrzana trafiła do aresztu tymczasowego.


Kobietę zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego funkcjonariusze warszawskiej delegatury Biura – przekazał PAP zespół prasowy CBA.
"Pieniądze zostały wyłudzone jako fikcyjne wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej, która w rzeczywistości nie świadczyła na rzecz spółki żadnej pracy. Celem tego pozorowanego zatrudnienia było wyłudzenie dofinansowania ze środków publicznych" - dodał zespół.
Po zatrzymaniu Katarzyna Ż. została doprowadzona do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. "Prokurator przedstawił zatrzymanej zarzuty dotyczące nadużycia uprawnień i wyłudzenia z jednej ze spółek kwoty prawie 700 tysięcy złotych, czym spowodowała łączne straty w wysokości ponad miliona złotych" - wyjaśnił Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
"Kolejny zarzut dotyczy wyłudzenia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kwoty ponad 72 tysięcy złotych, które miały być przeznaczone na dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników" - poinformowała PK.
"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wniosek i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Katarzyny Ż." - podała PK.
Za zarzucane jej czyny może grozić do 10 lat więzienia.
Zatrzymanie kobiety związane jest ze śledztwem prowadzonym przez małopolski wydział Prokuratury Krajowej w sprawie wyłudzenia nienależnych świadczeń pieniężnych z PFRON.
"Głównemu podejrzanemu Bartoszowi N. prokuratora zarzuca m.in. dopuszczenie się czynu korupcyjnego polegającego na udzieleniu byłemu członkowi zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. korzyści majątkowej w zamian za załatwienie kontraktu z tą spółką Skarbu Państwa" - tłumaczyła PK.
"W toku śledztwa były członek zarządu KHW S.A. również usłyszał zarzuty korupcyjne. Ponadto Bartosz N. jest podejrzany o pranie pieniędzy, podrobnienie dokumentów oraz wyłudzenie dofinansowania z PFRON" - podkreśliła PK.
Prokuratorzy przypomnieli, że Bartosz N. jest poszukiwany trzema listami gończymi i Europejskim Nakazem Aresztowania. "W tym do sprawy dotyczącej działalności piramidy finansowej o nazwie +Omega+ rzekomo zajmującej się inwestycjami na rynku kryptowalutowym. Postępowanie jest prowadzone przez Prokuraturę Okręgową Warszawa Praga" - przekazała PK.
Dotychczas małopolski wydział Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zarzuty łącznie 6 osobom - dodała PK. (PAP)
autorzy: Bartłomiej Figaj, Aleksander Główczewski
bf/ ago/ jann/