REKLAMA
WAŻNE

Wybory w USA. Georgia wszczęła dochodzenie przeciwko Trumpowi

2021-02-09 02:10
publikacja
2021-02-09 02:10
fot. YURI GRIPAS / Reuters

Biuro sekretarza stanu Georgia Brada Raffenspergera wszczęło w poniedziałek dochodzenie dotyczące zabiegów Donalda Trumpa o zmianę wyników wyborów prezydenckich w 2020 roku. Naciskał na to m.in. w nagranej rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu.

Jak powiadomił agencję Reuters urzędnik z biura Raffenspergera decyzję o podjęciu dochodzenie podyktowały apele pojawiające się w następstwie presji ze strony byłego prezydenta. Dzwonił on 2 stycznia do sekretarza stanu o unieważnienie rezultatów głosowania w Georgii w oparciu „o nieuzasadnione roszczenia dotyczące oszustw wyborczych”.

„Biuro Sekretarza Stanu bada zażalenia, które otrzymuje. (…) Wszelkie dalsze działania prawne będą należeć do prokuratora generalnego” - powiedział rzecznik biura sekretarza stanu Walter Jones. Określił dochodzenie jako „ustalanie faktów i działania administracyjne”.

Według stacji CNN eksperci prawni ocenili, że rozmowy telefoniczne Trumpa mogły naruszyć co najmniej trzy stanowe przepisy karne związane z prawem wyborczym. Należą do nich spisek w celu popełnienia oszustwa wyborczego, przestępcze nakłanianie do popełnienia oszustwa wyborczego oraz celową ingerencję wiążącą się z wykonywaniem obowiązków wyborczych. Podlega to karze grzywny lub więzienia.

2 stycznia w rozmowie telefonicznej ówczesny prezydent wezwał Raffenspergera, który jest także Republikaninem, do „znalezienia” wystarczającej liczby głosów, aby zmniejszyć straty w Georgii.

„Chcę tylko zrobić to: chcę tylko znaleźć 11 780 głosów” – wynika z przytaczanego przez CNN transkryptu rozmowy. Wystarczyłoby to, aby wygrał wybory w tym stanie.

Jak twierdzi biuro Raffenspergera Trump kontaktował się też telefonicznie w grudniu z urzędnikiem wyborczym w Georgii, prowadzącym dochodzenie w sprawie zarzutów o nieprawidłowości w podpisach. Nalegał, aby pracownik „wykrył oszustwo”.

4 stycznia o wszczęcie śledztwa w sprawie nacisków Trumpa do Raffenspergera zwróciło się do Federalnego Biura Śledczego dwoje demokratycznych członków Izby Reprezentantów Kongresu USA Kathleen Rice z Nowego Jorku i Ted Lieu z Kalifornii.

Trump stoi też w obliczu kilkunastu batalii prawnych, w tym dochodzenia karnego prowadzonego przez prokuratora okręgowego z Manhattanu Cyrusa Vance'a w sprawie jego transakcji biznesowych, a także kilku procesów cywilnych. Śledztwo dotyczące firmy jego rodziny były prezydent portretował jako „motywowane politycznie”.

We wtorek rozpoczyna się w Waszyngtonie proces impeachmentu Trumpa.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki