REKLAMA

Wybrał Eneę, nie Hołownię, czyli odpartyjnianie spółek Skarbu Państwa w praktyce

Agata Wojciechowska2024-02-12 10:30redaktor
publikacja
2024-02-12 10:30

Marszałek Szymon Hołownia zapowiadał od dawna ukrócenie praktyk, które za rządu PiS były nagminne - nominowanie polityków do rad nadzorczych. Teraz okazuje się, że radca prawny Michał Gniatkowski nie chce zrezygnować z rady nadzorczej Enei, więc oddał legitymację partyjną Polski 2050. 

Wybrał Eneę, nie Hołownię, czyli odpartyjnianie spółek Skarbu Państwa w praktyce
Wybrał Eneę, nie Hołownię, czyli odpartyjnianie spółek Skarbu Państwa w praktyce
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

"Wśród założeń chcemy, aby znalazł się zakaz przekazywania przez członków rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa darowizn na rzecz partii politycznych" - mówił Szymon Hołownia, przedstawiając najważniejsze założenia projektu odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa, by zdaniem marszałka "Polska na dobre odeszła od standardów, które pamiętamy z rządów Prawa i Sprawiedliwości".

Poszedł krok dalej: "żadna osoba zatrudniona czy należąca do Polski 2050 nie otrzyma nominacji do rad nadzorczych. Jeśli dziś takie osoby tam są, poddadzą się do dymisji" - zaznaczał na platformie X (dawniej Twitter).

Życie jednak szybko zweryfikowało słowa marszałka. Radca prawny Michał Gniatkowski w sobotę zawiesił swoje członkostwo w Polsce 2050, by móc nadal zasiadać w nowej radzie nadzorczej Enei (do dalszego wyjaśnienia, ale jak zapowiedział, jest także gotowy zrezygnować w pełni z działalności partyjnej). Na tej samej platformie odniósł się do słów Hołowni:

"Nie do końca rozumiem dlaczego nie da się być jednocześnie:

a)ekspertem, cieszącym się zaufaniem koalic rządu, nominatem do RN,a zarazem

b)osobą cieszącą się zauf społ w danym mieście–kandydatem w wyborach samorządowych" - pisownia oryginalna.

Co więcej, jego zdaniem nie należy "karać" jego jako prawnika, który przez 3 lata walczył w ramach partii o praworządność na rzecz kogoś, kto taką działalnością „nie pobrudził sobie rąk”, a kto może przez to zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. 

Podkreślił także, że swoją misję w Enei traktuje bardzo poważnie jako udział w "uzdrawianiu sytuacji w spółkach Skarbu Państwa". Zapytany czy będzie kandydował na prezydenta Poznania, odpisał, że nie może składać konkretnych deklaracji. 

"Fachowcem (radcą prawnym) się jest, a członkiem partii tylko się bywa" - dodaje. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (30)

dodaj komentarz
zops
Zgodnie ze słusznie ustalonym od tysiącleci zwyczajem na świecie, bogaci ludzie bywają politykami, np. ktoś ja ten: www.wybory.wex.pl
roland_w
Hołownia nie ma absolutnie żadnego autorytetu jak widać nie tylko w społeczeństwie ale i w swojej partyjce. To początek końca tej żałosnej kreatury politycznej.
zops
...jest po prostu nieco młodym człowiekiem, bez żadnego doświadczenia, rzucającym uśmieszki do kobiet na sali sejmowej, i w ten sposób osiągającym swoje sukcesy polityczne.
eugeniuszt
Nie wiem czy śmiać się czy płakać. A miało być tak demokratycznie a jest śmietnisko.
1a2b
hołownia jest przestępcą i musi się zacząć przyzwyczajać do tego że ludzie nie będą się chcieli z nim wiązać a już radca prawny to na pewno ma świadomość co ten tvn-owski błazen nawywijał
hylobiusnews
Urok osobisty stanowczego marszałka Szymona nie powstrzymał członka jego partii przed ochoczym wniknięciem wprost w ciepłe i miłe czeluście stanowisk w spółkach SP. Co to się porobiło…
zmoda
Bankier o tym napisał???

Czy tylko ja przecieram oczy ze zdumienia???

Czyżby efekt Wyborczej, która po wyborach ostrzegła koalicję i upomniała się o swoje umieszczając informację, że te umierające dzieci na granicy to była ściema propagandowa?

Ciekawe...
lipsk
Politycy odpolitycznią się od spólek to tak samo jak alkoholicy sie odalkoholizują od wodki. Bujac las a nie nas.
and00
To teraz powinni go odwołać z tej rady nadzorczej, bo jak już nie jest w odpowiedniej partii to chyba stracił wszystkie swoje kompetencje?

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki