Wykonawcy drążą w metrze

Wart 3,3 mld zł przetarg na przedłużenie II linii kolejki budzi kontrowersje i pytania — a dokładnie 1481. Część firm zarzuca stolicy ograniczanie konkurencji.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

31 lipca 2015 r. mija termin składania ofert w przetargu na budowę kolejnych stacji II linii podziemnej kolejki w Warszawie — na Targówek i Wolę. Niektóre firmy budowlane twierdzą, że jego warunki zawężają grupę potencjalnych wykonawców, a co więcej — faworyzują dotychczasowych wykonawców II linii, czyli włosko-turecko-polskie konsorcjum firm Astaldi, Gulermak i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów.

Kością niezgody jest wymóg, dotyczący wykazania przez oferentów, że w ciągu 5 ostatnich lat zrealizowali co najmniej 3 km tunelu wykonanego tarczami TBM, w tym co najmniej 1 km tunelu metra w mieście oraz co najmniej 2 stacje podziemne, z przejściem tarcz TBM przez konstrukcje tych stacji.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ~pełodno

ciekawe kiedy warszawska platforma odda mieszkańcom most śląsko - dąbrowski, zamknięty na czas budowy II linii metra, ale przepustki przejazdowe dostali członkowie PO - miejscy urzędnicy.
Przed hanną gronkowiec, to w kradzieżach mostów dobrzy byli tylko Rosjanie.

! Odpowiedz
5 2 ~zbyszek1

Urzędnicy są ze wszystkich opcji oraz bez jakiejkolwiek opcji. Urzędnik to nie jest tak smakowity kąsek aby urzędnikami mieli być sami swoi. Ale co Ty możesz o tym wiedzie błaźnie.

! Odpowiedz
0 3 ~JK

Dlaczego oni nie zmienią tego chorego prawa że tylko cena się liczy? Poza tym to jeżeli wygra inna niż to konsorcjum włosko-turecko-polskie to przecież ludzie którzy pracują w tej chwili przy budowie metra zmienią pracodawcę i dalej tam będą robili. Tak że doświadczenie przejdzie z jednej firmy do drugiej. A być może nowa firma zapłaci więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~zbyszek1

Nie ma już takiego prawa. Ale wyobraź sobie co będzie wyprawiał, o co i kogo oskarżał ten nasz wściekły lud jak się dowie, że kontrakt dostał ktoś kto nie dał najtańszej oferty?

! Odpowiedz
0 1 ~JK odpowiada ~zbyszek1

Myślę że "ten lud" to docenia jakość. Widzę to produktach które sprzedaję. Nikt nie chce badziewia z Chin które mu się zepsuje po kilku dniach jeżeli w ogóle zadziała. Ale oczywiście to musi być wiadome że to jest badziewie z Chin. Niestety nasze prawo bardzo często tego nie wychwytuje. Tanich produktów z Castoramy, Leroya i innych które psują się przy pierwszej próbie użycia jest mnóstwo. A ludzie często tego nie reklamują bo czas do tego potrzebny ich więcej kosztuje. Więc wracając do rzeczy jeżeli będzie wiadomo że przetarg jest uczciwy i jakość jest w nim nagradzana i to jest wyjaśnione to "ten lud" nie będzie miał nic przeciwko. Myślę że to niezbyt duże oczekiwania? Ja tak robię nawet jak wydaję 100zł. o większych kwotach nie wspominając.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zbyszek1 odpowiada ~JK

Ja przepraszam ale przekonanie, że przetarg jest uczciwy nie ma zadnego znaczenia. Kazda decyzja rządu, samorządu jest kontestowana, ludzie opluwani, nazywani złodziejami a kłamcy mimo braku podstaw wszędzie węszą afery. I dokąd " ciemny naród " to będzie kupował to będą tacy którzy to wykorzystają, a my wszyscy będziemy za to płacić. Bo to my za tę paranoję płacimy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~Jaius

szukaja 25 letniej blondynki z 10 letnim doświadczeniem w tych sprawach, ot taka jak Warszawa ;)

! Odpowiedz
5 8 ~zbyszek1

Gronkiewicz to mądra babka. Zresztą CV ma nieprzeciętne. Ona pewnie chce aby jest zbudowali inwestycję sprawnie ci co potrafią a nie ci co na budowie metra będą się uczyć.

! Odpowiedz
2 1 ~Obserwator odpowiada ~zbyszek1

O kolega Zbyszek! Specjalista od wszystkiego, obrony Kulczyków, "wolności", PO, TVN i innych mainstreamowych mediów. Jak zwykle obraża i poucza.

Obrońco obecnego "kapitalizmu kolesiów" - obyś dalej miał takie poczucie humoru, jak ten lud wejdzie Ci z buciorami do domu po Twoją głowę, tak jak drzewiej bywało. Jątrz dalej, a w końcu doczekasz się modelu rumuńskiego, czy francuskiego...............

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~zbyszek1 odpowiada ~Obserwator

Czy ty chłopie sam wiesz co piszesz? Podjąłbym polemikę ale tylko wtedy gdyby twój komentaerz trzymał się kupy i był w nim jakiś minimalny chociaż pierwiastek logiki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil