REKLAMA

Poczta Polska dostanie 53,2 mln zł rekompensaty za wybory

2021-01-05 13:55
publikacja
2021-01-05 13:55
fot. Robert Woźniak / FORUM

Krajowe Biuro Wyborcze wypłaci rekompensaty dwóm podmiotom, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich. Poczta Polska otrzyma 53 mln 205 tys. zł. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych - 3 mln 245 tys. zł. - dowiedziała się PAP w KBW.

W lipcu 2020 r. Sejm uchwalił nowelizację ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu.

Zakłada ona, że podmioty - które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego - mogą wystąpić do szefa Krajowego Biura Wyborczego o przyznanie jednorazowej rekompensaty na pokrycie zasadnie poniesionych kosztów, związanych bezpośrednio z realizacją polecenia.

Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało we wtorek PAP, że wnioski Poczty Polskiej oraz Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych zostały rozpatrzone i podjęto decyzję o wypłacie rekompensaty.

KBW ustaliło wysokość rekompensaty dla Poczty Polskiej na kwotę 53 mln 205 tys. 344 zł. Kwota 17 mln 91 tys. 961 zł została uznana za niezasadną.

W przypadku Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych KBW ustaliło wysokość rekompensaty na kwotę 3 mln 245 tys. 61 zł. Kwota 959 tys. 264 zł została uznana za niezasadną.

Jak dowiedziała się PAP w KBW, w przypadku wniosku Poczty Polskiej dotyczącego rekompensaty nie uznana została m.in. część kwoty za magazynowanie pakietów wyborczych; część nieuznanych wydatków stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.

W grudniu 2020 r. rząd przyjął uchwałę w sprawie przyznania szefowi KBW, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych, z przeznaczeniem na sfinansowanie jednorazowej rekompensaty podmiotom, które zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego.

Wiosną ub.r., w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk informował, że premier Mateusz Morawiecki wydał 16 kwietnia decyzje polecające Poczcie Polskiej S.A. oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. realizację działań w zakresie przeciwdziałania Covid-19 na podstawie przepisów ustawy "covidowej" z 2 marca 2020 r.

"Premier polecił Poczcie Polskiej realizację działań zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym a PWPW – wydrukowanie kart i instrukcji głosowania. Każdorazowo premier wyznaczał ministrów - Aktywów Państwowych oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji - jako odpowiedzialnych za zawarcie umów ze spółkami" - informował Dworczyk.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł we wrześniu ub.r. o nieważności kwietniowej decyzji premiera zobowiązującej Pocztę Polską do przygotowania w maju 2020 r. wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. Sąd uznał, że decyzja ta rażąco naruszyła prawo. Od wyroku WSA premier złożył kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Do wyborów 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym ostatecznie nie doszło. Państwowa Komisja Wyborcza 7 maja br. zakomunikowała, że głosowanie 10 maja nie może się odbyć i nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte. Wybory prezydenckie przeprowadzono 28 czerwca (I tura) i 12 lipca (II tura) w zdecydowanej większości w sposób tradycyjny.

autorka: Aleksandra Rebelińska

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (28)

dodaj komentarz
jas2
Wszystko dlatego, że PO zachciało się zmieniać kandydatkę na prezydenta.
A przecież miała pewna wygraną. ;)
pstrzezek
Twoje oddanie partii imponuje. I będzie sowicie wynagrodzone (od wspisu lub ryczałtem za mesiąc)
pstrzezek
I nie stresuj się dziesiątakami negatywów od samego rana. Pod wieczór towarzysze się wesprą hurtowo
antybolszewik
Drogi @jas2. Sam wiesz, że to co napisałeś to kłamstwo. Osoby na forum dobrze wiedzą, że to kłamstwo. Swojej partii takim wpisem nie pomożesz. To po co to robisz?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kris74keh
Niszczycie klawiatury z powodu wątpliwie wydanych 53 mln jak się okazuje. Referendum Komorowskiego kosztowało 100mln. Afera VAT 220-250- mld ( MILIARDÓW) złotych. Miej proporcje mociumpanie.
hal9ooo
Zastawienie 70 milionów i 1000000000000 tryliardów nie wpływa na zmianę wartości nominalnej
70 milionów. Jest to tylko prymitywna próba manipulacji wykorzystywana nie tylko przez sprzedawców (droższe rzeczy z bliżej drzwi wejściowych a tańsze dalej) ale tez przez rządowe trollownie jak widać.
harrytracz
Jeżeli sprzeniewierzyli publiczne pieniądze tak jedni jak i drudzy to zrobili TO SAMO tylko w innych kwotach.
Kto kradnie 100 zł jest tym samym kto kradnie 1 mln zł - ZŁODZIEJEM
kris74keh odpowiada hal9ooo
Co by Cię bardziej bolało , utrata 2 zł czy 100 tysięcy?

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki