Wybory prezydenckie i parlamentarne na Tajwanie

Sobota jest była na Tajwanie dniem wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Według sondaży największe szanse na fotel prezydenta ma szefowa opozycyjnej proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), Caj Ing-wen (Tsaj Ing-wen).

Przeprowadzane w jednej turze wybory wyłonią także 113 deputowanych do parlamentu, w którym rządząca Partia Nacjonalistyczna (Kuomintang - KMT) może po raz pierwszy stracić większość na rzecz opozycji.

DPP jest popularna wśród młodych wyborców, których zdaniem wyspa zbytnio uzależniła się pod względem gospodarczym od ChRL.

Lokale wyborcze czynne były w godzinach 8-16 (godz. 1-9 czasu polskiego). Uprawnionych do głosowania było ok. 18 mln osób. Wyniki są oczekiwane wieczorem.

59-letnia Caj Ing-wen w ostatnich sondażach przedwyborczych uzyskiwała 39-45 proc. poparcia, a jej rywal 54-letni Erik Czu (Chu), szef Kuomintangu - 65-31 proc.

Przewaga, z jaką Caj najprawdopodobniej odniesie zwycięstwo, wpłynie na stosunki łączące demokratyczny Tajwan z rządzonymi przez komunistów Chinami. Chińska Republika Ludowa uznaje Tajwan (Republikę Chińską) za zbuntowaną prowincję, odkąd w 1949 roku pokonani nacjonaliści z Kuomintangu uciekli na wyspę po przegranej wojnie domowej prowadzonej z komunistami Mao Zedonga. (PAP)

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil