Po spłaceniu kredytu zabezpieczonego hipoteką, w księdze wieczystej nieruchomości nadal znajduje się informacja o obciążeniu hipotecznym. To właściciel powinien przedsięwziąć kroki w celu wykreślenia nieistniejącej już hipoteki. Bez tego może mieć problemy ze zbyciem nieruchomości czy zaciągnięciem kolejnego kredytu. W jaki sposób doprowadzić do wykreślenia hipoteki?

Zaświadczenie wydane przez bank
Hipoteka jest nierozerwalnie związana z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Jeśli kredyt został spłacony, to hipoteka wygasa. W tej sytuacji należy zwrócić się do banku o wydanie kredytobiorcy pisemnego zaświadczenia, z którego wynika, że kredyt zabezpieczony hipoteką został spłacony w całości. Dokument ten będzie niezbędny dla wykreślenia hipoteki. Bank powinien także wydać dokumenty, z których wynika, że osoby podpisane pod oświadczeniem banku są uprawnione do jego reprezentacji.
Wypełnienie formularza
Wniosek o wykreślenie hipoteki należy złożyć na formularzu. Jest to taki sam formularz, który wykorzystuje się składając wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej - "Wniosek o wpis w księdze wieczystej (KW-WPIS)".
W celu wykreślenia hipoteki w formularzu wypełnia się następujące rubryki:
nr 1 - nazwa sądu rejonowego, do którego kierowany jest wniosek (jest to sąd prowadzący księgę wieczystą);
nr 2 - numer wydziału ksiąg wieczystych;
nr 3 - numer księgi wieczystej.
Następnie należy znaczyć znakiem "x" kwadrat przed zwrotem "Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki". Kolejne rubryki, które trzeba wypełnić to:
nr 8 - wpisuje się w niej wniosek o wykreślenie hipoteki. Może on brzmieć:
"Wykreślenie hipoteki … [wpisujemy w zależności od rodzaju hipoteki: zwykłej albo kaucyjnej] w kwocie … ustanowionej na rzecz [podajemy nazwę banku] w związku z wygaśnięciem hipoteki spowodowanym spłatą kredytu, który hipoteka zabezpieczała";
nr 9-31 - dane wnioskodawcy; przed polem nr 9 należy skreślić zwrot "uczestnika postępowania" - dzięki temu wiadomo, że podane dane dotyczą wnioskodawcy;
nr 32-54 - dane banku; jest on uczestnikiem postępowania, więc przed polem nr 32 należy skreślić wyraz "wnioskodawcy".
W ostatnich rubrykach wniosku zamieszcza się dane wnioskodawcy, datę i podpis. Białe pola niewypełnione należy przekreślić.
Przeczytaj także
Załączniki do wniosku
We wniosku należy wymienić załączniki (rubryka 78 i następne). Załącznikami będą:
- oświadczenie banku o spłaceniu kredytu,
- dowód uiszczenia opłaty sądowej za wykreślenie hipoteki (jeśli jest ona płacona przelewem),
- odpis z KRS wnioskodawcy (gdy wniosek składa spółka - dzięki temu będzie dowód, że wniosek podpisała uprawniona do jej reprezentacji osoba).
Niektóre sądy wymagają też dowodu na to, że osoby podpisane pod oświadczeniem banku są uprawnione do jego reprezentacji.
Uiszczenie opłaty
Opłata sądowa za wykreślenie jednej hipoteki wynosi 100 zł. Jeśli wniosek obejmuje wykreślenie hipoteki kaucyjnej i zwykłej, opłata wynosi łącznie 200 zł.
Opłatę można przelać na rachunek bankowy sądu, zapłacić naklejając na wniosku znaki opłaty sądowej lub uiścić gotówką w kasie sądu.
autor: Andrzej Janowski
Gazeta Podatkowa Nr 593 z dnia 2009-09-14
Wszystko o księgach wieczystych. Wszystko na ten temat w poradniku na GOFIN.pl