Wydatki na ochronę zdrowia w UE: Polska na szarym końcu

Poziom wydatków na ochronę zdrowia należy w Polsce do najniższych w Unii Europejskiej. Jedno z ostatnich miejsc zajmujemy zarówno w ujęciu nominalnym, jak i w odniesieniu do PKB.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, Polska znajduje się w ogonie unijnej stawki, jeżeli chodzi o poziom wydatków na ochronę zdrowia (we wszystkich podmiotach tego sektora). Według ostatnich dostępnych danych, w 2016 r. nominalny poziom wydatków na ten cel w przeliczeniu na mieszkańca wyniósł w naszym kraju 731 euro.

Wśród państw należących do UE niższy wynik zanotowały tylko Bułgaria (556 euro) i Rumunia (432 euro). Na drugim biegunie znalazły się Luksemburg, Szwecja i Dania z kwotami powyżej 5000 euro. Jeszcze więcej na służbę zdrowia przeznacza się w Szwajcarii i Norwegii.

(Eurostat)

Polska plasuje się w dole tabeli również, jeżeli uwzględnimy wydatki na służbę zdrowia w relacji do PKB. Wynik na poziomie 6,52 proc. przewyższa jedynie poziom wydatków notowany na Łotwie (6,24 proc.), w Luksemburgu (6,16 proc.) i Rumunii (5,01 proc.).

(Eurostat)

MZ

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 10 ajwaj

Reasumujac :)
Magdalenka i Okr. Stól wyprzedal (prawie) wszystko narodowe tzn. kazdego, przemysl, banki, browary, stocznie, PGRy, sklepy i sklepiki itd.
W/w nabrali dlugów na biliony
I teraz wyplata, renta, sluzba zdrowia itd. w dolnym przedziale UE

W kazdym szanujacym sie spoleczenstwie pojechali BY na taczkach, czy furmanka z nawozem naturalnym na swoje miejsce w historii tzn. kupe "zanieczystosci"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 h-b

Jak to przecież w oficjalnej propagandzie od wielu lat cały czas wydatki niby rosną i będą coraz Ogromniej rosły...pewnie na papierze...

! Odpowiedz
2 9 jasnowidzacy

Te wydatki nie uwzględniają dofinansowania przez obywateli w formie tzw. " łapówek"

! Odpowiedz
3 17 wizytator

U nas chroni się zdrowie przez wysokie mandaty i kontrole lewych zwolnień. My zapobiegamy a nie leczymy. Prawo pracy tak przekabacone, że lepiej już zejść niż chorować.

! Odpowiedz
3 4 jes

O czym ty piszesz? Może masz na myśli ostatnie choroby policjantów lub nauczycieli?

! Odpowiedz
2 18 glos_rozsadku

im mniej wydają tym lepiej bo ten NFZ i tak nie działa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil