Wybory w USA: 10 możliwych scenariuszy w przypadku zwycięstwa Clinton

Kandydatka Demokratów w wyborach prezydenckich w USA - Hillary Clinton – jest postrzegana, według ogólnej opinii, jako jedyny rozsądny wybór, oznaczający kontynuację polityki opartej na dyskusji i normalności.

Wybory w USA: 10 możliwych scenariuszy w przypadku zwycięstwa Clinton
Wybory w USA: 10 możliwych scenariuszy w przypadku zwycięstwa Clinton (fot. Chris Keane / Reuters)

Jest to o tyle ważne, że USA znajdują się obecnie w trudnej sytuacji – ich pozycja jako supermocarstwa słabnie, a uczestnictwo w kilku konfliktach i utrzymanie niemal 800 baz wojskowych na całym świecie staje się coraz trudniejsze i kosztowne.

Należy podkreślić, że prezydencja Clinton nie oznacza po prostu przeciwieństwa rządów kandydata Republikanów, Donalda Trumpa, a raczej kontynuację niestabilnego status quo.

Inwestorzy na rynku USD, obligacji rządowych oraz akcji (między innymi) uważają, że wygrana Clinton byłaby pozytywna dla tych aktywów. Wynika to przede wszystkim z obaw przed izolacjonistycznymi i protekcjonistycznymi pomysłami Trumpa. Jednak optymizm będący efektem wygranej Clinton może szybko osłabnąć, gdy zmierzy się ona z kolejnymi problemami, a pomysły Trumpa odejdą w niepamięć. Taka sytuacja  miała miejsce z innymi kontrowersyjnymi prezydenckimi kandydatami (pamięta jeszcze ktoś o poglądach Waltera Mondale’a dotyczących podatku dla firm?).

Czego można spodziewać się więc po prezydencji Clinton?

1. Wojna

Biorąc pod uwagę poglądy Clinton oraz skład zespołu doradców, w przypadku jej wygranej możemy spodziewać się dosyć dziwnego połączenia polityki Baracka Obamy i George’a W. Busha. W polityce wewnętrznej, Clinton może pokazać swoją liberalną, a nawet progresywną twarz. W polityce zewnętrznej może pozostać neokonserwatystką.

Mimo agresywnej retoryki Trumpa, to właśnie działania Clinton mogłyby prędzej doprowadzić do wojny. Wsparła ona inwazję na Irak, „usunięcie” premiera Libii Mu'ammara al-Kaddafiego. Uważa również, że USA powinny zwiększyć swoje uczestnictwo w konflikcie w Syrii, w której bojownicy walczący przeciwko rządowi Bashara al-Assada już od dłuższego czasu mogą liczyć na amerykańską  pomoc.

Wspierając stworzenie tak zwanej “no-fly zone” w Syrii, Clinton ustawia USA na kolizyjnym kursie z Rosją – największym atomowym mocarstwem na świecie. Należy przy tym dodać, że z punktu widzenia międzynarodowego prawa, działania Rosji w Syrii – która wspiera uznany międzynarodowo rząd w walce przeciwko terrorystom i grupom bojowników – mają solidniejsze podstawy niż działania USA i ich koalicji.

Największym zagrożeniem związanym z prezydenturą Clinton jest polityka wspierania grup dżihadystów i terrorystów w walce ze świeckimi dyktatorami w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – tak jak w przypadku Kaddafiego, Husajna i Assada. Biorąc pod uwagę sytuację w Libii i Iraku po zaangażowaniu się USA, trudno jest zaakceptować „humanitarne interwencje” USA, tak samo jak wsparcie Waszyngtonu dla Saudów, którzy wielokrotnie złamali prawa człowieka.

Dlatego długoterminowy imperialistyczny projekt USA, kontynuowany podczas prezydentury Clinton, znacznie pogorszy relacje z mocarstwem atomowym - Rosją.

2. Boom na Wall Street

Rynki akcji chcą wygranej Clinton. Jej prezydentura nie tylko oznaczałaby status quo dotyczące międzynarodowego handlu, ale także łagodniejsze niż Trump stanowisko wobec Rezerwy Federalnej (Fed) i jej prezes Janet Yellen. Podczas pierwszej debaty prezydenckiej, Trump zaatakował Yellen, oskarżając ją i Fed o „działania uwarunkowane politycznie,” odnosząc się do utrzymywania przez bank stóp procentowych na niskim poziomie.

Od kryzysu finansowego, notowania akcji w USA i kurs dolara są ściślej powiązane z polityką Fedu niż w przeszłości. Podczas gdy Trump zarzuca Fed stworzenie „sztucznej gospodarki” poprzez utrzymanie stóp na niezwykle niskim poziomie, Clinton podkreśla, że „słowa mają swoje konsekwencje, słowa wpływają na rynki,” przedstawiając tym samym bardziej stonowane stanowisko i rozwagę, co podoba się Wall Street.

29 września, CNBC podał, że przedstawiciel Rady Gubernatorów Fed Lael Brainard wspiera kampanię prezydencką Clinton. Jeśli chodzi o dotacje na kampanię, to pomoc miliarderów dla Clinton i Trumpa można przedstawić jako relację 20:1. Clinton może liczyć między innymi na wsparcie wielkiego inwestora George’a Sorosa oraz zarządzającego funduszami hedgingowymi James’a Simonsa. Goldman Sachs zabronił swoim pracownikom wspomagać finansowo kampanię Trumpa (dotacje dla Clinton pozostają dozwolone).

Elity finansowe naprawdę istnieją – i wspierają Clinton.

3. Powrót TPP

Clinton publicznie sprzeciwia się porozumieniu transatlantyckiemu (TPP), ale nikt tak naprawdę jej nie wierzy. Dlaczego? Clinton od dawna jest zwolennikiem multilateralnych porozumień handlowych (takich jak North American Free Trade Agreement – NAFTA – podpisana podczas prezydencji jej męża) a także procesów globalizacyjnych, stojących u podstaw podobnych umów.

W sierpniu, Clinton powiedziała zwolenników w Ohio, że “zatrzyma każde porozumienie handlowe”, które uderza w miejsca pracy i wynagrodzenia — w tym TPP. Jednak w 2012, przemawiając w Australii, Clinton stwierdziła, że TPP "wyznacza standard jeśli chodzi o porozumienia handlowe oraz dąży do stworzenia wolnego, przejrzystego i sprawiedliwego handlu — a także zasad obowiązujących wszystkie strony ".

23 października kandydat Demokratów na fotel wiceprezydenta Tim Kaine powiedział w programie NBC Meet The Press, że “nigdy nie należy zamykać drzwi” „dobrym porozumieniom”. Kilka tygodni temu, Wikileaks opublikował kilka e-maili między Clinton a topowymi przedstawicielami banków, w których kandydatka Demokratów napisała, że ma „zarówno publiczną, jak i prywatną opinię” w sprawie reformy na Wall Street. Podczas drugiej debaty prezydenckiej, Clinton broniła tego stwierdzenia, używając porównań do Abrahama Lincolna.

Czytaj dalej: Silne zwyżki wielkich banków

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~as

Wole szczerego ekscentryka, niż zakłamanego węża o wielu twarzach.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 8 ~zwywiadu

jezeli wygra Hillary , to rykoszetem - i to ostro- oberwia Polacy. A tak dla pewnosci zapamietajcie , kto za kim , zeby pozniej nie byo , to czy tamto...

! Odpowiedz
19 5 ~plutarch

Clinton musi wygrać. Amen.

! Odpowiedz
0 2 ~Olo

plutrach, znowu ten co widzi świat w krzywym zwierciadle...

! Odpowiedz
16 4 ~plutarch

Moskiewskie trolle za Trumpem, uraaa!

! Odpowiedz
6 12 ~Elektryk

Wygrana Clinton to III wojna swiatowa: nie popusci syrii ruskom, podjudzi nato do ataku, napusci turcje na rosje. Kilka scenariuszy jest mozliwych.

! Odpowiedz
7 5 ~NY_cowboy

Spasiba elektrik, bo już nie wiedziałem co o tym wszystkim myśleć.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 5 ~plutarch

Sasza Kopiejkowicz grilluje mema: III WŚ - bójcie się złego niedźwiedzia. Znamy, lubimy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil