REKLAMA

Wyborczy hazard. Jak szanse kandydatów oceniają bukmacherzy?

Adam Torchała2015-05-03 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-05-03 06:00

Wybory prezydenckie to rozgrywka nie tylko przy wyborczej urnie, ale także przy bukmacherskiej ladzie. Kursy prezentowane przez bukmacherów można potraktować jako ciekawy sondaż, którego wiarygodność wspierają pieniądze stawiane przez graczy, a nie puste statystyczne słupki.

Wyborczy hazard. Jak szanse kandydatów oceniają bukmacherzy?
Wyborczy hazard. Jak szanse kandydatów oceniają bukmacherzy?
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER / / EastNews

U bukmacherów faworyt wyborów jest tylko jeden, notowania Bronisława Komorowskiego można porównać do notowań Rogera Federera, czy innej tenisowej gwiazdy w meczu pierwszej rundy turnieju Wielkiego Szlema. Wśród czterech przeanalizowanych polskich bukmacherów kurs na zwycięstwo dotychczasowego prezydenta waha się od 1,12 do 1,18. Średnia wynosi 1,15, co oznacza, że za każdą postawioną na Komorowskiego złotówkę w razie powodzenia otrzymać można dodatkowe 15 groszy.

Kto zwycięży w wyborach prezydenckich?

Totolotek STS Fortuna Średnia
B. Komorowski 1,18 1,15 1,12 1,15
A. Duda 3,9 4,15 5,5 4,52
P. Kukiz 100 75 75 83
J. Korwin-Mikke 100 125 100 108
M. Ogórek 150 130 150 143
J. Palikot 250 350 300 300
A. Jarubas 300 300 300 300
M. Kowalski
500
500
G. Braun
2000
2000
J. Wilk
2500
2500
P. Tanajno
5000
5000
Opracowanie Bankier.pl na podstawie ofert trzech firm bukmacherskich działających na terenie Polski

Jedynym konkurentem, który według bukmacherów może zagrozić Komorowskiemu, jest Andrzej Duda. Średni kurs na kandydata wspieranego przez PiS wynosi 4,52, a więc każda postawiona złotówka może się przełożyć na wygraną w wysokości 4,52 zł. Po rozpiętości proponowanych przez bukmacherów stawek widać jednak, że ocena prawdziwej siły Andrzeja Dudy sprawia ekspertom spory problem.

Druga tura niemal pewna

Analizując kursy ciężko dostrzec konkurenta dla duetu Komorowski-Duda. Jedyną osobą, na której zwycięstwo nie obowiązuje trzycyfrowa stawka, jest Paweł Kukiz - i to właśnie jego zakłady postrzegają jako faworyta do trzeciego stopnia podium. Korwin-Mikkemu pozostaje miejsce czwarte, za jego plecami znaleźli się reprezentanci sejmowych partii: Ogórek, Palikot i Jarubas. Wygrana Kowalskiego, Brauna, Wilka, czy Tanajno jest w ocenie bukmacherów na tyle mało prawdopodobna, że tylko jeden z nich przygotował stawki dla tych kandydatów.

Czy będzie druga tura wyborów?

STS Fortuna Średnia
Tak 1,05 1,15 1,1
Nie 6,25 4,6 5,425
Opracowanie Bankier.pl na podstawie ofert dwóch firm bukmacherskich działających na terenie Polski

Duża przewaga Bronisława Komorowskiego nie przełoży się jednak najprawdopodobniej na zwycięstwo w pierwszej turze. Według bukmacherów II tura jest wysoce prawdopodobna. Za każdą złotówkę postawioną na brak rozstrzygnięcia w pierwszej turze można średnio zarobić jedynie 1,10 zł.

Kukiz kontra Korwin-Mikke

Ciekawych informacji dostarczają także bezpośrednie zestawienia kandydatów. Przykładowo bukmacherzy wierzą, że Paweł Kukiz zbierze więcej głosów niż Janusz Korwin-Mikke. Za każdą postawioną w tym pojedynku na Kukiza złotówkę można otrzymać 1,35 zł.

Pojedynki pomiędzy kandydatami

Tak  Nie
Czy J. Korwin-Mikke otrzyma więcej głosów niż P. Kukiz? 2,7 1,35
Czy M. Kowalski otrzyma więcej głosów niż G. Braun? 1,5 2,25
Czy J. Palikot otrzyma więcej głosów niż M. Kowalski? 1,08 5,2
Czy M. Ogórek otrzyma więcej głosów niż J. Korwin-Mikke? 2,37 1,45
Czy M. Ogórek otrzyma więcej głosów niż J. Palikot? 1,18 3,8
Opracowanie Bankier.pl na podstawie ofert trzech firm bukmacherskich działających na terenie Polski

Bukmacherzy ocenili także prawdopodobieństwo wejścia niektórych kandydatów do drugiej tury. I tak przykładowo za każdą złotówkę postawioną na awans Janusza Korwin-Mikkego w wypadku przejścia przez niego pierwszej tury otrzymać można 30 zł. Awans Magdaleny Ogórek wyceniany jest na 25 zł, a Janusza Palikota na 50 zł.

Frekwencja jak w 2010 roku

Bukmacherzy umożliwiają także obstawianie frekwencji wyborczej. Analizując przedstawione w ich ofercie stawki można stwierdzić, że oczekiwana frekwencja wynosi około 54,5%. To niewiele mniej niż zanotowano w I turze poprzednich wyborów prezydenckich (54,95%). Do rekordu z 1995 roku (68,23% w drugiej turze) wciąż więc daleko.

Powyższe dane zostały zebrane na podstawie ofert trzech firm bukmacherskich działających w Polsce. Stawki pochodzą z dnia 06.05.2015 z godziny 15:00. Warto dodać, że gra u bukmachera jest obciążona podatkiem, którego podane wyżej kursy nie obejmują. Końcowe wartości wygranej będą się więc różniły od tych przedstawionych powyżej.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
mariuszbukowski
W tych 'pseudowyborach' kurs u buksa betclick http://ranking-bukmacherow.pl/bukmacher/betclic/ na to, że Duda wygra to 1 coś, czyli pewniak.
mariuszbukowski
Duda wygra w pierwszej
~RA
Trochę o gospodarce w kontekście wyborów i bez dodatkowego komentarza...zostawiam go ew. Wam:))
http://www.wsensie.pl/dummy-category-5/item/4673-azembski-o-programach-gospodarczych-kandydatow-najlepszy-bylby-frankenstein
~BELKA-czeka
Nie warto stawiać forsy na Komorowskiego - "Średnia wynosi 1,15, co oznacza, że za każdą postawioną na Komorowskiego złotówkę w razie powodzenia otrzymać można dodatkowe 15 groszy." - a podatku frajerzy nie zapłacą ? Mam dość Komorowskiego już dzisiaj, a jeszcze mam do niego dopłacać nawet w zabawie ?!
~BELKA-czeka
Widząc inne dość agresywne komentarze, warto wyjaśnić, że tu wg mnie frajerem nie jest żaden kandydat na prezydenta, ani jego zwolennicy - tylko wg mnie ci (bez obrazy), co rzucają się na pokazany im pozorny zysk (finansowy) - nie uwzględniając właśnie różnych opłat i podatków ! Przy okazji, nie będę głosował na Komorowskiego nie Widząc inne dość agresywne komentarze, warto wyjaśnić, że tu wg mnie frajerem nie jest żaden kandydat na prezydenta, ani jego zwolennicy - tylko wg mnie ci (bez obrazy), co rzucają się na pokazany im pozorny zysk (finansowy) - nie uwzględniając właśnie różnych opłat i podatków ! Przy okazji, nie będę głosował na Komorowskiego nie tylko z powodu braku zysku z zakładów, ale też dlatego, że mając tak duże zaplecze partyjne, rządowe i parlamentarne - niewiele wg mnie zrobił, a teraz składa różne obietnice (nawet śmieszne obwodnice przed kamerami). Np. dlaczego tyle lat po zmianie ustroju nie ma ustawy reprywatyzacyjnej i dlaczego tylu cwaniaków lub oszustów się dorobiło dzięki temu; dlaczego dotychczas nierozliczone są straty/zyski kleru (ile me zabrano nielegalnie, a ile przez te 70 lat dostał od komuchów i solidaruchów); dlaczego żaden rząd przez 25 lat nie rozliczył KOMPLEKSOWO reprywatyzacji i uwłaszczania się na majątku społecznym (państwowym, samorządowym, spółdzielczym itp.) - to tylko kilka czekających spraw gospodarczych, a jest ich dużo więcej, nie tylko w gospodarce. Nawiasem mówiąc na Dudę też nie zagłosuję m.in., za chęć cofnięcia tej dobrej, chociaż częściowej reformy emerytalnej Tuska !
~REAL
Jeżeli mafia ma przestać rządzić to jedynym wyborem przy wszystkich antypatiach , sympatiach w II turze jest DUDA. Rezygnacja z uczestnictwa tzw strzelenie focha bo mi DuDA nie pasuje itd to gwoździe do Naszych trumien, czy Wszyscy to rozumieją ?
~zzz
Zapomniałeś tylko dodać, że DUDA to gwarancja kolejnego wyczyszczenia rezerwy BFG na ratowanie SKOK-ów. Ciekawe ile z już zdefraudowanych > 3 mld PLN poszło na kampanię DUDY? Ciekawe, kogo zamierza przyszły prezydent DUDA ułaskawić jako pierwszego?
~Matematyk
Najbardziej rozbawił mnie kurs na Bronka u bukmachera "fortuna" 1,12. Przypominam, że w Polsce podatek płaci się nie od wygranej tylko od sumy obrotowej. Tak więc dla przykładu stawiając 100 zł na zwycięstwo w wyborach teoretycznie wygrywamy 112 zł, ale zgodnie z obowiązującym prawem hazardowym cały obrót i wygraną trzeba Najbardziej rozbawił mnie kurs na Bronka u bukmachera "fortuna" 1,12. Przypominam, że w Polsce podatek płaci się nie od wygranej tylko od sumy obrotowej. Tak więc dla przykładu stawiając 100 zł na zwycięstwo w wyborach teoretycznie wygrywamy 112 zł, ale zgodnie z obowiązującym prawem hazardowym cały obrót i wygraną trzeba pomnożyć o 0,88 (12% podatek od obrotu i wygranej) czyli wychodzi, że w przypadku wygranej Bronka i tak mamy tylko 98,56 zł czyli mniej niż mieliśmy na początku, parodia :)
~gracz
Redaktorze Torchała - może pora wrócić na maturę bo widzę, że z liczeniem jest ogromny problem - kurs 1.12 daje każdemu graczowi stratę.

Prosty przykład: Stawia Pan 100 zł u legalnego bukmachera - kurs 1.12 więc wygrana na kuponie 112 złotych - a kto odliczy złodziejski podatek?

Wygraną należy pomnożyć przez współczynnik
Redaktorze Torchała - może pora wrócić na maturę bo widzę, że z liczeniem jest ogromny problem - kurs 1.12 daje każdemu graczowi stratę.

Prosty przykład: Stawia Pan 100 zł u legalnego bukmachera - kurs 1.12 więc wygrana na kuponie 112 złotych - a kto odliczy złodziejski podatek?

Wygraną należy pomnożyć przez współczynnik 0.88 - co daje nam faktycznej wygranej 98.56zł.

Włożyliśmy 100 złotych a wyciągnęliśmy z tego 98.56 - czyli jesteśmy jeszcze stratni 1.44zł.

Co to za złodziejskie praktyki?
~asd
Nie masz racji. podatek zabiera się od podstawy zakładu, tj. stawiasz 20 zł po kursie 1.12.
10% podatku od zakładu. 18 zł x 1,12 = 20,16. Co daje 16 gr zysku!

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki