REKLAMA
PIT 2023

PMI: strefa euro może uniknąć recesji

Krzysztof Kolany2023-01-24 10:55główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-24 10:55

Początek 2023 roku przyniósł minimalną poprawę aktywności gospodarczej w strefie euro – wynika ze wstępnych raportów PMI. Takie odczyty sugerują, że oczekiwana recesja w Europie może być płytsza, niż zakładano jeszcze jesienią.

PMI: strefa euro może uniknąć recesji
PMI: strefa euro może uniknąć recesji
fot. lukeylukas7 / / Shutterstock

Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego w styczniu podniósł się z 47,8 pkt. do 48,8 pkt. i osiągnął najwyższą wartość od 5 miesięcy. Choć to wciąż odczyt świadczący o spadku aktywności ekonomicznej, to jednocześnie był to najwolniejszy regres od sierpnia.

Jeszcze lepiej wypadł analogiczny wskaźnik dla sektora usług, który w styczniu osiągnął wartość 50,7 pkt. względem 49,8 pkt. w grudniu. To pierwszy od lipca odczyt powyżej 50 punktów, co sygnalizuje niewielką poprawę w tym segmencie gospodarki. Zarówno odczyty dla sektora usługowego, jak i przemysłowego okazały się wyższe od oczekiwań analityków.

Szczególnie pozytywnie zaskoczył francuski sektor wytwórczy, dla którego PMI wzrósł z 49,2 pkt. do 50,8 pkt. przy prognozach na poziomie 49,7 pkt. Powyżej granicy 50 punktów znalazł się także „usługowy” wskaźnik PMI dla Niemiec (50,4 pkt.), który także przekroczył rynkowy konsensu rzędu 49,6 pkt. Nieco słabiej wypadł odczyt z niemieckiego przemysłu, gdzie odnotowano spadek do 47 pkt. z 47,1 pkt. miesiąc wcześniej i oczekiwanych 47,8 pkt.  Rozczarował także PMI dla sektora usługowego we Francji, który zaliczył spadek z 49,5 pkt. do 49,2 pkt. przy oczekiwaniach rzędu 49,9 pkt.

Nie zmienia to jednak szerszego obrazu sytuacji ilustrowanego przez łączony wskaźnik PMI dla sektora usługowego i wytwórczego strefy euro, który wspiął się na wysokość 50,2 pkt. i po raz pierwszy od połowy ubiegłego roku znalazł się powyżej 50 punktów. Odczyty powyżej tego poziomu sygnalizują wzrost aktywności gospodarczej.

- Uspokojenie gospodarki strefy euro na początku roku zwiększają szans na to, że region może uniknąć recesji. Badania sugerują, że dołek koniunktury został osiągnięty w październiku – zauważa Chris Williamson, główny ekonomista w S&P Global Market Intelligence. Williamson zaznacza, że pozytywnie na gospodarkę wpłynął spadek cen energii oraz złagodzenie napięć w globalnych łańcuchach dostaw.

Autorzy raportu dostrzegają kilka pozytywnych aspektów w obiektywnie niezbyt mocnych styczniowych odczytach PMI. Po pierwsze spadek napływu nowych zamówień był niewielki i najmniejszy od siedmiu miesięcy. Po drugie spadek portfela zamówień był najsłabszy od października. Po trzecie w styczniu odnotowano pierwszy od 16 miesięcy spadek zapasów. I wreszcie po czwarte w danych widać kolejne oznaki wygaszania presji inflacyjnej strony kosztowej. Ceny komponentów rosły w styczniu w najwolniejszym tempie od kwietnia 2021 roku. Niemniej jednak ceny wyrobów gotowych rosły nawet szybciej niż w grudniu.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-20 stycznia. Opublikowane we wtorek wyniki bazują na ok. 85% ankiet. Finalne rezultaty poznamy 1 (sektor przemysłowy) i 3 lutego (sektor usług). Także 1 lutego opublikowany zostanie analogiczny wskaźnik dla polskiego sektora wytwórczego.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jenak
Wirtualna, stara wypróbowana, księgowość zadziała i w mig nie będzie recesji.

Bez porządnego QE, czyli wirtualnego świata finansów, mogą sobie udawać. I z QE w ostatnich latach było nader cienko.

A kontynent się znowu postarzał o kilka lat. Europejczycy uciekają na przedwczesną emeryturę i olewają ochłapy, jaki im
Wirtualna, stara wypróbowana, księgowość zadziała i w mig nie będzie recesji.

Bez porządnego QE, czyli wirtualnego świata finansów, mogą sobie udawać. I z QE w ostatnich latach było nader cienko.

A kontynent się znowu postarzał o kilka lat. Europejczycy uciekają na przedwczesną emeryturę i olewają ochłapy, jaki im prezentują za kolejne ostatnie lata przed emeryturą.
Dlatego, m.in., we Francji walka na ulicy o to.

A tu gazu nie ma po stałych cenach, węgiel zamknięty na 4 spusty, odkrywkowa do zamknięcia, elektrownie atomowe do zamknięcia, w centrum kontynentu prawie wszystko pozamykali.

Pandemia rozbebeszyła kompletnie resztki realnych finansów. Wojna robi swoje.


I teraz opowiadają, że wstanie nowy dzień. Otrzepiem się i ruszymy jak po wojnie, dziadek przy dziadku, rozwijając koniunkturę, jakiej nie widział świat.


Jaja, panie, jaja.

Zjeść pączka i nadal chcieć go mieć, to stare marzenie ludzkości.Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki